Seçim Sonrası Uzmanların Güncel Dolar Kuru Yorum ve Tahminleri

seçim sonrası dolar kuru tahminleri, dolar analizleri
Uzmanların seçim sonrası dolar tahminleri, bankaların dolar kuru yorumları 2023

14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan seçimler Türkiye ekonomisi için büyük önem taşıyor. Çünkü heterodoks ekonomi politikaları mı yoksa ortodoks ekonomi politikaları mı uygulanmaya devam edecek sorusunun cevabı aranıyor. Son yıllarda Türk Lirası’nın değerindeki düşüş can sıkıcı olmaya devam ederken, seçimden nasıl bir sonuç çıkacağı merakla bekleniyor. Ekonomi için bu kadar önemli bir seçim öncesinde uzmanlardan dolar kuru ile ilgili uyarılarda gelmeye devam ediyor. 14 Mayıs seçimleri öncesinde banka ve finans kurumları ile analistlerin güncel dolar kuru beklentilerini bu sayfada topladık. İşte uzmanların merak edilen dolar tahminleri ve seçim sonrası usdtry beklentileri.

Dolar Kuru Nedir?

Dolar kurunu anlamak için öncelikle döviz kuru kavramını bilmek gerekir. Döviz kuru, bir ülke parasının, başka bir ülke parası karşısındaki değeridir. Dolar kurunda ise, ABD dolarının Türk Lirası karşısındaki değeri ölçülmektedir. Türkiye’de en çok işlem yapılan döviz kuru ABD doları ikinci döviz kuru Euro, üçüncü döviz kuru ise Sterlin’dir. Bu döviz kurları genellikle aynı yöne hareket etmektedir. Türk Lirası değer kazandığında döviz kurlarında düşüş, TL değer kaybettiğinde ise bu döviz birimlerinde yükseliş görülür.

Seçim Sonrası Dolar Ne Olur? Seçimin Dolar’a Etkisi 2023

Tarih yaklaştıkça heyecan artıyor. Tabi piyasalarda da volatilite artmakta. Seçim sonrası dolar ne olur, dolar yükselir mi düşer mi soruları en çok cevabı merak edilen sorular arasında yer alıyor. Bu soruların cevaparını bankaların ve uzmanların yorumları içerisinde aradık.

Son bir kaç yıldır enflasyon oranlarının rekor kırmasına rağmen faiz indirim politikası uygulanmakta. Türkiye Ekonomi Modeli adlı sistemin sonuçları arasında da dolar/TL paritesindeki yükseliş gösterilmekte. Naci Ağbal’ın faiz indirim politikasını desteklemeyişi ve görevden alınması sonrasında patlak veren kur krizi günümüzde de devam ediyor. Her ne kadar KKM benzeri uygulamalarla bir miktar frenlenmiş olsa da,2 sene önce 6 lira olan dolar kuru şu an 20 lirayı zorlamaktadır.

Doların yükselmesinin alım gücünün düşmesine neden olduğu artık sokakta 10 yaşındaki çocuklarımız tarafından bile biliniyor. Yani dövizin yükselmesinin ülkemiz için iyi olmadığı herkesin malumu. Ancak Türkiye Ekonomi Modeli ihracatçıyı daha fazla önemseyen bir model. İhracatı artırarak cari açığı kapamaya çalışan bir model. Lakin gelin görün ki Türkiye tarihinin en büyük cari açığını da bu modelde vermiş görünüyor.

  SWIFT Nedir? SWIFT'ten Çıkarılmasının Rus Ekonomisine Etkileri

Ak Parti’nin yeni seçim beyannamesinde Türkiye Ekonomi Modeli’ne değinilmese de, seçimin kazanıması haline düşük faiz politikası devam ettirilecek diye söylentiler var. Ancak bir taraftan da Mehmet Şimşek ismi geçiyor ki, Şimşek’i daha ortodoks ekonomi politikalarını benimseyen bir isim olduğu piyasalarda biliniyor.

