2024’te Borsa Ne Olur? Yükselir mi? Borsayı Etkileyebilecek Faktörler

2024'te borsa ne olur
borsa ne olur, yükselir mi düşer mi, 2024 borsa yorumları, beklentiler ve tahminler

Yeni yıla girerken birçok yatırımcı, 2024’te Türkiye’nin hisse senedi piyasasının nasıl bir performans göstereceğini merak ediyor. Borsa ne olur, 2024’te borsa yükselir mi, düşer mi soruları en çok öne çıkan başlıklar. 2024’teborsayı etkileyebilecek faktörler içerisinde küresel ekonomideki gelişmeler, jeopolitik gelişmeler, TCMB’nin faiz oranları konusundaki tutumu, ekonomi yönetiminin atacağı politika adımları, savaşlar, seçimler ve bir çok farklı faktör bulunuyor. Bu analizimizde Borsa İstanbul’u etkileyebilecek tüm faktörleri anlattık. Bu gelişmeler eşliğinde borsanın nasıl fiyatlanacağına dair detaylı öngörü ve tahminler ile 2024’ün borsada öne çıkabilecek sektörlerini paylaştık.

2024’te Borsa Ne Olur?

Borsa İstanbul, hem küresel gelişmelerden hem de Türkiye’deki ekonomik ve siyasi gelişmelerden etkilenen bir yatırım aracı. Dolayısıyla hisse senedi piyasalarını etkileyen gelişmelerin kapsamı da oldukça geniş. Yani Fransa’da bir terör olayı yaşansa İstanbul’da borsanın düşmesi kaçınılmaz oluyor bazen. Ya da ABD Merkez Bankası’nı faiz artırımı yine bizim borsamızı düşüren bir faktör olarak karşımıza çıkabiliyor.

İçeride seçimler yaklaştığında belirsizlikler artıyor diye orsada satış baskısı oluşabiliyor. Yine seçimler sonlandığında belirsizlik ortadan kalktı diye hisse senedi piyasası yükselişe geçiyor. Yani bu şekilde borsada fiyatlamaları etkileyebilecek onlarca gelişme sayılabilir. Dolayısı ile borsa 2024’te ne olur, yükselir mi düşer mi sorusuna net cevap vermek mümkün değildir. Ancak burada diğer şartlar sabitken (ceteris paribus) detayını düşerek borsanın geleceği hakkında yorumlar yapılabilir. Bu doğrultuda bir borsa değerlendirmesi yapacak olur isek borsanı 2024 yılında yeni zirvelere doğru yükselmesini beklediğimizi ifade edebiliriz.

2023 yılı hisse senedi piyasalarını olumsuz etkileyen bir çok haber akışını içerisinde barındıran bir yıl oldu. 2024 yılında ise bu lumsuz haber akışlarının birçoğunun geride kalması bekleniyor. Borsayı negatif etkileyen haber akışlarının oradan kalkmasıyla Borsa İstanbul’da 2024 yılında yeni bir yükseliş trendi oluşması bekleniyor. Bu doğrultuda bizim beklentimiz 2024 yılının BIST 100 endeksinin 10.000 puan üzerinde kapaması yönünde hatta yukarıda çok daha yüksek seviyeler görülebilir.

2024’te Borsayı Etkileyebilecek Gelişmeler

2024 yılında Borsa İstanbul’u etkileyebilecek bir çok gelişme var. Bunların bir kısmı zaten her sene borsadaki fiyatlamaları etkileyebilecek gelişmeler. Bu sene borsayı etkileyebilecek en önemli gelişmeler neler diye bakıldığında ise karşımıza çıkanlar, faiz oranları, enflasyon oranları ve jeopolitik riskler olarak gösterilebilir. Şimdi 2024’te hisse fiyatlarını etkileyebilecek gelişmelerin detaylarına bakalım.

Dolar Kuru Borsayı Nasıl Etkiler?

