İmza Sirküsü Nedir ? Nasıl ve Nereden Alınır ?

Bu başlık altında imza sirküsü nedir, imza sirküsü nasıl ve nereden alınır sorularının cevaplarını vermeye çalıştık. Sizler de imza sirküsü ile alakalı bildiklerinizi ve imza sirküsü alırken yaşadığınız deneyimleri bu başlık altında yorum olarak paylaşabilirsiniz. Bu sayede imza sirküsü ile alakalı değişen detaylar var ise konumuzu takip eden kullanıcılar en güncel gelişmeleri öğrenebileceklerdir. Lafı fazla uzatmadan imza sirküsü ile ilgili detaylara geçelim dilerseniz.

Kurumsal şekilde çalışıp hizmet vermekte olan birçok profesyonel firma resmi faturalar keserek işlemlerini halletmektedir. Ancak çoğu zaman bu firmaların faturaları sahtecilik işlemlerinde kullanılmaktadır. Bunun engellenebilmesi adına ise uzman yazılımcılar tarafından imza sirküsü uygulaması geliştirilmiştir. Bu yeni durum sayesinde sahtecilik, dolandırıcılık gibi mağduriyetlerin yaşanmasının önüne geçilmektedir.

  En Uygun Düşük Faizli İhtiyaç Kredisi 2020

İmza Sirküsü Nasıl Alınır?

Bunu alabilmek için önce resmi bir notere başvurmanız gerekmektedir. Yani işlemler genel manada bu şekilde ilerlemektedir. Buradaki noterliğe imza sirküsü almak istediğinizi beyan ediyorsunuz. Başvurunuzu yaparken bazı belgelerinizi de dosya halinde teslim etmelisiniz. Başta ticari firmanızın adı, ünvanı, varsa ortakları ve diğer işlemleri olmak üzere aklınıza gelebilecek her detayı burayla paylaşmaktasınız. Ardından ise işlemleriniz kısa bir zaman içerisinde tamamlanmaktadır. Kimi durumlarda ise yaşanabilen yoğunluğa bağlı olarak imza yetkisi alma işlemleriniz birkaç haftayı bulabilmektedir. Ancak sonunda mutlu sona ulaştığınızı söyleyebiliriz. Bu arada bu yetkiyi almak için çok cüzi bir rakam ödemeniz gerektiğini de hatırlatmakta yarar görmekteyiz.

İmza Sirküsü Nereden Alınır ?

İmza sirküsü yukarı da da bahsettiğimiz üzere Noterler tarafından verilmektedir. Noter’den imza sirküsü alırken 92 TL ile 130 TL aralığında değişmektedir. İmza sirküsü ile zaman zaman karıştırılmakta olan imza beyannamesi ücreti ise 2019 yılında 50 TL civarında bir rakam ödenilerek alınabilmektedir. Tabii imza beyannameleri kişiye özeldir, kimlik fotokopisi ile notere gidilip ücreti ödendiğinde alınabilir. İmza sirküleri ise ticari amaçla alındığından fiyat olarak daha yüksek bir miktar ödenmektedir.

İmza Sirküsü Almanın Mantığı Nedir?

Firmanızın ticari işlemlerinde bir nevi kimlik niteliği taşımaktadır. Bunun yanında sahte belgelerle firmanızın, faturalarınızın vs. taklit edilmesinin önüne geçilmektedir. Dahası firmanıza kurumsallık dahi katmaktadır. Yani imza sirküsü yetkisi almanın avantajları son derece fazladır. Tek handikapı alınması için fazla evrak toplamanız olabilir. Bu evrak kalabalığı önlemek için ise artık çoğu işlemler internet üzerinden halledebilmektedir. Yani dilerseniz internet üzerinden halledebilir dilerseniz evrakları toplayarak noterliğe teslim edebilirsiniz.

  CVV Güvenlik Kodu Nedir? Kart Güvenli Kodu

Şu unutulmamalıdır ki noterliğe internet üzerinden başvuru yapamazsınız. Bütün işlemlerinizi firma sahibi sıfatıyla yapmanız ve işlerin bizzat başında bulunmanız lazım gelmektedir. Sizin adınıza bir başkası 1.dereceden akrabanız olsa dahi bu işlemi yürütemez. Bu hususu göz önüne alarak iş yapmalısınız.

3 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*