Millet İttifakı tarafı ise daha net. Seçimi Millet İttifakı’nın kazanması durumunda keskin faiz artışları bekleniyor. Öyle ki, yabancı kurumlar faiz oranlarının %40 civarına yükseltilmesini bekliyorlar.  Enflasyona karşı zamanında harekete geçen ABD gibi ülkelerde enflasyon oranları ciddi düşüş kaydederken Türkiye’de yüksek enflasyonun devaediyor olması bir çok uzman tarafından yanlış ekonomi politikalarının neticesi olarak ifade ediliyor.

Uzmanların Dolar Kuru Yorumları

Uzmanlar, seçimler öncesinde dolar kurunun yükselebileceği konusunda uyarılar yapıyor. Bunun nedeni ise, seçimler öncesinde yaşanan belirsizliklerin, yatırımcıların tedirgin olmasına neden olmasıdır. Uzmanlar, seçim sonrasında ise, dolar kurunun düşebileceği konusunda tahminlerde bulunuyor.

Cumhur İttifakı Seçimi Kazanırsa Dolar Ne Olur?

14 Mayıs seçimini Cumhur İttifakı adayı Erdoğan kazanırsa, nasıl bir fiyatlama olacağı merak ediliyor. Bu sorunun cevabı oldukça karmaşık duruyor. Çünkü faiz indirimleri devam edecek mi ya da bu seviyelerde mi kalacak yoksa yeni bir ekonomi programı mı benimsenecek? Mehmet Şimşek önderliğinde yeni bir ekonomi birimi oluşturulduğu ifade edilmekte. Bu durum yeni bir ekonomi programını da beraberinde getirir ve faiz oranları yükselirse dolar kurunda geri çekilmeler yaşanabilir. Tabi KKM’nin de hangi yönde sürdürüleceği önem taşıyor.

Eğer bir değişiklik yapılmaz ve Türkiye Ekonomi Modeli çerçevesinde faiz indirimleri devam ederse dolar kurunda yükseliş kaçınılmaz olacaktır diye düşünüyoruz. Uzmanların ve bankaların yaptıkları dolar tahminleri içerisinde de dolar ne olur, düşer mi yükselir mi tarzı sorulara bu yönde cevaplar veriliyor. Yani Türkiye Ekonomi Modeli adlı sistemin devamı halinde dolarda düşüşün söz konusu olmayacağı ifade ediliyor.

Millet İttifakı Seçimi Kazanırsa Dolar Ne Olur?

İlk kez Erdoğan’a karşı seçimleri kazanmaya bu kadar yakın bir ittifak var. Bu ittifakı adayı da Kemal Kılıçdaroğlu. Hem Kılıçdaroğlu hem de Millet İttifakı’nın ekonomi alanındaki isimlerin benimsedikleri model açık ve net. Yani eğer seçimi Millet İttifakı kazanırsa faiz artırımları kesin olarak geri gelecek gibi görünüyor. Çünkü Millet İttifakı ekonomi politikaları bu yönde.

Yüksek faiz artırımları ve Merkez Bankası bağımsızlığına yapılacak vurgular dolar kurunda geri çekilmeyi beraberinde getirecektir. Ancak bu güven ortamının sağlanması belirli bir süre alabilir. Bu nedenle de ilk etapta dolar kurunda yukarı yönlü hareketler oluşabilir. Tabi KKM sisteminin devam ettirilip ettirilmemesi de dolar kurunun yönünü belirleyecek önemli gelişmelerden biri olacaktır.

Bankaların ve uzmanların dolar kuru tahminlerini detaylıca paylaştık. Yazımızın devamında Millet İttifakı’nın seçimi kazanması halinde dolar düşer mi yükselir mi tarzı sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

  Devlet Memuru Ek İş Yapabilir mi? Memurların Ek İş Yapması Yasak mı?

Kurumların Dolar Kuru Yorumları

Bankalar ve finans kurumları da, seçimler öncesinde dolar kurundaki dalgalanmaları yakından takip ediyor. Bazı bankalar, dolar kurunun yükselebileceği konusunda uyarılarda bulunurken, bazıları ise dolar kurunun düşebileceği konusunda tahminlerde bulunuyor.

Seçimler yaklaşırken bazı yabancı banka ve kurumlarda Türkiye’e seçim sonuçlarına göre kur tahminlerini paylaşmaya başladılar. İşte son gelen seçim sonrası dolar/TL tahminleri..

