Altın Fiyatları Neden Yükseliyor? Nereye Kadar Devam Edecek?

Altın fiyatları neden yükseliyor?
Altın fiyatları neden yükseliyor?

Altın fiyatları neden yükseliyor? Nereye kadar devam edecek? Son 2 ayda %15’e varan yükseliş ile yatırımcılarının yüzünü güldürürken aynı zamanda borcu olanları sıkıntıya sokan altın, yükseliş trendine devam ediyor. Altın fiyatlarının bu kadar oynak olması, altın yatırımını ticari faaliyet olarak sürdürenler için yüz güldürücü bir durumken, özellikle tahvil ve dış borç altındakiler için yıkıcı bir durum. Peki, altın fiyatları neden sürekli yükseliyor? Bu yükseliş trendi nereye kadar devam edecek? İşte HepEkonomi’den altın analizi.

 

Altın Fiyatları Neden Yükseliyor?

Altın fiyatları, daralan küresel para ticaretinin ve ticaret hacminin, yatırımcı için risk primini yükseltmesinden dolayı, güvenli liman olan altın ve diğer kıymetli madenlere olan ilgiden artış eğilimi gösteriyor. Özellikle İsviçre ve Körfez ülkelerinin fon aktarımı yerine merkez bankalarına altın doldurmaları buna neden oluyor desek yanılmayız. Buna diğer Benelüks ülkeleri ve ABD ile Kanada’da eşlik edince, altın fiyatları rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor. Bu durum, spekülatörlere göre çok daha derin bir şekilde devam edecek ve altın, fiyatlandırmaya devam edecek. Diğer yatırım uzmanları ve analistler de bunu bu yönde teyit ediyor. Görünüşe göre, bu durum özellikle Çin-ABD ticaret savaşları, İran-İngiltere petrol gemileri krizi ve diğer global senaryolardan dolayı daha da derinleşecek.

 

Nereye Kadar Devam Edecek?

Altın ve diğer kıymetli madenlerin fiyat yükselişleri genelde arz talep eğrisine göre şekil alır. Piyasada bulunan altın miktarının tedavüle aktarımı, global altın fiyatlandırması üzerinde baskılayıcıdır. Bu da, diğer büyük fonlara sahip ülkelerin piyasaya altın dağıtma eğilimi gösterinceye dek altın fiyatlarının artacağını gösteriyor. Tahmin ettiğimiz ve önümüzdeki birkaç ayda şekilleneceğini düşündüğümüz altın fiyatının biraz daha yükseleceği yönünde. Elbette bu durum, iç ve dış ticari faaliyetlere, sosyo ekonomik performanslara, ticari restleşmelere ve siyasi polemiklere göre değişebilir. Bir anda fiyatlandırmada aşağı yönlü bir seyir de meydana gelebilir ama bu kısa sürede pek de mümkün görünmemektedir. Yastık altındaki altınların yukarıdaki durumlar göz önüne alındığında, artık eskisi gibi volitalite durumunu baskılayacağı düşünülmemektedir. Daha büyük fonların etkisinin daha güçlü hissedileceği bir sürece girdik.

  Ekonomik Büyüme Nedir? Büyümenin Olumlu ve Olumsuz Etkileri

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*