THY Pilot Maaşları Ne Kadar? Türk Hava Yolları Pilot Maaşları

thy pilot maaşları ne kadar
THY pilot maaşları, Türk Hava Yolları pilotlar ne kadar maaş alıyor

Son yıllarda birçok insan en iyi meslekleri tercih etmek isterken, bu meslekler arasında da pilotluk tercihini göz önünde bulundurmaktadır. Hem ideal çalışma koşulları sağlanması hem keyifli ve gözde bir meslek olması hem de sunduğu maaşlar açısından pilotluk her zaman önemli bir noktada bulunuyor. Bu nedenle de özellikle iş hayatına giriş yapmak isteyen ve bir meslek seçimi gerçekleştirecek gençler tarafından yönlendirici meslekler arasında bulunuyor. Türkiye’nin en büyük havayolu firması olan THY pilot maaşları ne kadar diye de öğrenciler merak ediyor. Bu sorunun ve pilot olma koşullarının detaylarına yazımızdan erişebilirsiniz.

Türk Hava Yolları Pilot Maaşları

Ülkemizde özellikle üniversite hayatına başlamak isteyen gençler hangi mesleği seçeceklerine dair bir araştırma gerçekleştirirken, pilotluk bu araştırmalar içerisinde her zaman yer alıyor. Bu açıdan da hem özel firmalarda hem resmi kurumlarda hem de Türk Hava Yolları bünyesinde pilot olma yolları araştırılıyor. Bunun yanında da en çok araştırılan konulardan birisini de Türk Hava Yolları pilotlarının aldıkları maaşlar oluyor.

Popüler bir meslek olması ile birlikte pilotluk, özellikle sağladığı çalışma koşulları ile dünyayı gezme fırsatı sağlaması, özgürce uçma keyfi sunması, yüksek maaş ve tazminat oranları gibi avantajlar ile her zaman sevilen bir yere sahip olmayı sürdürüyor. Hele ki günümüzde birçok popüler meslek karşısında çok daha özel bir yere sahip olan pilotluk, çok özel bir pahalı bir eğitim sonrasında kazanılan bir meslek unvanı olarak da biliniyor.

Havacılık sektörü ülkemizde giderek büyürken, bu büyümeye paralel olarak pilotluk mesleği de daha fazla gelişiyor ve daha fazla pilota ihtiyaç duyuluyor. Bu konuda kariyer yapmak isteyen gençler daha fazla şans elde ederken, ülkemizde her yıl ortalama 1000 pilot ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Dünya genelinde ise her yıl ortalama 20 bin pilot ihtiyacı görülürken, her aday ülkemizde Türk Hava Yolları’nda pilot olma avantajını yakalamak istemektedir.

  İşsizlik Maaşı Nasıl ve Kaç Ay Alınabilir 2020
THY pilot olma koşulları
pilot olma koşulları nelerdir, thy pilot olma koşulları, THY pilot maaşları güncel bilgiler

Türk Hava Yolları’nda Pilot Olma Koşulları Nelerdir?

2021 yılı dahilinde yaklaşık 5000 pilota sahip olan Türk Hava Yolları, bu pilot ordusuna her yıl yeni personeller eklemektedir. Aydın ilinde bulunan THY Çıldır Uçuş Akademisinde özel bir şekilde yetiştirilen pilotlar, eğitimlerini tamamladıktan sonra mesleğe başlamaktadır. Ayrıca yeterli aday sayısına ulaşılamadığında Türk Hava Yolları özel farklı okullardan da pilot ihtiyacı karşılamak için taleplerde bulunmaktadır.

Pilotluk eğitimi her zaman yüksek bir maliyet ortaya çıkarırken, bir pilotun eğitilmesi için 400 bin lira gibi bir para gözden çıkarılabilir. Aday bu maliyeti gözden çıkardıktan sonra da yaklaşık 240 saat gibi bir eğitim almalıdır. Başvuracak adayların

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması
  • En az lise mezunu olması
  • İyi seviyede İngilizce bilmesi
  • Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün yetki verdiği hastanelerden sağlıklı olduğuna dair rapor alması
  • Adli sicil kaydının bulunmaması gerekir.
  • Bunun yanında erkek adaylarda en az 165 cm boy ve en çok 195 cm boy koşulu bulunmaktadır. Kadın adaylarda ise en az 160 cm boy ve en çok 195 cm boy koşulu yer alır.

THY Pilot Maaşları Ne Kadardır?

Koşulları yerine getirerek eğitimini tamamlamış olan bir pilot mesleğe kaptan pilot veya ikinci pilot konumunda başlayabilir. Buna bağlı olarak da alacağı uçuş tazminatı, ikramiye ve ek ödenekler maaşa ilave edildiğinde, alınacak ücret değişiklik göstermektedir.

2021 yılı kapsamında Türk Hava Yolları tarafından gerçekleştirilen açıklama bağlamında; her pilotun aylık ortalama 60 bin TL gibi bir maaş aldığı ifade edilmiştir. Bunun dışında ödenen ikramiye, tazminat ve diğer ek ödemeler maaş üzerine eklendiğinde aylık ortalama 100.000 TL gibi bir kazanç elde edilmektedir. Ancak bazı pilotların marşı standart olarak 40.000 TL bazı pilotlarda ise 70.000 TL gibi rakamlar olurken, ek ödemeler ile çok daha yüksek rakamlar da ortaya çıkabilir.

  Rusya Asgari Ücret

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*