Luna Coin Neden Düştü? Luna ve Terra UST Niye Düşüyor?

Luna coin neden düşüyor
Luna coin neden düşüyor

Son günlerin en çok konuşulan konusu kripto para piyasalarında yaşanan deprem. Luna öncülüğünde başlayan deprem sonrası bBitcoin ve diğer kripto para birimlerinde sert satışlar yaşandı. UST değerini bir türlü 1 dolara sabitlemeyi başaramayan Luna yönetimi, daha fazla Luna arz ederek, UST fiyatına destek çıkmaya çalışıyor. Bu da Luna’nın fiyatının sert düşmesine neden oluyor. Şimdi Luna’da düşüşün nedenleri ve daha fazlasıyla ilgili makalemize göz atabilirsiniz.

Terra (LUNA) Nedir?

Terraform Labs ve kurucu ortaklar Do Kwon ve Daniel Shin tarafından 2018 yılında oluşturulan Blockchain teknolojisi Terra, algoritmik olarak istikrarlı para birimleri üreten merkezi olmayan bir finansal (DeFi) ekosistemi sunar. ABD doları gibi varlıkları rezerve etmek için tasarlanmış sabit paralar veya kripto para birimleri, krediler veya borçlanmalar gibi DeFi uygulamalarında yaygın olarak kullanılır.

DeFi veri sağlayıcısı DeFi Lama’ya göre Terra, toplamda yaklaşık 18 milyar dolarlık kilitli değeriyle son zamanlarda Ethereum’dan sonra ikinci en büyük DeFi protokolü haline geldi. Whitepaper kayıtlarına göre, Terra, doğrulayıcıların sahip oldukları token sayısına göre işlemleri doğruladığı bir bahis modeli doğrulaması yürütüyor. Pay savunucularından elde edilen kanıtlar, diğer modellerden daha fazla enerji verimliliği olduğunu ve çevre üzerinde daha az etkisi olduğunu söylüyor.

LUNA sahipleri, LUNA Terra’nın orijinal token birimi olduğu için protokol için idari ve oy hakları kazanırlar. Ancak yatırımcıların, LUNA’nın Terra sabit paralarını düzenlemek için de kullanıldığını anlaması gerekiyor, bu da LUNA’nın Terra’nın sabit para dengesinde bir arıza olması durumunda şok emme sürecinin merkezinde olduğu anlamına geliyor. Satın almak riskli olabilir ancak ilerleyen süreçte DeFi sistemlerinin daha da yaygınlaşmasıyla itibarının artması beklenmektedir.

  TCMB Yeni Başkanı Hafize Gaye Erkan Kimdir? Hayatı, Çalıştığı Kurumlar Neler?

Terra (LUNA), blok zincirlerinin ve ödeme sistemlerinin birlikte çalışabilirliğini platformunun temel bir ilkesi haline getiriyor. Terra platformu kısa süre önce Chainlink ile Terra akıllı sözleşmelerinin geliştiricilerinin güvenilir fiyatlandırma kaynaklarına ve diğer önemli verilere erişmesini kolaylaştıran büyük bir anlaşma imzaladı.

Merkezi olmayan finanstan bahsetmişken, burası Terra’nın (LUNA) çok şey vaat ettiği alanlardan biridir. Terra’nın istikrarlı tokenleri için fiyatın istikrarlı olması, onları borç verme ve ödünç alma dahil olmak üzere çok çeşitli geleneksel finansal uygulamalar için uygun hale getirir. Aslında, bazı analistler Terra Luna’nın bir gün küresel bir merkezi olmayan finansal işlemler ağını destekleyen bir kripto para birimi olabileceğini düşünüyor.

Terra (LUNA) ile ilgili güzel şeylerden biri, yatırımcıların para kazanması için bir Luna jetonunun fiyatının artması gerekmemesidir. Terra blockchain teknolojisi, işlem işleme için bir blok zincirine yerleştirilmesini gerektiren Hisse Kanıtı (PoS) işlem doğrulama algoritması ile çalışır. Stake özelliği, bir işlem her onaylandığında ödül kazanmanıza olanak tanır. Yani sadece elinde LUNA tutan yatırımcıların da kazanç elde etmesi mümkündür.

TerraUSD (UST) Neden Düştü?

UST kısa süre önce 99 sentin altına düştükten sonra, Pazartesi gecesi 92 sent ve 60 sente düşen Terra ekosisteminde büyük bir itibar kaybı yaşandı. Ve bir gün sonra yaklaşık 40 sente kadar düştü, bu da neredeyse %70’lik bir değişim anlamına geliyor. Yaşanan olaylar da yatırımcıların aklına LUNA coin neden düşüyor sorularını getirdi.

UST, üç günde iki kez doların sabitlenmesini kaybettikten sonra, dünyanın en büyük algoritmik istikrarlı para sistemi olan Terra’nın istikrarlı paraları ve onun etrafında inşa edilen finansal sistem dibe çöktü. Her şey, sabitlenme zarar görmeden önce Curve Finance için 150 milyon dolarlık UST geliri ve Binance için 84 milyon dolarlık UST geliri ile başladı.

