Emlak Vergisi Nedir? Emlak Vergisi Ne Zaman ve Nasıl Ödenir ?

Emlak Vergisi Nedir?
Emlak Vergisi Nedir? Kimler Verir?

1319 sayılı kanun ile ülkemizde de alınmaya başlanan ve yasal bir zorunluluk olan emlak vergisi, bazı şartlara ve durumlara bağlı olarak ödenmektedir. Bu vergi; gayrimenkul ve arazi gibi taşınmazlardan alınan vergileri içerir ve Türkiye vergi diliminin %10’luk gibi devasa bir oranına denk gelir. Biz de bu yazımızda bu vergi ile ilgili biraz daha geniş bir analiz yapmak ve kavramları açıklamak istedik. İşte detaylar…

Emlak Vergisi Nedir?

Bina ve arazi sahiplerinin her yıl 1 veya 2 taksit ile ödemeleri zorunlu olan ve 1319 sayılı kanun ile yasalaşan vergiye emlak vergisi denmekte. Emlak vergisi ödeyenlere ‘emlak vergisi mükellefi’ deniliyor. Bu vergiyi, Belediye gişelerinden veya en yakın Vergi Dairelerinden yatırılabiliyor. Bunun için daha önceki ödenen bir dekontu ya da kimliğinizi vermeniz yeterli. Genellikle düşük miktarda ödemeler yapılıyor. Bu miktar, o bina veya arazinin rayiç bedeli üzerinden hesaplanıyor.

Ne Zaman ve Nasıl Ödenir?

Ödemeler her yıl yapılmaktadır. 2 dönem olarak yapılan ödemelerde dilerseniz 2 takside kadar da ödeme yapabilirsiniz. Mart, Nisan ve Mayıs dönemlerinde başlayan ilk taksiti, Kasım ayında yapılan ikinci taksit takip eder. Ödemelerin gecikmesi durumunda faiz uygulanacağını belirtmek gerekir.

Bu verginin ödemesi ise dilerseniz internet aracılığı ile veya belediye gişeleri aracılığı ile ödenebilmektedir. Bazı şehirlerde vergi dairelerinde de yatırılmaktadır. Vergi miktarı ve ödeme dönemleri size ayrıca bildirilmez. Sizin e-devlet portalı üzerinden veya intvd.gib gibi sitelerden takip etmeniz gerekir.

Ödenmezse Ne Olur?

Genelde bu durum herhangi bir yaptırıma doğrudan tabi tutulmasa da, el değiştirmelerde veya kamulaştırmada, size küçük pürüzler çıkartabilir ve işinizin aksamasına neden olabilir. Çok büyük vergi borçlarında ise adresinize bir ödeme tebligatı gönderilebilir. Bu tebligata göre, ödeme sürelerinde ödeme gerçekleştirmemeniz durumunda, yasal hükümler uygulanabilir.

  Banka Çalışanları Nereye Şikayet Edilir?

Emlak Vergisi Taksitlendirme

Ödemeleri 2 ayrı taksitte gerçekleştirebilir veya ilk dönem açıldığında direkt bir seferlik ödeme gerçekleştirebilirsiniz. 2 eşit ödeme miktarı olduğundan ödemeyi önce veya sonra yapmanızda bir sakınca yoktur. Geciktirme faizi ile karşılaşmadan ödemenizde fayda vardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*