Telefon Numarasından İsim Sorgulama

telefon kime ait nasıl bulunur
numaradan isim sorgulama, telefon numarasından isim sorgulama, telefon numarası kime ait

Çeşitli nedenlerle telefon numarasından isim sorgulama veya isim üzerinden telefon sorgulama ihtiyacı duyabilmekteyiz. Bazen bizi arayan bir numarayı tanımamız ve rehberimizde kayıtlı olmayışı nedeniyle, bazen ise eski bir arkadaşımızı bulabilmek için gibi ve başka bir çok nedenle numara sorgulama işlemlerini yapabilmekteyiz. Bununla ilgili de internette bir çok araştırma yapmaktayız. Bu nedenle biz de bu konumuzda numaradan isim sorgulama başlıklı bir makale yazmaya karar verdik. Keyifle okumanız ve işinize yarar bir içerik olması dileğiyle.

Telefon Numarasından İsim Sorgulama

Günümüz dünyası teknoloji ve telekomünikasyon dünyası, artık mobil telefonu olmayan kişi yok denecek kadar az. Elbette bu yoğun telekomünikasyon hali bireyleri etkilemektedir. Bireyler, mobil telefon rehberlerinde kayıtlı kişiler haricinde de aranmaktadırlar.

  Bes Nedir ? Bes İptali Nasıl Yapılır ?

Telefon rehberinde kayıtlı olmayan numaralar güvenlik vb. endişelerle bazen cevapsız bırakılmakta ya da arama sona erdiğinde görüldüğü için cevap verilememektedir. Bu durumda arayanın kim olduğu, niçin aradığı büyük bir merak duygusu doğurmaktadır. Arayan numaraların sorgulanması, kime ya da hangi kurum ya da kuruluşa ait olduğunun bilinir olması, bireyin alacağı aksiyon açısından önemlidir.

Numaradan isim sorgulama, numara girilerek o numaranın mevcut gsm veya telekomünikasyon şirketlerinin kayıtlarından kime ait olduğunun sorgulanması, sorulması, işlemidir.

Numaranın Kime Ait Olduğunu Nereden Öğrenebilirim ?

  1. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, belli işletmeleri bilinmeyen numaralar hizmeti vermesi için yetkili kılmıştır. Bu işletmeler ve tüm gsm şirketleri numaralardan oluşan bir bilgi havuzu oluşturmuşlardır. Her gsm şirketinin müşteri hizmetlerinin ücretli olarak bilinmeyen numaraları öğrenme hizmeti, bu ortak bilgi havuzu sayesinde mümkündür. Tabi aradığınız numara rehbere kayıtlı ise ve isim paylaşımına açık ise.
  2. 118 ile başlayan bilinmeyen numaralar servisleri yine belli bir ücret karşılığında hizmet veriyor, ya size aradığınız numaranın kime ait olduğunu söylüyor ya da numaranın sahibinin isminin paylaşılamaz olduğunu söylüyor.
  3. Bu yöntemlerin haricinde, sosyal medya bir başka opsiyon olarak karşımıza çıkmakta, şöyle ki; Facebook uygulaması dünyada milyonlarca kişinin kullandığı bir sosyal platform, bu sosyal platformu kullanan kişiler numaralarını Facebook’a kaydetmişlerse numara arama bölümünden sorgulama yapılabilir ama kaydetmemişlerse bu mümkün değil. Bu yöntem ücretsizdir.
  4. Bir diğer yöntem Google arama motoruna aradığınız numarayı yazıp sorgulamak, bazı numaraları kurum bazında gösterse de çok etkin ve sağlıklı bir yol değildir. Elbette ücret söz konusu değildir.
  5. Akıllı mobil telefonların Apple Store, Play Store’dan CIA uygulamasını indirip, arayan numarayı yazarak kim olduğunu öğrenmek mümkün ama özel numara ise, yani numara sahibi isminin paylaşılmamasını operatörden istemişse, ekranda özel numara ibaresi çıkmakta ve öğrenme şansı ortadan kalkmaktadır. CIA ücretsiz ve çok pratik bir uygulamadır.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*