Bu Hafta Halka Arz Olacak Hisseler, Halka Arz Takvimi 2024

2024'te halka arz olacak hisseler, bu hafta halka arz olacak hisseler
bu hafta halka arz olacak hisseler, 2024 halka arz takvimi

Son 2 senede bir çok şirket halka arz edildi. Bunun yanı sıra patronların hisse satışıyla neredeyse yeniden halka arz edilmiş duruma gelen hisseler de vardı. Bu bölümde güncel halka arzları takip edebileniz için haftalık halka arz takvimi paylaşıyoruz. SPK bülteninde halka arz onayı alan şirketlerin halka arzları ile alakalı merak ettiğiniz tüm bilgilere bu sayfadan ulaşabileceksiniz. Halka arz olacak hisseler hangi gün işlem görmeye başlayacak? Emir toplama ve başvuru tarihleri ne zaman? Halka arz olacak şirketlerin merak edilen tüm detayları ve bu şirketlerin analizleri bu sayfada her hafta güncellenmiş haliyle sizlerle olacak.

2023’te Kaç Şirket Halka Arz Olmuştu?

Geçtiğimiz yıl tam 54 şirket halka arz oldu. SPK’dan onay almayı başaran bu şirketler borsada işlem görmeye başladı. Şu an Borsa İstanbul’da işlem gören halka açık şirket sayısı 525’in üzerinde bu yıl yapılacak yeni halka arzlarla bu sayı 600 şirkete doğru artmaya devam edebilir. Hisse senedi piyasalarının bu yıl nasıl bir performans göstereceği de yeni halka arz onaylarının gelip gelmemesi konusunda bir gösterge olacak gibi duruyor.

2023’te halka arz olan hisselerden en çok konuşulan hisseler ASTOR, SDTTR, ONCSM, FORTE, KTLEV, EUPWR, TNZTP, CWENE, CVKMD, KAYSE, GOKNR,FZLGY, MACKO gibi hisseler oldu. 2023’ün en büyük hayal kırıklığı oluşturan halkaarz hissesi de daha ilk günden yatırımcısına kayıp yaşatmaya başlayan SURGY oldu diyebiliriz.

Halka Arzlar 2024’te Devam Edecek mi?

Bildiğiniz gibi 2023 yılında çok sayıda şirketin halka arzına onay verildi. Aslında yıl genelinde olumlu performans gösteren şirket sayısı da oldukça fazlaydı. Ancak Aralık ayında yapılan halka arzlar bir anda halka arz furyasını sorgulatmaya başladı. Çünkü alışık olduğumuz tavan serisi yerine halka arz olan şirketler daha ilk günden taban olmaya başlamıştı. Durum böyle olunca da, her hafta SPK bülteninde yer alan halka arz onaylarına ara verildi. Artık SPK 2023’teki kadar sık halka arz onayı vermeyebilir gibi duruyor. Daha fazla ince eleyip sık dokunan bir halka arz onay aşaması 2024’te bizi bekliyor.

  Pasif Gelir Nedir, Nasıl Kazanılır? Güncel Pasif Gelir Örnekleri

Halka arz olacak şirketler elbette bu yılda olacak. Belki onlarca yeni şirketin borsada işlem görmeye başladığını göreceğiz. Zaten şu an onay aşamasında olan şirketler de var. Bu anlamda 2024’te de çok sayıda halka arz hisse olacaktır. Ancak geçtiğimiz yıla kıyasla bu sayı bir miktar azalabilir. Eğer Borsa İstanbul performansı beklentilerin üzerinde olsa daha fazla halka arz hissesi olma ihtimali de göz ardı edilmemelidir.

Bu Hafta ( 01.02.2024 ) Halka Arz Olacak Hisseler

Bu hafta halka arz var mı sorunuzu hemen cevaplandıralım. Uzun bir aranı ardından SPK bülteninde halka arz onayları geldi. Yayınlanan SPK bülteninde hem Bor Şeker hem de Pasifik Donanım Yazılım A.Ş şirketlerinin halka arzına onay verildi. Ayrıca bu halka arz onayları 2024’ün ilk halka arz onayları olma özelliğini de taşıyorlar. Bu anlamda haftalar sonra gelen bu halka arz onayı ile 2024 yılında da halka arzların devam edeceği anlaşılıyor. Ancak 2023’te olduğu kadar sık arz onayı görebilir miyiz orası biraz muamma en azından şimdilik.

Yapılacak olan halka arzlarla ilgili bazı bilgileri de sizlerle paylaşalım.

Bor Şeker’in halka arz fiyatı 26,54 TL olarak açıklandı. Bireysele eşit dağıtım şeklinde yapılacak halka arz sürecinde arz büyüklüğü 1,857,800,000 olarak açıklandı. Yapılacak olan halka arzdan elde edilecek fonun %50’si GES yatırımında, %45 sermaye işletmesi olarak %5 Arge faaliyetlerinde kullanılacağı belirtiliyor. Bor Şeker şirketinin borsada işlem görecek olduğu işlem kodu ise BORSK olarak belirlendi.

Diğer halka arz olacak olan şirket ise bir teknoloji şirketi olan Pasifik Donanım Yazılım. PSTEK koduyla borsada işlem görmeye başlayacak olan hissenin halka arzında dağıtım yine bireysele eşit dağıtım şeklinde yapılacak. Pasifik Donanım Yazılım A.Ş’nin halka arz fiyatı ise 35 TL olarak belirlendi. PSTEK halka arz büyüklüğünün 945,000,000 olması bekleniyor. Pasifik Donanım halka arzıyla ilgili ayrıntılı bigiler için Pasifik Donanım halka arz sayfasına göz atabilirsiniz.

  Gelir Belgesi Nedir? Nasıl Alınır ?

Halka Arz Hisseleri Performansı Güncel 2024

2022 ve 2023 yıllarında yapılan halka arzlarda tavan serilerine alışmıştık. Yani halka arz olan hisse borsada işlem görmeye balar başlamaz tavandan işlem görürdü. Bu şekilde genellikle 3-4 gün tavanı bozmadan işlem gördüğü için de para kazandırırdı. Bu nedenle de halka arz yatırımcıları adı altında bir topluluk oluşmuştu. Ancak 2023 sonuna doğru halka arz hisselerinin gösterdiği olumsuz performans nedeniyle halka arz hisselerine olan talep bir miktar azaldı.

2024 yılına ise halka arz hisseleri hızlı başladı. 2023 sonunda halka arz edilen SURGY yatırımcısını üzerken 2024 te hızlı bir toparlanma gösterdi. 30 lira altını test eden hissenin 2024 te olumlu bir performans göstererek 50 lira seviyesine kadar yükselişini izledik. Bu bağlamda yine diğer halka arz hisseleri de olumlu performans gösterdiler. 2024’te yen yapılacak halka arz hisselerinin performansı ise merak konusu olmaya devam ediyor. Bu anlamda yatırımcıların gözü kulağı SPK bültenlerinde olacak. Biz de size anlık olarak yapılacak halka arzlarla ilgili tüm bilgileri paylaşıyor olacağız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*