Standard Chartered, deprem felaketi, düşük dış talep ve yaklaşan seçimlerin ekonomik aktivite üzerinde baskı kuracağını belirtti. Bu nedenle de ihracat, tüketici güveni ve kapasite kullanımı gibi görünümlerde negatif seyre yol açabileceğini bildiren kurumun döviz kuru tahminlerini de yukarı yönlü revize ettiği görüldü. Mevcut ekonomik politikaların devam ettirilmes halinde 2023 sonunda dolar/TL paritesinin 36seviyesine kadar yükselebileceğini belirten Standard Chartered raporu, ekonomi politikalarında değişikliklerle doların 2023’ü 20 tl de kapatabileceğini öngördü.

Seçim sonrası dolar kuru veren bankalardan bir diğeri de HSBC oldu. Yapıla değerlendirmede seçim sonuçları nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın, HSBC analistlerini dolar kurunda yükselişi kaçınılmaz olarak gördüğü belirtiliyor. Yani HSBC Bank analistleri, seçimleri muhalefetin veya iktidarın kazanması durumlarının ikisinde de dolar / TL paritesinde yükseliş bekliyor.

2023 yılı 2. çeyreği için daha önce 19,50 beklentisini açıklayan HSBC Bank bu beklentiyi 20 seviyesine yükseltti. HSBC Bank‘ın 3. çeyrek için USDTRY beklentisi ise 23 liraya yükseldi. HSBC Bank yıl sonu beklentisini daha önce 21 lira olarak açıklamıştı. Bu beklentide banka analistleri tarafından 24 lira olarak güncellendi.

Morgan Stanley ise 2 farklı senaryo için farklı kur fiyatı beklentileri paylaştı. Buna göre Morgan Stanley, seçimleri Cumhur İttifakı’nın kazanması halinde dolar/TL paritesinde yıl sonu hedef fiyatı 27 TL olacağını öngörüyor. Morgan Stanley stratejistleri seçimleri muhalefetin yani Millet İttifakı’nın kazanması halinde de dolar kurunda yükseliş bekliyor. Ancak diğer senaryoya göre daha düşük oranlı bir yükseliş ile yıl sonu dolar/TL tahmini 24 TL olarak bekleniyor.

Diğer kurumların aksine Wells Fargo‘nun beklentisi ise bir hayli değişik. Öyle ki ABD’li kurum Türkiye’de seçimleri muhalefetin kazanması halinde 2024 ortasına kadar dolar kurunun 14 liraya düşmesini bekliyor. Eğer seçimi Erdoğan kazanırsa bu durumda yine 2024 ortasına doğru dolar kurunun 20 lira olması bekleniyor.

JPMorgan’da Türkiye’de seçim sonrası durumla ilgili bir analiz paylaştı. Seçim sonrası senaryolarında, muhalefetin veya iktidarın seçimi kazanma durumu farketmeksizin dövizde yükseliş beklentisini bildirdi. Yan JPMorgan seçim sonucu farketmeksizin dolar kurunda yukarı hareket bekliyor. Ancak sonrasında ortodoks politikalarla dönüş ile birlikte, Türk Lirası’nda gerçek bir yukarı yönlü trend oluşabileceğini de vurguluyor.

Yani kısaca JPMorgan analistleri dolar kurunda ilk etapta 24-25 lira seviyesine doğru yükselişlerin olabileceğini öngörüyor. Sonrasında ise ortodoks politikalara dönüş ile beraber gelecek faiz artırımlarının TL’de değer kazancına neden olabileceği görüşünü paylaşıyor. JP Morgan analistleri faizlrin %25-30 bandına çıkarılmasını beklediklerini ifade ediyorlar. Faizlerin %40 seviyesine yükseltilmesi itimalinin de dışlanmaması gerektiğini ifade ediyorlar.

  Trendyol Araçlı Kurye Ne Kadar Kazanır? Trendyol GO Kazancı 2022

Dolar Kuru Yatırımı Yapmak Doğru Mu?