Yerel seçimlere kadar dolar kurunu 32 lira civarına doğru çıkmasını bekleyen bir çok analist raporu var. Bu durum ne kadar gerçekleşir, ne kadar gerçekleşmez tartışılır. Ancak memur ve asgari ücrete yapılan maaş zamlarının enflasyonu devam ettirmesi yüksek olasılık. Bu maaş ortamında da ihracatçılar her fırsatta doların değer kazanması gerektiğini ifade ediyorlar. En azından enflasyon kadar doların da yükselmesinin ihracatçı için olumlu bir gelişme olacağını ifade ediyorlar. Ekonomi yönetimi her fırsatta ihracatçılara destek olacağını söylemekte. Ancak diğer taraftan yöneticiler 2024’te TL’nin reel olarak değer kazanacağını  da ifade ediyorlar. Dolayısı ile yerel seçim kadar bu senaryo gerçekleşir mi sorusunun cevabı önemli olacak.

dolar kurunun borsaya etkileri 2024
dolar yükselirse borsa nasıl etkilenir, doların borsaya etkileri

Doların yükselmesi negatif bir gelişme gibi görülse de, kısıtlı bir yükseliş içeride borsayı da destekleyecektir. Çünkü dolar yükseldikçe Borsa İstanbul dolar bazlı ucuzlamış olacaktır. Bu da yabacı yatırımcı gözünde borsayı cazibe merkezi haline getirebilir.

2024 yıl sonu dolar kuru beklentilerini paylaşan kurumların açıklamalarına göre beklentiler 35 lira ile 42 lira arasında değişiyor. Dolar kurunu güncel takip etmek için dolar kaç tl sayfasına bakabilirsiniz.

Enflasyon Beklentilerinin Borsaya Etkileri

2024 yılının en önemli ekonomi başlıklarından biri yine enflasyon olacak. 2023 yılında rekor üstüne rekor kıran enflasyon oranları milletimizin başına bela olmuştu. Mehmet Şimşek ve ekibinin ekonomi yönetimini devralmasıyla beraber para politikası uygulamaları değişti. Tüm dünyada kabul edilen ortodoks para politikasına dönülmesiyle beraber hızlı faiz artışları yapıldı. Enflasyonda yıl sonuna doğru bir miktar düşüş yaşanmaya başladığı görüldü. Ancak 2024 yılı yeni zamlarla, yeni vergi artışlarıyla birlikte geldi.

2024’e girerken asgari ücrete ve memur maaşlarına yaklaşık %50zam yapıldı. Bir o kadar da emekli maaşlarına zam gelmesi söz konusu. Diğer taraftan vergi ve devletin sunmuş olduğu hizmetlerin birçoğuna %60’a yakın zamlar geldi. Dolayısıyla gelen bu zamların enflasyona yansımama ihtimali düşünülemez. Yani 2024’te de bizi yüksek enflasyon bekliyor gibi görünüyor. Özellikle ilk bir kaç ay için enflasyonda ivmenin yeniden yukarı döndüğü görülebilir.

enflasyon oranları borsayı nasıl etkiler
enflasyon oranları borsayı nasıl etkiler, 2024te enflasyonun borsaya etkileri ne yönde olacak

2024’ü ikinci yarısında ise ekstra bir gelişme yaşanmaz ise enflasyonda aşağı yönlü hareketlenmenin yaşanacağı bir döneme giriş yapabiliriz. Normal şartlarda aslında enflasyon borsaya yarayacak bir gelişme. Yani enflasyon yükseldiği çin insanlar parasının değerini korumak istiyor. Dolayısıyla borsa gibi yatırım araçlarına ilgi artıyor. Ancak enflasyonun önü faiz artırımlarıyla kesilmek istenince bunun borsaya etkileri negatif oluyor. Bu kez yatırımcı borsada risk alacağına mevduata garanti paraya yöneliyor. Dolayısıyla enflasyon oranlarının 2024’tene yönde seyredeceği ve ekonomi yönetiminin atacağı adımlar Borsa İstanbul yatırımcıları için hayati önem taşıyor diyebiliriz.

Yerel Seçimler Borsayı Nasıl Etkiler?

Mart ayında yapılacak yerel seçimlerin bir miktar belirsizlik oluşturduğu söylenebilir. Ancak 2023’teki genel seçimler kadar da etkisi olmayacaktır. Yerel seçim olduğu için etkileri daha makul düzeyde kalacaktır. Ayrıca Cevdet Yılmaz’ın da ifade ettiği gibi sonrasında seçimsiz bir döneme girilecek olması da piyasaları olumlu manada etkileyecektir diye düşünüyoruz. 

yerel seçimler borsayı nasıl etkileyecek
2024 yerel seçimleri borsayı nasıl etkiler, yerel seçimlerin borsaya etkisi hangi yönde olur

Yine de Mart ayı seçimlerinin piyasaya etkileri olabilir. Özellikle büyükşehirlerde değişimin siyasi iktidar lehine yaşanması halinde bu durumda borsada daha büyük bir ralli başlangıcı bizi bekliyor olabilir. Dolayısıyla da yatırımcıların seçim sonuçlarını yakından takip etmeleri önemlidir.

