Serbest Piyasa Ekonomisi Nedir? Özellikleri Nelerdir ?

Serbest Piyasa Ekonomisi
Serbest Piyasa Ekonomisi

Devletin, ticaretin bir parçası olmadığı gibi regülatör görevi de üstlenmediği ve ekonominin çarklarının serbest şekilde döndüğü piyasaya Serbest Piyasa Ekonomisi denmekte. Bu şekildeki piyasalarda, tam rekabet esastır ve şartlar buna göre şekillenir. Aynı zamanda herhangi bir ekonomik kriz veya iflasta, devletin etkisi olmadan fiyat mekanizmasının devreye girmesi ile düzelme sağlanması esastır. Çok önemli bir kavram olan bu ekonomi şeklini yazımızın devamında açmak daha dğru bir yaklaşım olacaktır. Bu yüzden Serbest Piyasa Ekonomisi Nedir? sorusu ile birlikte bu ekonomi içerisindeki mekanizmalara da değineceğiz.

Serbest Piyasa Ekonomisi Nedir?

Onlarca farklı piyasa çeşidinde, taraflar ve roller, bu ekonomi çeşidini şekillendirir. Bu ekonomilerden biri de serbest piyasa ekonomisidir. Adından da anlaşılacağı üzere taraflardan birinin devlet veya devlet iştiraki olmadığı ve serbest özel veya tüzel kişiler olduğu ekonomiye, serbest piyasa ekonomisi denir.

Bu ekonomi çeşidinde, rolleri ise yine devlet belirlemez. Rolleri, şirket tüzük ve şartnameleri belirler. Yönetmelikler de buna yardımcı olur. Taraflar arasında veya piyasalar arasında herhangi bir sıkıntı meydana geldiğinde, devlet bu mekanizmanın herhangi bir tarafında olmaz. Mahkemeye intikal etmesi durumunda, bazı özel hukuk kaideleri içerisinde devlet taraf rol görevi anayasa çerçevesinde üstlenebilir.

Esnek Kur Sistemi ve Serbest Faiz Oranları

Serbest piyasa ekonomisinde, esnek kur veya sabit kur sistemi mevcuttur. Bu sayede, devletten kaynaklanan siyasi veya ekonomik ataklar sonucu meydana gelen kur artışı veya azalışı, taraflardan biri veya hepsi için risk barındırmaz. Bununla birlikte, Merkez Bankası faiz oranlarının bağlayıcı olmadığı bir faiz sistemi ve oran belirleme sürecine de tabi olmama durumu vardır.

  Şu an Altın Bozdurmak Mantıklı mı? Altın Fiyatları Daha Yükselir mi?

Serbest Piyasa Ekonomisinin Özellikleri Nelerdir?

Bu ekonomiyi diğer ekonomilerden bariz şekilde ayıran bazı özellikler vardır. Genellikle liberal ekonomi ile pek çok özellikte kesişen bu ekonominin bazı yönleri ile tam olarak Liberal ekonomi anlamına gelmediği anlaşılabilir.

Özel mülkiyet hakları, girişim ve seçim özgürlüğü, kişisel çıkarlar, piyasa mekanizması ve rekabet ile sınırlı hükümet etkisi gibi özelliklere sahip olan serbest piyasa ekonomisinde, temel regülatör görev, karşılıklı ticari faaliyetler ve resmi anlaşmalardır.

Bu makalemizde serbest piyasa ekonomisi ile ilgili detaylı bilgiler paylaştık. Serbest piyasalarda döviz kurlarını anlık olarak takip edebilmek için https://anlikdoviz.co adresini ziyaret edebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*