Banka BLZ Kodu Nedir? Nerelerde Kullanılır?

BLZ Kodu Nedir? Nasıl Kullanılır?
BLZ Kodu Nedir? Nasıl Kullanılır?

Finans sistemindeki Londra ve New York merkezli Swap ve Swift işlemlerine alternatif kodlar, özellikle Almanya, Rusya ve Çin gibi ülkelerde daha fazla ön plana çıkarılmaya başlandı. Birçok farklı finans mekanizmasında, farklı kodların yaygınlaşması, işlem hareketliliklerinin tek elden yönetilmesi sıkıntısını ortadan kaldırmayı hedeflemektedir. Almanya’da banka kodu olarak kullanılan BLZ tam olarak finans hareketliliklerine alternatif üretmek amacı ile oluşturulmuş değil. Ama ilerleyen günlerde bu sistemin daha da gelişeceği haberleri, bizi bu konuya ilgili hale getirdi. Biz de bu yazımızda Banka BLZ Kodu Nedir? Nerelerde Kullanılır? sorusuna cevap vermek istedik…

 

Banka BLZ Kodu Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Banka kodu anlamına gelen Almanca bir kelime olan Bankleitzahl kelimesinin kısaltmasından yola çıkarılarak oluşturulan BLZ kodu, Alman bankalarının finansal sistem için kullandıkları benzersiz bir koddur. Her müşteri ve işlem için ayrı ayrı kullanılır. Diğer ülke finans sisteminden bağımsız hareket etmesinden dolayı işlemleri kısaltarak daha hızlı bir transfer ve işletim mekanizması oluşturur.

Her BLZ kodu benzersizdir ve farklı bankalar, farklı müşteriler için ayrı ayrı tanımlanır. Bu kod, her banka için Banka Kodu, her müşteri için Müşteri Kodu ve her işlem için BLZ numarası içerir. Her kod, 22 haneden oluşur.

Banka BLZ Kodu Nedir? ” sorusunu cevapladık ve şimdi de “Nerelerde Kullanılır?” kısmına değinmek gerekir. Esasında bu kod finansal sistemin daha da hareketlenmesi ve farklı alternatiflerin meydana getirilmesi için Almanya tarafından kullanılıyor olsa da; son zamanlarda Belçika, Avusturya, Polonya ve İsviçre gibi ülkelerde de kullanılmaya başlandı. Avusturya’da tam olarak bu sistem oturtuldu ama diğer ülkelerde bu konuda bazı eksiklikler söz konusu.

  Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma 2022

 

Türkiye’de BLZ Kodu

Almanya öncülüğünde Londra ve New York gibi finans kurumlarına olan doğrudan ya da dolaylı transfer bildirimine alternatif sayılacak BLZ kodu, Türkiye finans sisteminde bir karşılığı olmayan sistemdir. Ama yine de Almanya’da işlem gören Ziraat Bankası, Halk Bankası ve İş Bankası gibi banka kurumları, bu kodu kullanır. Ama yerel işlemler ve müşteriler için herhangi bir anlam ifade etmemektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*