2024’te Borsada Öne Çıkacak Sektörler

Dünyada yeşil enerji her geçen gün daha fazla konuşuluyor. Bu doğrultuda yenilenebilir enerji yatırımları artıyor. Ülkemizde de benzer şekilde devletin de destelediği bir yeşil enerji dönüşümü söz konusu. Dolayısıyla 2024 yılında borsada öne çıkabilecek sektörler arasında enerji sektörü hisseleri ilk sıralarda yer alabilir.

Yine bir diğer öne çıkmasını beklediğimiz sektör ise gıda sektörü. Gıda enflasyonun yükseldiği, bölgesel savaş ihtimallerinin arttığı bir ortamda gıda sektörü de borsanın öne çıkan sektörleri içerisinde yer alabilir diye düşünüyoruz.

Yeni bir virüs ve hastalıkların oluşma durumu yaşanırsa öne çıkacak sektör hisseleri ilaç ve kimya sanayi sektör hisselerinde bir ralli yaşanabilir.

  Dolar Ne Olur? Güncel Dolar Kuru Yorumları, Analiz ve Beklentileri

Bankacılık sektörü her zaman olduğu gibi yine ön planda olabilir. 2023’te ciddi prim yapan bankacılık hisselerinin 2024’tede iyi performans göstermesi bekleniyor.

Her ne kadar yüksek faiz ortamı GYO’ların hoşuna gitmese de inşaat sektörünü ve GYO’ları olumlu etkileyebilecek önemli gelişmeler var. Bunların başında 2024’te kentsel dönüşümlerin hızlanacağı beklentisi yer alıyor. Ayrıca 2024’ün ikinci yarısında faiz indirimlerine başlanacağı beklentisi oluşursa bu durumda bizi bir GYO rallisine götürebilir.

Yıl içerisinde sektörel ve hisse bazlı haber akışları takip edilmelidir. Piyasaları anlık takip etmek bu nedenle önemlidir. Bu doğrultuda güncel haber akışlarını ve hisselerin kap haberlerini takip etmenizi öneririz.

Ekonomik Büyümenin  Borsa İstanbul’a Etkisi

Türkiye büyüme verileri her yıl olduğu gibi bu yıl da ekonomideki gidişatı görmek adına önemli bir gösterge olacak. 2023’te yapılan faiz artışlarının büyümeyi bir miktar negatif etkilemesi bekleniyor. Ancak dünya ortalamasından yine daha fazla büyümeyi başaran bir Türkiye olacağı düşünülüyor. Bu anlamda ekonomi yetkililerinin 2024 yılında büyümeye katkı sağlayacak veya büyümeyi sekteye uğratacak hangi adımları atacağı önemli olacak.

Özellikle de seçimler sonrasında ekonomi politikasının ne yönde ilerleyeceği büyümenin gidişatını etkileyebilecek gelişmelerden biri olacak. Beklenti üzerinde büyüme Borsa İstanbul’da da güveni artırarak büyümeye ve yükselişe katkı sağlayacak bir gelişme olacaktır.

Küresel Ekonomik Gelişmeler Borsayı Nasıl Etkiler?

Borsa İstanbul’u etkileyebilecek gelişmeler içerisinde dünya ekonomisindeki büyüme rakamları, faiz oranları, enflasyon oranları ve jeopolitik gelişmeler gibi bir çok faktör yer alıyor. Özellikle devam eden Rusya-Ukrayna savaşı ile İsrail-Filistin savaşının 2024’te ne kadar daha süreceği ve nasıl sonlanacağı da Borsa İstanbul’ etkilemesi beklenen gelişmelerden biri.

ABD Merkez Bankası FED’in faiz kararları yine Avrupa Merkez Bankası ECB’nin faiz kararları da hisse senedi piyasalarını hem küresel anlamda hem de içeride etkileyebilecek gelişmeler arasında yer alıyor. Yani ABD’nin ve Avrupa’nın faiz indirimleri globalde borsaları olumlu etkileyecek gelişmeler içerisinde yer alıyor. Borsa İstanbul’a da bu faiz indirimlerinin olumlu yansıması bekleniyor. Özellikle bu indirimlerin TCMB’nin elini kuvvetlendirmesiyle faiz indirimleri önünde cesaret vermesi halinde Borsa İstanbul tarafında sert yükselişler yaşanması beklenebilir.

