Çekirdek Enflasyon Nedir? Ne Anlama Gelir?

çekirdek enflasyon nedir?
Çekirdek enflasyon nedir?

Çekirdek enflasyon nedir? kavramı oldukça karıştırılan bir konu ve bu yüzden burada sizlerle paylaşmak istedik. Enflasyon çok yönlü değişkenlere bağlı olarak artış veya azalış eğilimi gösterebilir. Bu gibi durumlarda kısa süreli veya tek sefere mahsus anlık değişiklikler de olabilir. İşte sürekli enflasyonda anlık değişimlerden arındırılmış net enflasyon, çekirdek enflasyon olarak ifade edilir. Ülkemiz gibi gelişmekte olan ülkelerde bu kavram çokça dillendirilmekte. Nedeni ise, diğer ülke ekonomilerindeki pozitif veya negatif algının sürekli olması ve arada anlık dalgalanmaların neredeyse sıfır düzeyinde olmasıdır. İşte biz de bu yazımızda çekirdek enflasyon nedir kavramına ve ne anlama geldiğine değineceğiz.

 

Çekirdek Enflasyon Nedir?

Bildiğiniz gibi enflasyon, herhangi bir üründe, sektörde veya toplam endekste meydana gelen dönemsel değişiklikler olarak ifade ediliyor. Bu kavram, genellikle ülkeler için dönemsel veya yıllık bazda olabiliyor. İşte bu ara dönemdeki anlık değişimler, kimi zaman enflasyon üzerinde baskılayıcı veya etkileyici olabiliyor. Mesela, geçtiğimiz günlerde Irak’ın yumurta alımını bir anda sonlandırması, yumurtanın yurt içi fiyatlandırılmasında %60’lara varan indirimlere neden olmuş ve bu da enflasyona etki etmemişti. Bunun nedeni, bu sürecin ani ve negatif ayrışmadan uzak oluşuydu. Zira, enflasyonda dönemsel veya yıllık süreklilik söz konusudur. İşte bu yüzden çekirdek enflasyon verileri, daha büyük önem taşır.

 

Çekirdek Enflasyonda Kullanılan Yöntemler

Dönem içerisinde ani dalgalanmalara neden olan endeks dışlamaları, istatistiksel analizler, fiyatlandırma modellemesi, manşet fiyatlandırma gibi yöntemler, çekirdek enflasyonunu belirleyen ana yöntemlerdir. Bu yöntemlerde, manşet TÜFE ve ÜFE fiyatlandırmaları göz önünde bulundurulur ve buna göre bir analiz yapılır. Sürekli değişkenler veya ani logaritmik hareketler, katsayılarda genellikle kullanılmaz ve çekirdek enflasyonunun belirlenmesinde yardımcı etmen olarak kullanılır. Çekirdek enflasyon, girdi ve çıktıların dönemsel veya yıllık süreçleri ile ilgilenir.

  Borsa Neden Düşüyor? Halka Arz Hisseleri Neden Yükselmiyor?

 

Daha Gerçekçi Politikalar İçin Önemli Bir Göstergedir

Çekirdek enflasyonun, ekonomi politikalarında daha gerçekçi bir seyir izlemek için önemli bir gösterge olduğu biliniyor. Çünkü, gelişmekte olan ülkelerin bu fiyat istikrarsızlığının temelinde esasında bu kavram bulunmakta. Yıllık veya dönemsel kredi skoru belirlemelerinde, ulusal ve uluslar arası bankaların rapor içeriklerinin netleşmesinde ve fiyatlandırmaların belirlenmesinde bu veri çok önemlidir. Dolayısı ile çekirdek enflasyonu ekonomilerin analizinde oldukça önemli bir kavram olduğunu söylemek gerekir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*