ABD’den Türkiye’ye 23 Milyar Dolarlık F-16 Satışına Onay Geldi

ABD Türkiye'ye 23 milyar dolarlık f-16 satışını onayladı
ABD Türkiye'ye 23 milyar dolarlık f-16 satışını onayladı

Türkiye’nin, İsveç’in NATO’ya üyeliğini onaylamasının ardından ABD’de jet hızıyla hamle geldi. Her kademeden Türkiye’ye teşekkürlerini ileten ABD temsilcileri sonunda Türkiye’ye F-16 satışının onayını verdi. 23 milyar dolarlık bir anlaşmayı kapsayan bu onay ile uzun süredir beklemede olan satış gerçekleşmiş oldu.

ABD F-16 Satışını Onaylamasının Piyasalara Etkileri

Özellikle Biden göreve geldikten sonra Türkiye ile ABD arasında gün yüzüne çok çıkarılmasa da bazı anlaşmazlıklar söz konusuydu. Ancak son birkaç ayda atılan adımlar iki ülke arasındaki buzların erimesine neden olmaya başlamış gibi. Son olarak Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğini onaylamasının ardından ABD uzun süredir beklettiği F-16 satışını onayladı. 23 milyar dolarlık anlaşma ile hem eldeki F-16 savaş uçaklarının modernizasyonu he de yeni alınacak F-16 uçaklarının satışı gerçekleştirilecek.

ABD, Türkiye’ye satışı onayladığı gün Yunanistan’a da F-35 satışına onay verdi. Bu durum biraz kafa karıştırıcı ve manidar olsa da en azından ABD ile ilişkilerin biraz daha normalleştiğine dair bir algı oluşmuş durumda. Oluşan pozitif algı ile birlikte Borsa İstanbul’un yeni haftaya alıcılı başlaması bekleniyor. Zaten 2024’te borsada yeni zirveler beklediğimizi ifade etmiştik. Bu haber akışlarının  da olumlu olması borsa tarafında daha hızlı bir rekor denemesini de beraberinde getirecektir diye düşünüyoruz. Hisse senedi bazlı yükselişlerden ziyade borsanın geneline yayılan bir yükseliş hepimizin temennisi.

Kanada’dan Türkiye’ye Silah İhracatına Onay

TBMM’nin İsveç’in NATO üyeliğini onaylamasının ardından bir adım da Kanada’dan geldi. 2021 yılında Türkiye’ye silah ihracatını durduran Kanada Türkiye’ye silah ihracatını yeniden serbest bırakacağını açıkladı. Bu adımlar başta silah sanayi hisseleri olmak üzere bir çok sektörü olumlu manada etkileyecektir. Özellikle ABD yatırımları olan hisse senetleri için de önümüzdeki haftanın pozitif olma ihtimalini yüksek görüyoruz. Önümüzdeki haftanın en çok yükselen hisseleri arasında ABD ile bağlantılı iş yapan şirketleri görme ihtimalimiz de bulunuyor. Bu bağlamda Aselsan ve benzeri şirketlerin hisselerinin de olumlu performans göstermesi beklenebilir.

  Türkiye'de Asgari Ücret Ne Kadar Oldu? Asgari Ücret 2022 Tarifesi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*