Vadeli Hesap Nedir

Yatırım yapmak para biriktirmek isteyen kişiler vadeli hesap nedir ? Merak etmektedir.Vadeli hesap ile vadesiz hesap arasındaki fark nedir ? Bu konulara yazımızın devamında açıklık getirdik.

 

Vadesiz hesap bilindiği üzere bankalarda açtığımız maaş hesabı ve ya normal banka hesaplarıdır.Vadesiz hesaplara 5 yıl önce 1.000 TL yatırdıysanız bu para hesabınızda aynı şekilde kalır.Bunun yanı sıra eğer varsa yıllık hesap ücreti alınır.Bu ücret de hesabınıza yatırdığınız paradan düşer.Peki vadeli hesap Nedir?

 

Vadeli Hesap Nedir?

 

Vadeli hesap bankaların tüketicilere sunduğu avantajlı bir hizmettir.Vadeli hesap ile yapılan birikimler zaman geçtikçe artmaktadır.Banka size paranızı vadeli hesaba yatırmanız durumunda ne kadar faiz vereceğini söylemektedir.Her bankanın vadeli hesap faizi farklıdır.Paranıza en çok faizi veren banka ile çalışmalısınız.

 

Vadeli hesabın mantığı şudur.Vadeli hesaba para yatırdığınız zaman zamanla bu para faiz oranına göre artmaktadır.Enflasyona göre paranız da değer kazanacak hatta daha karlı duruma geçebilirsiniz.5 yıl önce vadesiz hesabınıza attığınız 50.000 TL bugün yine 50.000 TL olarak çekilmektedir.Vadeli hesaba attığınız 50.000 TL faiz oranına göre 5 yıl boyunca değer kazanarak arttı.Yani 50.000 TL’den daha fazla paranız olmuş olacak.Enflasyon la her şeyin fiyatı yükselirken sizin paranızın miktarı da yükselmiş olacak.

 

Vadeli hesapların vadesi ile faiz oranları sizin tercihinizdedir.Bankalar sizlere yatıracağınız para tutarına göre vade seçenekleri ve faiz oranları hakkında bilgi verecektir.

 

Vadeli hesaba yatırdığınız tutar her ay faiz almaktadır.10.000 TL yatırdınız.İlk ay bu para 10.100 lira oldu.2. ay yapılacak olan faiz 10.100 TL üzerinden yapılmaktadır.Ne kadar uzun vadeli yatırımlar düşünürseniz paranız o fazla değer kazanır.

 

  • Vadeli hesap’dan para çekmek için bankaya gitmeniz gerekmektedir.Atm’lerden para çekemezsiniz.
  • Atm üzerinden para çekilemezken para yatırılabilmektedir.Vadeli hesabınıza para yatırma işlemini ATM’ler aracılığı ile yapabilirsiniz.
  Bankalar Dışında Kredi Veren Yerler Hangileri

 

Bankalar hoş geldin faizi gibi kampanyalar düzenlemektedir.Bunun gibi kampanyaları ve Bankaların faiz oranlarını araştırarak yatırım yapmanızı tavsiye ederiz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*