  İşveren İşçiyi Evden Çalışmaya Zorlayabilir mi? Güncel Detaylı Bilgiler

Curve Finance, tüccarların alıcıları ve satıcıları bir ücret karşılığında jeton alışverişi yapmak için birbirine bağlamaya çalışmak yerine para fonlarını kullanarak ticaret yapmalarına olanak tanıyan merkezi olmayan bir Otomatik Piyasa Yapıcıdır (AMM). Bu durumda, likidite fonu eğrisi etkin bir şekilde tükenir. Bu, Twitter’da büyük bir endişe yarattı ve Anchor Protocol, UST’den yaklaşık 2 milyar dolarlık çekim kaydetti. Sistem, UST sahiplerine jetonlarını bir platforma yerleştirdiklerinde yıllık yüzde 20’lik bir getiri (APY) ödeyen bir bankaya benzer. Anchor, bunları kullanarak TerraUSD (UST) sağlar.

Anchor üzerinde yaşanan hareketlilik iyi bir haber olmadı, çünkü bu birçok UST’nin Anchor protokolünden ayrılacağını ve bunun da LUNA’nın fiyatına zarar verebileceğini gösteriyor. Ardından büyük balinalar UST şort işlem açmaya başladı. Şortlar koordineli görünüyordu, bu da bir tasfiye kademesine yol açtı ve UST fiyatı bozularak dibi gördü.

LUNA’nın Düşüşünün Arkasındaki Sebepler

Terra (LUNA) coin son birkaç günde ciddi düşüşler yaşadı. Bir günde %90’ları aşan düşüşün kaydedildiği LUNA coin için henüz bu hafta 85 doların da üstünde seviyeler görüldü. Yatırımcıların kazançlarının neredeyse sıfırlandığını söyleyen paylaşımlarsa sosyal medyada giderek artıyor.

Yaşanan olaylarda Terra ekosistemine ek olarak neredeyse büyün kripto para sisteminin itibar kaybettiği belirtilmekte. Bu nedenle de kripto para piyasalarının toplam market hacminde yüz milyar doları aşkın bir geri çekilme yaşandı. Kurumsal yatırımcıların da gözünü korkutan Terra (LUNA) düşüşü önümüzdeki günlerde de en çok konuşulan kripto para konularından biri olacaktır.

Terra (LUNA) İçin Riskler Nelerdir?

Finansal uzmanlar, riskleri nedeniyle herhangi bir kripto para biriminden kurtulmaya gücünüzün yettiği kadar yatırım yapmanız konusunda sizi sık sık uyarır. Yatırım yapmadan önce, büyük fiyat değişiklikleri potansiyelini göz önünde bulundurmanız ve anlamanız gerekir.

  Cari Açık Nedir, Nasıl Hesaplanır? Türkiye Neden Cari Açık Veriyor?

LUNA’nın özel durumunda, daha büyük risk Terra’nın stabilcoinleri markörlerini tutmazsa yatırımcıların zarar görmesidir. LUNA, Terra sabit paraları için bir tür oynaklık emme mekanizması görevi görüyor, bu nedenle de onun performansının Terra sabit paraları ile aynı seviyede olabileceğini düşünmek gerekir. Dolar cinsinden UST’ler de dahil olmak üzere Terra’nın sabit paraları zor günlerden geçiyor. Yine de, herhangi bir varlığın gelecekteki performansını ve yüksek oynaklığa mı yoksa ayı piyasasına mı dayanacağını tahmin etmek mümkün değil. Ayrıca, yatırımcıların protokol kapsamındaki herhangi bir düzenleyici sorunundan haberdar olmaları önemlidir. Bu sayede piyasaların yatırımcıların hareketleri sonucu yönleneceği tarafı tahmin etmek mümkün olabilir.

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) şu anda kayıtlı olmayan menkul kıymetler satıp satmadığını görmek için Terraform’u araştırıyor. Bu mahkeme celbi, Terra protokolünün kendisiyle değil, hisse senedinin sentetik bir versiyonunu sağlayan Terraform Mirror protokolü ile ilgilidir.

Terra, yatırımcıları DeFi ekosistemine çekmek ve UST talebini artırmak için teşvikler sağlar. Bununla birlikte, Terra’nın teşvikler tükendiğinde bile, Ethereum ile daha fazla rekabet edebilmesi için sürekli büyümeyi ve kullanıcı benimsemesini artırmayı hedeflediği söylenmektedir.

LUNA Coin Nereden Satın Alınır?

LUNA coin satın almak için bu yeni kripto para birimini sunan bir kripto borsasına ihtiyacınız olacak. Popülerliği nedeniyle, çoğu büyük borsa artık Terra Luna’yı sunuyor. Yatırım kolaylığına, dilinizi desteklemesine ve diğer kriterlere dikkat etmeniz gerekir. Ardından da kullanıcılar Binance, BtcTurk veya Coinbase gibi platformlar aracılığıyla Terra (LUNA) coin satın alabilirler. Kendinize uygun bir kripto para borsası seçmek için en iyi kripto para borsaları sayfasına göz atabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*