SGK Borcu Yoktur Yazısı

İşletme sahipleri için gerekli olan belgelerden sgk borcu yoktur yazısı ile ilgili bilgileri makalemiz içeriğinde bulabilirsiniz.

Sgk Borcu Yoktur Yazısı Nedir?

Tüm işletme sahiplerinin ihtiyaç duyduğu sgk borcu yoktur belgesi, her işlem için gerekli olan bir belgedir. Kredi çekmek, teşvik primlerinden yararlanmak ve iş ihalelerine girmek isteyen her işveren sgk borcu yoktur yazısı konusunda belge isteme hakkına sahiptir. İstenen SGK borcu yoktur yazısı, günümüzde internet üzerinden kısa bir işlemle alınabiliyor. Bu belgeyi almak için gerekli olan başvurunun sgk üzerinden mutlaka yapılması gerekiyor.

Sgk Borcu Yoktur Yazısı Nasıl Alınır?

Önceki dönemlerde Sosyal Sigortalar Kurumu, İl veya İlçe Müdürlüklerinden talep edilen ve alınan SGK borcu yoktur yazısı, gelişen teknoloji sayesinde son yıllarda daha kolay bir sistemle alınıyor. Türkiye genelinde birçok uygulamanın dijital ortamlarda gerçekleştirilebilmesi nedeniyle bu belgeyi almak içinde, internet platformlarından yararlanılıyor. Ancak bu belgeyi alabilmek için bazı şartların tamamlanması gerekiyor.

  Sgk İşe Giriş ve İşten Çıkış Bildirgesi Nedir?

Başlangıç olarak internet ortamında bu belge talep ediliyorsa, SGK’nın konu ile ilgili birimine başvuru yapılması gerekiyor. İşyerinin bir kullanıcı tanımlanması yapılmalı ve bu işlem için işverenlerin Gerçek Kişi İşverenler, Tüzel Kişi İşverenler ve Adi Ortaklıklar seçeneklerine başvuruda bulunmaları gerekiyor. Daha önceden işletme sahiplerinin bizzat sigorta kurum müdürlüklerine başvurarak aldıkları bu belge çok fazla zaman kaybı yaşanmasına yol açıyordu. Dijital dünyanın gelişmesiyle birlikte sgk borcu yoktur belgesi, bir kaç basit yöntemle alınabiliyor.

E Borcu Yoktur Belgesi

Yukarıda açıklanan başvurular “e-Borcu Yoktur Belgesi” ve “e-Borcu Yoktur Başvuru Formları” doldurularak yapılıyor ve doldurulan bu belgeler SGK’nın resmi web sitesi üzerinden, işverene ait kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yapılarak teslim ediliyor. Yönlendirmeler takip edilerek sgk borcu yoktur yazısı alınıyor.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*