Dropshipping Nedir? Nasıl Yapılır ?

İnsanlar bazen kazandıkları paranın yeterli olmayışı, bazen çalıştıkları işi sevmiyor oluşları bazen ise yeni bir iş yapma arayışı içerisinde oldukları için farklı iş kollarını deneyebilmekteler. Bu sebeple para kazandıran işler hakkında araştırmalar yapan insanlar bir çok farklı iş kolunu deneyimleyebilir ve bu sayede kendilerine uygun gördükleri iş kolunda çalışmaya başlayabilirler. Bu makalemizde sizlerle son yıllarda özellikle yurtdışında oldukça popüler olan ülkemizde de yavaş yavaş keşfedilmekte olan Dropshipping olarak adlandırılan çalışma sistemi hakkında detaylı bilgiler vermeye çalışacağız.

Dropshipping Nedir ?

Dropshipping aslında oldukça tanıdığımız bir konu. Bu noktada Dropshipping denildiğinde akıllara ilk olarak online ticaret geliyor. Bu noktada online ticarete yeni başlayan kişiler için anahtar kelimelerden ilki tabi ki satacak bir ürünün sahibi olmaktır. Ürün olmadan bu alanda bir işe sahip olunmuyor ve bu noktada ürünlerin alımı, nereden alınacak, satılacaklar neler, müşterilere nasıl ulaştırılır gibi birçok konu gündeme geliyor. Bu noktada stok alma, para yatırma gibi durumlarda hiç kazanama riski de online ticarette akıllara gelen bir soru olarak karşımıza çıkmaktadır. Kısacası tüm bu sıkıcı ve riskli süreçte tüm bunlardan kurtulabileceğiniz ve duruma çözüm getirecek süreci rahatlatacak duruma Dropshipping deniliyor.

  Kayyum Nedir?

Dropshipping İle Nasıl Para Kazanılır ?

Yurtdışında oldukça yaygın bir uygulama olarak karşımıza çıkarken ülkemizde de son yıllarda popüler hale gelirken bu alanda kullanım oranları gün geçtikçe artış gösteriyor. Hem küçük satıcılar hem de dev firmalar bu yolda ilerliyor. Peki depoya gerek duymadan, stok yapmadan, hatta satılabileceğinden emin olmadığınız ürünlerin parasını vermeden nasıl bir sistem ilerletiliyor? Bu yazımızda sizler için tüm bunları araştırdık ve bulduk.

Dropshipping Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Dropshipping uygulamasında size hizmet sağlayacak bir toptancı yahut distribütör ile çalışabilmektesiniz. Bu noktada alışveriş sepeti olarak web sitenizin kurulumunu gerçekleştirin yada sanal bir marke kurun. Bu noktada bütün pazarlama imkanlarınızı bu noktada kullanın. Tam olarak ürünü gönderme aşamasında Dropshipping sistemi devreye girecektir. Bu noktada depolarda tüm ürünler mevcuttur.ger siparişin toptan fiyatını vererek bir sipariş oluşturursunuz ve bu noktada sipariş bu alanlardan toplanarak müşterilere ulaştırılır. Kısacası toptancı ile müşteri arasında siz görünmez bir bağlantı oluştururken, kolay bir satış gerçekleştirmiş ve elinizde toptan ürün tutmamış ve depo sorunları ile uğraşmamış olursunuz.

Dropshipping Avantajları Nelerdir ?

Dropshipping bir çok avantajı beraberinde sunan bir online satış sistemidir. Bu sistemi kullanmak yakın zamanda bir çok kişiye oldukça güzel paralar kazandırmış ve yeni firmaların kurulmasına katkı sağlamışlardır. Bu sayede de kısa zamanda oldukça popüler bir sektör haline gelmiş olan bu sektör ülkemizde ise henüz yeni yeni duyulmaya başlamış ve girişimcilerin dikkatini çekmeye başlamış olan bir sektör haline gelmiştir. Kısaca Droshipping’in avantajlarından bahsedecek olur isek, aşağıdaki gibi bir listeleme yapmak doğru olacaktır diye düşünüyoruz.

  Arbitraj Nedir? Arbitraj Nasıl Yapılır ? Faydaları Nelerdir ?
 • Dropshipping’de depo kiralama işlemi yapmak zorunda değilsiniz. Ayrıca ürün tedariği için depoda çalışanlarınızda olmak zorunda değildir. Bu sayede işgücü masrafından kurtulmuş olursunuz.
 • Dropshipping yapmanın en güzel avantajlarından bir tanesi de tek bir tedarikçiye bağlı kalmıyor oluşunuzdur. Farklı kategorilerde farklı tedarikçilerden ürün elde edebilirken aynı kategoride farklı tedarikçilerden de ürün alabilirsiniz. Burada siz değil tedarikçiler size uygun ürünü sunmak için rekabete gireceklerdir. Bu nedenle bu durum sizin için büyük avantajlar oluşturabilir.
 • Sizin yapmanız gereken tek şey internet üzerinden satışları kontrol etmektir. Bunun dışında paketleme, tedarik, kargo vb. durumlarla sizin uğraşmanız gerekmemektedir. Bus ayede hem zamandan kazanmış hem de ürün ulaştı mı ulaşmadı mı gibi soru ve sorunlarla karşılaşmazsınız.
 • Ayrıca bir ürünü satarken o ürünün sizin deponuzda bulunma zorunluluğu veya daha önceden o ürünü satın alma zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Yani size sipariş geldiğinde direkt olarak tedarikçinize yönlendirip bu sipariş işlemini devam ettirebilirsiniz. Daha öncesinde herhangi bir ürün almıyor oluşunuzdan dolayı satamadığınız ürünlerin elinizde kalması veya benzeri bir durumla karşılaşmazsınız.

8 yorum

 1. Türkiye içerisinde dropsihpping imkansız değil. Bazı büyük firmaların mağaza fiyatları ile internet fiyatları aynıdır. Ancak belirli bir limiti geçtiğinde kargo ücretsiz olacağından, müşteri diğer siteyi tercih edecektir. Yani firmanın kendi sitesini değil. ( hepsiburada n11 gibi ) tanınmış ve güven sağlayan firmalardan. Ardından size kalan kargo işlemlerini takip etmek olacaktır.

  Ancak burada dikkat etmeniz gereken en önemli husus pazaryeri komisyonları ve kdv olayıdır. Bazı giderlerinizi faturalandırdınız diyelim. Kazancınız düşük olacaktır. Diğer satıcılar aynı yolu izleyeceğinden giderek daha az kanamaya başlarsınız.

  Kendinize bir exel tablosu hazırlayın. Muhasebe esnasında giriş den ürün teslim ve iade riski dahil hesaplamanızı yapsın. Muhasebecinizden tüm gider kalemlerini size listelemesini isteyin. Listedeki kutunların tamamı exel tablonuzda olsun.

  Bol şans. Yorumlara göre yazının devamını getireceğim.

 2. Gerçekten ek iş olarak yapılabilecek bir olay,açıklayıcı faydalı bilgiler paylaşmışsınız peki dropshipping yapınca vergi ödemeye tabi oluyor muyuz?
  vergisi varmıdır?
  teşekkürler

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*