Tefeci Nedir? Tefecilere Güvenilir mi? Tefeci Faizleri Ne Kadar?

tefeci nedir
tefeci nedir, tefeci faizleri ne kadar, tefecilik

Tefeci halk içinde kullanılan bir kelimedir. Bu kelime bazında inceleyecek olursak aslında bir faiz karşılığında kişilere para veren kurum ya da kişiler diyebiliriz. Bunlar tek bir kişi de olabilir, bir grup da olabilir bazen bir şirket de olabilir. Tefecilik aslında kötü bir tabirdir. Çünkü faiz oranlarını kendi kafalarına göre belirler. Kendileri bir faiz oranı çıkarır.

Tefeci Nedir, Tefecilik Hakkında Bilgiler

Herkes her konuda refah içerisinde yaşayamaz. Özellikle maddi açıdan inceleyecek olursak, maddi açıdan bakıldığında, kişilerin paraya ihtiyacı olabilir. Gerek işletmelerin gerekse bireysel olarak kişilerin para sıkıntısı olabilir. Kredi notu düşük olduğu zaman bankalar kredi vermez. Bankaların kredi vermediği noktada tefecilere başvurmak da kişiler için bir çözüm gibi görünür. Baka faiz oranlarından çok daha fazla faiz oranlarını kabul ederek tefeciden para çeken çok fazla kişi vardır. Bankaları finans şirketleri ve resmi finans kurumları bu işi resmi şekilde yapar. Ancak tefeciler gerek faiz oranlarını gerek ödeme vadelerini kayıt dışı şekilde yapar. Ödeme kriterlerini başta konuşulandan farklı şekilde değerlendirebilir. Zorla ve baskılar ile tehditler ile ödeme süresi değişikliği, ödeme talebi ya da finansal açıdan vazgeçme borcun tamamını isteme şeklinde fikir değişiklikleri yapar. Bu tefeciden para çeken kişileri zor durumda bırakan bir harekettir. Yasa dışı yollar vasıtası ile tefeciden para çekmek ve tefeciye ödeme yapmak da kişileri zor duruma koyan bir harekettir.

Tefecilik bir meslek değildir. Kayıt dışı çalışma ile ortaya çıkan bir sonuçtur. Hem tefecilerin verdiği paralar kayıt dışıdır. Hem de belirlediği vadeler veya faiz oranları yasa dışıdır. Yüksek borç faizi ile karşılaşan vatandaşlar, ödeme yöntemlerinin altında kalır. Bunun sonucunda cebren ile ve hile ile ellerindeki gayrimenkulleri, taşınır ya da taşınamaz malları tefeciye devretmek durumunda kalırlar. Tefecilik meslek olmamasına karşın halk arasında böyle kabul gördüğü için bu isim ile adlandırılır. Aslında tefeciliğin Türkiye Cumhuriyeti yasalarında cezai yaptırımı söz konusudur. Bu suç teşkil eden durum yakalanması halinde 2 yıl ile 5 yıla kadar cezai yaptırım ile karşılaşır.

  Borsada Kol Kesmek Ne Demek? Borsada Neden ve Nasıl Kol Kesilir?

Tefeciler Nasıl çalışır?

Tefeciler nasıl çalışır diye merak ediyorsunuz. Tefecilerin çalışma sistemi kayıt dışı olan paraları, borca ihtiyacı olan kişilere kendi belirledikleri faiz oranları ve vade şekilleri ile sunması şeklindedir. Online olarak, bir tanıdık aracılığı ile ya da başka vasıtalar ile tefecilere ulaşılabilir. Özellikle esnaf olup bu işi yapan çok fazla kişi vardır. Belli esnaflığın mesleklerini icra eder ve halk içinde olurlar. Ancak bir yandan da bor. Para verdiklerini ve bunu da belirli faiz oranı ile karşılığını aldıklarını ifade ederler. Yasal tefeci olarak bu isim ile ortaya çıkan çok fazla tefeci vardır. Ancak tefecilerin çalışma biçimine bakılınca zaten tefecilik mesleğini icra ediyor ise yaptığı bu yasal olamaz.

Han işleten bir kişi, galerici, araba yıkama ya da araba kiralama yerleri, emlakçılık işi ile uğraşan bir kişi, kıraathane sahibi ya da meyve, sebze, buğday gibi alım satımların yapıldığı yerler tefecik için uygun yerlerdir. Bu mesleklerin kötülenmemesi gerekir. Ancak bu meslekler bazında incelediğimizde tefecilerin aslında esnafın içerisinde olduğunu görmemiz gerekir. Çalışma stilleri borç para verme sistemine dayalıdır. Bunun sonucunda yüksek faiz getirili bir çalışma sunar. Çalışma prensibi olarak senet ve karşılığında bir mal güvencesi ile hareket ederler.

Tefeci Faizleri Ne Kadar?

Tefeci faizleri ne kadar diye merak ediyorsunuz. Bilmeniz gereken belirli adımlar söz konusudur. Her tefecinin kendi potansiyelinde çalışma biçimi vardır. 100.000 TL para borç aldığınızı düşünürsek, bankadan bu krediyi çektiğinizde maksimum 150.000 TL olarak bu parayı bakaya ödersiniz. Ancak Tefecilerin kendine uygun faiz oranları bulunur.

Kimi bu 100.000 TL için 200.000 TL ister, kimi 250.000 TL ister. Bunun için senet imzalarsınız. Senetlinize karşılık bir malınızın olması gerekir. Aracınız, arsanız ya da bir evin bulunması gerekir. Taşınır yada taşınamaz bir mal yoksa tefeciden de para almanız mümkün değildir. Ayrıca söz senettir mantığıyla hareket edilerek ne yazık ki vadelendirilen faiz oranlarında ödeme sırasında da değişiklik olabilir. Bunun garantisi yoktur. Bu nedenle tefeci tuzağına düşmemek ve ne kadar zor durumda olursanız olun bu durumdan uzak durmak gerekir.

  Resesyon Nedir? Ülke Ekonomileri ve Piyasaları Nasıl Etkiler?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*