TCMB 750 bp Faiz Artırdı, Piyasalar Karıştı | Borsa ve Dolar

TCMB 750 baz puan faiz artırdı. Faiz kararı sonrası dolar ve borsa fiyatlamaları
TCMB 750 baz puan faiz artırdı. Faiz kararı sonrası dolar ve borsa fiyatlamaları

Dün yapılan TCMB toplantısından beklentilerin üzerinde bir faiz artışı kararı geldi. Piyasa beklentisi 250 baz puanlık faiz artışı yönündeydi. Ancak TCMB 750 baz puan faiz artırarak sürpriz yaptı. Tabi bu sürprizin piyasalara yansıması da sert oldu.

TCMB Faiz Kararı Sonrası Dolar Geri Çekildi

Faiz kararı sonrasında Türk Lirası’nda ciddi bir yükseliş yaşandı. Yaklaşık %7 değer kazanan TL karşısında dolar 25,20 seviyesine kadar geri çekildi. Geçen hafta USDTRY için long pozisyonu aldığını duyuran CİTİ Bank 26,05 ile pozisyonunu %4 zararla kapadığını duyurdu.

Hafize Gaye Erkan ‘ın göreve getirilmesi ile başlayan süreç daha sonra TCMB’nin içerisinde yapılan üye değişiklikleri ile birlikte daha sıkılaştırıcı adımlar atılmaya başlandı. Geçtiğimiz haftada KKM ile ilgili atılan adımların sonuçları dikkat çekmişti.

Kurda yaşanan düşüş kalıcı olur mu sorusu merak edilirken güne başlarken 26 lira üstüne atan bir dolar kuru izlemeye başladık. Yani dolar kurunda yukarı yönlü bir tepki geldi. Zaten bu düşüşler alım fırsatı olarak görülmekteydi. Özellikle TCMB kasasını döviz doldurmak için bu düşüşleri fırsata çevirecek gibi görünüyor.

Doların borsaya ve atına yansıması da oldukça sert oldu. Dolar ile beraber değer kaybeden gram altın fiyatı şu an dolardaki yükselişle toplamaya başladı.

Faiz Artışı Sonrası Borsa Ne Olur?

Her geçen gün artan borsa yatırımcısı faz artışının borsaya yansıması nasıl olur diye merak ediyor. Dünkü yansıma ilk etapta %3 yükselen BİST100 daha sonra %1 üzerinde kayıpla günü tamamlayan bir endeks. Gerçekten oldukça volatil ve bankacılık hisseleri dışında kaybettirn bir borsa işlem günü olduğu söylenebilir dün için. Bugüne bakacak olur isek, yükselen dolar kuru ile beraber Borsa İstanbul tarafında da yukarı yönlü hareket bekleniyor.

  İlk Emeklilik Maaşı Ne Zaman ve Nereye Yatar? Nasıl Öğrenilir?

Borsa İstanbul tarafında da dolar kurunda olduğu gibi düşüşler alım fırsatı olarak değerlendirilebilir. Çünkü zaten 750 bp faiz artırılmış hali ile yüzde 25e yükselen politika faizi uygulanmıyor. Yani faiz oranı yükseldi ama zaten piyasa faizleri bunun üzerindeydi. Şu an bankalar %30 civarı faiz veriyorlar. Bundan 1 ay önce %40’lara dayanan faiz oranları vardı. Yani gösterge faizler yükselse de reel faiz oranları hala düşük düzeyde. Dolayısı ile Borsa İstanbul’dan çok ciddi bir para çıkışı olmasını beklemek akıllıca olmayacaktır diye düşünüyoruz.

TCMB Faiz Artırdı Analistler İkiye Ayrıldı

Aslında bir çok analist hemfikir. Faiz artışını destekleyenlerin sayısı oldukça fazla. Ancak b toplantı için 750 baz puanlık faiz artırımını fazla bulanlarda var. Daha düşük ve kademeli faiz artışları ile hem borsa tarafında hem de kredi vb. uygulamalarda piyasaya ani mesajlar verilmesinin riskli olabileceğini düşünenler de var. Ancak analistlerin ve ekonomistlerin büyük bir çoğunluğu yapılan faiz artışını yerinde ve uygun görüyor. Hatta geç kalınmış bir artış olarak ifade ediyorlar. Buna

Sonuç olarak TCMB faiz artırdı. Faiz artırması zaten bekleniyordu ancak beklentinin 3 katı büyüklüğünde 750 baz puanlık bir faiz artışı geldi. Akabinde bankalar ve çeşitli kredi derecelendirme kuruluşlarından TL için daha olumlu ve Türkiye Ekonomisi için daha makul mesajlar gelmeye başladı. Önümüzdeki dönemde döviz ve borsa fiyatlamaları ne yönde olacak? Kredi derecelendirme kuruluşları Türkiye’nin ekonomik görünümünde bir iyileştirme yapacak mı? bu ve benzeri soruların cevaplarını takip ediyor olacağız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*