Yine ABD’de tarım dışı istihdam, enflasyon, ortalama saatlik kazançlar, işsizlik gibi ekonomik veriler de piyasaları etkileyebilecek gelişmeler arasında yer alıyor olacak. Ayrıca Halkbank’ın ABD’de devam eden davasının olası sonuçları da he HALKB hisse senedinde, hem bankacılık senetlerinde hem de Borsa İstanbul genelinde fiyatlamaları etkileyebilecek gelişmelerden biri olacaktır diye düşünüyoruz.

Merkez Bankası Politikaları Borsayı 2024’te Nasıl Etkileyecek?

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan 2023 yılında görevi devraldı. Öncesinde düşük faiz politikası uygulanırken enflasyonu frenlemek için hızlıca faiz oranları yükseltilmeye başlandı. Geldiğimiz noktada yüzde 42,5 seviyesine yükseltilen politika faizlerinin Ocak ayında da 250 baz puan daha yükseltilmesi bekleniyor. Ocak ayı faiz toplantısıyla artık faiz artırım sürecinin sonuna gelindiğinin ilan edilmesi borsa için pozitif bir gelişme olacaktır. Ancak faiz artırımlarına devam sinyali verilmesi borsa için negatif bir gelişme olarak algılanacaktır.

merkez bankası politikaları borsayı nasıl etkiler 2024
tcmb politikaları borsayı nasıl etkiler

TCMB’nin kredi sıkılaşmasına 2024’te de devam etmesi bekleniyor. u durum özellikle inşaat ve gayrimenkul sektörünü olumsuz etkiliyor. Çünkü faiz oranları yüksek olduğu için yeni ev satışları ciddi anlamda düşmüş durumda. Bunu artırabilecek en önemli gelişme ise kredilerin düşük faiz oranlarıyla serbest kalması olabilir ancak şu an için bu yönde atılan adımlar bulunmuyor. 2024’te özellikle ilk evini almak isteyenlere yönelik düşük faizli kredi seçeneği sunulması bekleniyor ki bu olursa GYO sektörü ve bu sektörün hisseleri de canlanabilir. Bu durumda sektörle beraber borsayı da yukarı taşıyabilecek gelişmelerden bir tanesi olabilecektir.

2024’te Merkez Bankası’nın en temel belirleyici özelliği faiz oranlarını nasıl yönlendireceği olacak. Politika faizinin %45 üzerine çıkması beklenmiyor. Bunun üzeri borsa içi olumsuz olacaktır. 2024’te erken gelebilecek faiz indirimleri ise Borsa İstanbul tarafında olumlu karşılanabilecek gelişmelerden olacaktır.

Bu analizimizde 2024’te ne olursa borsa yükselir, ne olursa borsa düşer tarzı soruları cevaplandırdık. 2024’te Borsa İstanbul’u etkileyebilecek önemli gelişmeleri paylaştık. Bu gelişmeler eşliğinde borsanı nasıl etkileneceğine dair öngörülerimizi detaylıca aktardık. Borsada yaşanan güncel gelişmelere göre konuyu güncellemeye devam edeceğiz.

2 yorum

  1. bu sene borsayı en çok TCMB’nin kararları etkileyecek gibi görünüyor. Çünkü maaşlara bu kadar zam gelmişken enflasyonun düşmesi zor. TCMB de enflasyon düşmüyor diye faiz artırımına devam ederse borsa yatırımcıswını8n işi zor. Hele ki yan tahtalarda kalmışlara Allah yardım etsin. Yine zor bi yıl olacağa benziyor.

  2. 2023 pek iyi geçmedi ama 2024 güzel başladı 8000 puan üstüne attı borsa artık buralarda tutunursa yeni bi ralli başlangıcı olabilir. Ama hekts sasa gubrf gibi hisseler de tık yok. Yine 2023ün en çok düşen hisseleri cante ve imasm de de belirgin bir toparlanma yok. Borsa 700 puan civarı yükselmiş ama belirli hisselerle yükseliyor. Yan tahtalarda olan ky ne yapacak ? Genele yayılan bi yükseliş olmazsa işimiz zor.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*