Seçim öncesinde dolara yönelen çok sayıda yatırımcı var. TCMB’nin açıkladığı rakamlar bunu gösteriyor. Hem Kur Korumalı Mevduat hem de bireysel ve tüzel kişilerin mevduatlarında dolar payının arttığı görülüyor. Seçim sonrası bir belirsizlik olmasını bekleyen vatandaşlar bu sebeple dolar yatırımına yöneliyorlar. Ancak seçim sonucuna göre gelebilecek olası faiz artırımları havanın terse esmesine neden olabilir. Bu durumda kurda ciddi oynaklıklar yaşanabilir. Yani kazanma ihtimali olduğu gibi ciddi kayıplar yaşanma ihtimali de bulunduğunu  belirtelim. Bu nedenle seçim öncesi dolar yatırımı yapmak mantıklı gibi duruyor olsa da, ciddi riskler de içermektedir.

Dolar Kurunun Yükselmesi Ne Anlama Gelir?

Dolar kurunun yükselmesi, Türk Lirası’nın değer kaybetmesi anlamına gelir. Bu da, ithalatın maliyetini artırır ve enflasyonu tetikleyebilir. Aynı zamanda, Türkiye’nin dış borçlarını da artırabilir. Dolar kurunda yaşanan artış ihracat yapan firmalar için olumlu olsa da halkın geneli için dövizin yükselmesi olumsuz bir gelişme olacaktır.

Dolar Kurunun Düşmesi Ne Anlama Gelir?

Dolar kurunun düşmesi ise, Türk Lirası’nın değer kazanması anlamına gelir. Bu da, ithalatın maliyetini düşürür ve enflasyonu kontrol altına alabilir. Aynı zamanda, Türkiye’nin dış borç yükünü de hafifletebilir. Döviz düştüğünde Türkiye’de insanların otomatik olarak alım gücü de yükselecektir. İhracatçıların hoşuna gitmeyen bir durum olan dolar kurunun düşmesi halinde halkın ihtiyaçlarını daha rahat bir ortamda karşılama fırsatı doğar. Ancak cari açığın daha fazla artmasına sebep olacak bir yanı da vardır. Bu nedenle hükümet politikalarında TL’nin aşırı değer kazanması da istenilen bir durum değildir.

Dolar Kurunun Geleceği Nasıl Olacak?

Dolar kurunun geleceği, birçok faktöre bağlıdır. Özellikle, seçimler öncesindeki belirsizlikler ve uluslararası gelişmeler, dolar kurunda dalgalanmaya sebep olabilir. Ancak, Türkiye’nin ekonomik performansı ve politika kararları da dolar kurunun geleceğini etkileyen önemli faktörler arasındadır.

Seçim sonrasında belirlenecek para politikası kur düzeyini belirleyecek en önemli faktör gibi duruyor. Mevcut ekonomi politikalarının devamı hainde dolarda yükseliş kaçınılmaz gibi. Muhalefetin seçimi kazanması ve beklentiler dahilinde faiz artırımına giderek piyasalara güven aşılaması halinde ise kur tarafından düşüş kaçınılmaz olacaktır. Tabi burada ceteris paribus ifadesini kullanmakta fayda var. Çünkü ülkenin seçim sonrasında nasıl bir halde olacağını bilemiyoruz. Seçimler nasıl sonuçlanacak, kaç puan farkla sonuçlanacak, itirazlar gelecek mi vb. soruların cevapları da Türk Lirasının değerini etkileyebilecek gelişmeler arasında yer alıyor.

Dolar Kurunu Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Dolar kurunu etkileyen faktörler arasında, uluslararası piyasalar, faiz oranları, enflasyon, cari açık, politik istikrarsızlık ve ekonomik büyüme gibi faktörler yer almaktadır.

Dolar Kurunu Takip Etmenin Yolları Nelerdir?

Dolar kurunu takip etmek için birçok yol vardır. Özellikle, bankaların internet siteleri ve finans uygulamaları, dolar kurunu anlık olarak takip etmek için kullanılabilir. Aynı zamanda, ekonomi haberlerini takip etmek de dolar kurunu anlamak açısından önemlidir.

Dolar Kurundaki Değişimlerin Yatırımcılara Etkisi

Dolar kurundaki değişimler, yatırımcıların portföylerini etkileyebilir. Özellikle, dolar kurundaki yükselişler, dolar cinsi yatırımları artırabilir. Ancak, yatırım yaparken dikkat edilmesi gereken bazı riskler de vardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*