Ses Dinleterek Şarkı (Müzik) Bulma Programı, PC ve Telefon İçin

ses dinleterek şarkı bulmak
ses dinleterek şarkı bulmak

Dinlediğimiz bir müzik bazen aklımıza takılır. Özellikle bir restoran, lokanta veya düğünde duyduğumuz bir şakı bazen çok hoşumuza gider ama şarkıyı bir türlü bulamayız. Bu durumlarda bazı programlar yardımımıza koşar. Gerek bilgisayar üzerinde gerekse de telefonumuzda kullanabileceğimiz bu programlar ile çalan şarkıyı dinletip şarkının ne olduğunu bulabiliriz.

Ses Dinleterek Şarkı Bulma Programı Telefon

Telefonumuzda o an çalan şarkının ne olduğunu bulmamız için birçok program bulunuyor. Bunların en başında artık tüm telefonlarda yer alan sesli asistanlarımız geliyor. Google Asistan veya Siri’ye “şu anda çalan şarkı ne” diye sorarak çalan şarkıyı öğrenebilirsiniz. Bunun yanında Shazam veya SoundHound uygulaması ile de kolaylıkla şarkını ne olduğunu bulabilirsiniz.

Shazam ile Şarkı Bulma

Shazam Apple’nin satın aldığı uygulamalardan birisi. Shazam ile kolaylıkla çalan şarkını ne olduğunu öğrenebilirsiniz. Bunun için ilk olarak uygulamayı kurmanız gerekiyor. Uygulama Google Play ve Apple App Store’de bulunuyor. Uygulamayı indirdikten sonra çok basit bir şekilde kullanılabiliyor. Uygulamayı açıyoruz ve karşımıza büyük bir S harfi çıkıyor. O an bulmak istediğimiz şarkıyı bu S harfine benzeyen butona tıkladıktan sonra dinleterek buldurabiliriz. S harfine tıkladıktan sonra uygulama otomatik olarak ortamdaki sesleri tarıyor ve çalan şarkının ne olduğunu bizlere söylüyor. Bulduğu şarkıyı da isterseniz Apple Music uygulaması üzerinden anında dinleyebilirsiniz.

Bu noktada size bir önerimiz de olacak o da bu tür uygulamaları telefonunuza önceden kurmanız. Aksi halde siz bir şarkı duyduğunuzda bu tür bir programa ihtiyaç duyar ve indirmeye başlarsanız siz uygulamayı kurana kadar şarkı bitebilir. Bu durumda şarkının ne olduğunu öğrenemezsiniz. Böyle bir sorunla karşılaşmamak için bu tür programlardan bir tanesini telefonunuzda yüklü tutmanızı öneririz. Özellikle Shazam bildirim menüsünde de anlık olarak bekliyor ve bildirim menüsünde yer alan bu uyarıya tıklayarak anında çalan şarkıyı öğrenme imkânı elde ediyoruz.

  ABCD Formasyonu Nedir? AB/CD Formasyonu Kullanım Alanları

SoundHound ile Şarkı Bulma

SoundHound’da Shazam ile benzer şekilde çalışan bir uygulama. SoundHound’da hem Google Play’de hem de Apple App Store’de bulunuyor. Aynı Shazam gibi o an ortamda çalan şarkının adını sizlere sunuyor. Bu uygulamada da uygulamayı kurduktan sonra yapmamız gereken fazla bir şey kalmıyor. O an adını merak ettiğimiz bir şarkı olduğunda uygulamayı açıyoruz ve şarkıyı dinletiyoruz. Daha sonrasında SoundHouse bize şarkının adını veriyor. Bu sayede o an ortamda çalan şarkının ne olduğunu kolaylıkla bulabiliyoruz.

Ses Dinleterek Şarkı Bulma Programı Bilgisayar

Bazen bilgisayardan da bu tür bir uygulamaya ihtiyaç duyabiliyoruz. Maalesef bilgisayar tarafında fazla seçeneğimiz bulunmuyor. Her ne kadar Cortana gibi akıllı asistanlar bilgisayarda da olsa da bunların bir çoğu Türkçe desteklemiyor. Eğer bilgisayarınız bir Mac Os işletim sistemine sahipse yani bir Macbook kullanıcısı iseniz bu durumda biraz daha şanslı bir durumda yer alıyorsunuz. Bilgisayarınızda yer alan Siri’ye “şu anda çalan şarkının adı ne” diye sorarsanız o da ortamı dinleyecek ve size çalan şarkının adını sunacaktır.

Bunun dışında ise kullanabileceğiniz bir internet sitesi bulunmaktadır. Bu internet sitesinin adı midomi’dir. Bu internet sitesine girip daha sonrasında sitenin hemen orta yerinde yer alan sarı – siyah logoya tıklayarak, sitenin ortamı dinlemesini ve şarkıyı bulmasını sağlayabilirsiniz. Bu internet sitesi de tamamen ücretsiz olarak hizmet vermektedir ve şarkıyı bulmak için hiçbir uygulama indirmenizi gerekli kılmamaktadır. Yani internet tarayıcınız üzerinden kolaylıkla kullanabilirsiniz. Logoya tıkladıktan sonra internet tarayıcınızda “bu uygulama mikrofonunuza erişmek istiyor” uyarısı çıkabilir. Uygulama şarkıyı bulmak için mikrofonunuza ihtiyaç duyacaktır. Bu nedenle, bu uyarı çıktığında mutlaka izin vermelisiniz. Aksi halde site mikrofonunuzu kullanamayacak ve o an çalan şarkıyı bulamayacaktır.

  Cebe Havale Nedir? Nasıl Yapılır?

İzni verdiğiniz de bu sarı logo yanıp yanıp sönmeye başlayacak ve altında “listening” (dinleniyor) yazısı çıkacaktır. Daha sonrasında ortamda yer alan şarkıyı tespit edecek ve size sunacaktır. Uygulama mikrofonunuza eriştiği ve dinleme yaptığı sırada internet tarayıcınız “bu uygulama mikrofonunuza erişiyor” veya “bu internet sitesi mikrofonunuzu kullanıyor” gibi bir uyarı çıkarabilir. Yine internet sitesini açtığınız sekmenin yanında mikrofon işareti çıkabilir. Bu gayet normal bir durumdur. Eğer bu durumdan rahatsız olursanız istediğiniz şarkıyı bulduktan sonra tekrar bu internet sitesinin mikrofonunuza erişimini engelleyebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*