Uçak Mühendisi Maaşı, Türkiye ve Yurt Dışında Ne Kadar Kazanır?

uçak mühendisi maaşları ne kadar
uçak mühendisi maaşları ne kadar

Bu yazıda sizlere uçak mühendisliği maaşı noktasında bilgiler vereceğiz. Uçak mühendisliği ülkemizde İtü, Erciyes gibi üniversitelerde eğitim verilen bir mühendislik alanı olup bölüme oldukça yüksek bir puanla girilmektedir. Hal böyle olunca da okul bitince alınacak olan maaş merak edilmektedir. Yazının devamında en ince ayrıntısına kadar uçak mühendisi maaşı hakkında bilgi verilmektedir. Uçak mühendisleri ne kadar kazanır sorusunun hem Türkiye’deki hem de yurt dışındaki cevabını burada bulabileceksiniz.

Uçak Mühendisliği Nedir, Ne Kadar Kazanır?

Uçak mühendisliği maaşı hakkında hem ülkemiz için hem yurt dışı için maaşlar hakkında bilgi vermeden önce bu mesleğe ilgi duyanlar için uçak mühendislerinin yaptığı işler hakkında en genel anlamda bilgi verelim. Bu işlerin bazıları ya da tamamı çalışılan firmalarda yapılmaktadır. Burada çalışılan firma son derece önemlidir zira yapılan iş ona göre değişmektedir.

Şimdi artık uçak mühendislerinin yaptıkları işlerden bazılarını sıralayalım

 • Elbette en temel yapılan iş uçakların periyodik olarak bakım ve kontrollerinin yapılmasıdır.
 • Yine çalışılan firmaya göre değişmekle beraber diğer tüm mühendislik alanlarında olduğu gibi uçak tasarımı da yapılan işler arasındadır.
 • Uçak imalatı yapan firmalarda üretim, kalite kontrol alanlarında çalışılması mümkündür.
 • Sadece uçak değil diğer hava taşıtlarının da belli periyotlar ile kontrollerini yapmak
 • Yaşanan uçak kazaları ve uçak arızaları durumunda gerekli incelemeleri yapmak ve sonuç raporlarını hazırlamak
 • Uçak yapımı ile ilgili olarak maliyet analizleri yapmak
 • Uçakların ve diğer hava araçlarının en üst performans ile çalışmasını sağlamak. Bunun için gerekli çalışmaları yürütmek uçak mühendislerinin yaptığı işlerden bazıları arasındadır.

Dolayısı ile üstte verilen tüm bu bilgilere istinaden AR GE, imalat, kalite kontrol gibi çok değişik alanlarda çalışılması mümkündür.

  Anket Doldurarak Para Kazanılır Mı? Anket Doldurup Para Kazanmak
uçak mühendisleri ne kadar para kazanır
uçak mühendisleri ne kadar para kazanır, uçak mühendisi maaşları ne kadar?

Ülkemizde Uçak Mühendisi Maaşları

Şimdi de artık yurt içinde 2021 yılı itibarı ile uçak mühendisliği maaşı nedir sorusunun yanıtını vermeye. Burada hemen şunu ifade edelim ki Türkiye Mimarlar Mühendisler Odası Birliği bu konuda her yıl birim fiyat belirlemektedir. Bu maaşın altında diğer mühendislik alanlarında olduğu gibi uçak mühendislerinin de çalışması ve çalıştırılması yasaktır. Bu yıl için belirlenen rakam 5.500 Türk Lirasıdır.

En çok para kazanan meslekler arasında olmasa da özellikle yurt dışında bir işe girme şansı yakalayan uçak mühendisleri ciddi paralar kazanmaktadır. Türkiye’de de ortalama üzeri kazançları olduğu söylenebilir.

Uçak mühendisi maaşı çok farklı parametrelere göre değişir. Ülkemiz açısından ele alındığında hangi okul mezunu olduğu bile kimi firmalarda maaşını etkileyen faktörler arasındadır. Bunun dışında deneyim, yabancı dil bilgisi, yüksek lisans yapıp yapmadığı gibi her bir parametre maaşları değiştirir. Bunun yanı sıra kamuda ve özel sektörde maaşlar arasında farklılıklar yaşanır durumdadır. Çalışılan kuruma göre de gerek kamuda, gerek özel sektörde maaşlar değişmektedir.

Tüm bu bilgilere istinaden 2021 yılı için Türk Hava Yollarında uçak mühendislerinin maaşı 15.000 Türk Lirası civarındadır. Ülkemizde uçak mühendisleri en yüksek maaşı Türk Hava Yollarında almaktadır. Kamuda diğer firmalarda ise uçak mühendislerinin maaşı 7.000 Türk Lirası ile 9.000 Türk Lirası arasında değişmektedir. Uçak mühendisinin evli olup olmaması, eşinin çalışıp çalışmaması, çocuğunun olup olmaması gibi parametreler de kamu sektöründe alınan maaşı etkileyen faktörler arasında gelmektedir.

Özel sektörde duruma bakıldığında ise kuruma göre değişmekle beraber uçak mühendisliği maaşı fiyat aralığı 5.500 Türk Lirası ile 22.610 Türk Lirası arasında değişmektedir. Yabancı firmalar çok daha yüksek maaşlar vermektedir. Ayrıca ikramiye gibi kimi kurumlarda özel paralar da verilmektedir.

  Ekonomik Etkinlik Nedir? Ekonomik Etkinlik Nasıl Sağlanır?

Yurt Dışında Uçak Mühendisliği Maaşları

Şimdi de artık yurtdışında olan uçak mühendisi maaşı konusunda bilgi vermeye. Rakamları ifade etmeden önce şunu belirtmemiz gerekir ki aşağıda yer alan maaşlar yıllık olan uçak mühendisliği maaşı olup ortalama olan değerlerdir. Üstte de ifade edildiği gibi uçak mühendisinin niteliğine göre uçak mühendisinin maaşı çok daha yukarı ya da kısmen de olsa biraz daha düşük olabilir.

Gelelim artık uçak mühendisliği maaşı yurt dışında nedir sorusunun yanıtına

 • Almanya: 61.500 Euro
 • Amerika Birleşik Devletleri: 84.700 Dolar
 • Avustralya: 82.000 Avustralya Doları
 • İtalya: 42.500 Euro
 • Kanada: 80.750 Kanada Doları
 • UK -Birleşik Krallık: 55.300 Sterlin

Üstte yer alan verilerden de anlaşılabileceği gibi dünyada uçak mühendislerine en yüksek maaşı veren ülkeler arasında İngiltere yani nam-ı diğer Birleşik Krallık, Almanya ve Amerika Birleşik Devletleri gelmektedir. Bunun en temel nedenleri arasında bu 3 ülkede de bu alanda çok ciddi bir talep olduğu, havacılık sektörünün son derece gelişmiş olduğu ve mühendislere verilen değer ile önem gelmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*