En Karlı Altın Hesabı Hangi Bankada? En Karlı Altın Hesabı Nerede?

en karlı altın hesabı nerede
en avantajlı altın hesabı hangi bankada?

Günümüzde altın yatırımı yapmak halen en karlı ve mantıklı tercihlerden biri olmak ile birlikte bu yatırımları fiziki olarak yapmak yerine de artık dijital yatırıma yönelmek daha doğru görülüyor. Dijital altın yatırımı açısından da bankalarda gerek internet bankacılığı gerek ATM bankacılığı veya telefon bankacılığı ile altın hesabı açarak yatırımlarınızı yapabiliyorsunuz. Tabi bu durum yatırımcılara en karlı altın hesabı hangi bankada sorusunu sordurmaktadır. Biz de bu yazımızda en karlı vadeli altın hesabı hangi bankada? Hangi bankalar altın hesapları ile yatırımcılara avantajlı fırsatlar sunuyor bunları ele alalım istedik.

Bugün neredeyse bütün bankalarda özellikle mobil uygulamalar sayesinde 24 saat boyunca altın yatırımı yapma imkanı bulunurken, bu durumda da yatırımcıların en çok araştırdığı nokta hangi bankanın daha avantajlı bir hesap sunduğu oluyor. Çünkü bankalarda açacağınız altın hesabında vadeli veya vadesiz mevduat hesapları tercih edebiliyorsunuz.

Vadeli Altın Hesabı Nedir?

Vadeli altın hesabı; faiz uygulamasından yararlandığınız ve bu sayede size bir getiri sağlayan altın hesabıdır. Yani hem yatırımınız bağlamında altının artışından kazanç ve düşüşünden zarar elde ederken, hem de banka üzerinden sunulan faiz oranlarıyla kazanç elde edebiliyorsunuz. Ancak bu hesaplarda faiz ve altın fiyat artışı ile birlikte elde ettiğiniz gelirlerde %15 vergi kesintisi bulunmaktadır.

Vadesiz Altın Hesabı Nedir?

Vadesiz altın hesabı ise sadece biriktirmek istediğiniz altını veya elinizde bulunan altını bankaya yatırarak, muhafaza edebildiğiniz dijital altın hesabı olarak kullanılmaktadır. Güvenli yatırım imkanı sağlayan bu hesap sayesinde sadece altının düşüş ve yükselişine bağlı olarak zarar ya da kar elde edebilirsiniz. Bu kapsamda da günümüzde vadesiz altın hesabı açma işlemi için minimum 10 gram altın sahibi olma gerekliliği yer almaktadır.

  Ziraat Bankası Eft Saatleri ve Eft Ücreti 2018

En Avantajlı Altın Hesabı Hangisi?

Son yıllarda dijital altın yatırımı açısından da en karlı ve avantajlı bankayı seçmek için birçok kişi araştırma yapmaktadır. Neredeyse bütün bankalar altın hesabı için vadeli veya vadesiz altın hesapları imkanı sağlarken, her birinde şartlar ve fırsatlar değişim göstermektedir. Bu açıdan da aslında en çok kazandıran banka denildiğinde akla faiz oranları gelse de tek yok faiz olmamakla birlikte Ziraat Bankası, Kuveyt Türk, Garanti Bankası veya Türkiye iş Bankası üzerinden açılabilecek hesaplar göz önünde bulundurulabilir.

Ziraat Bankası Altın Hesabı Avantajları

Müşterisi çok yüksek sayıda bulunan bir devlet bankası olarak Ziraat Bankası, vadeli altın hesabında

  • 30 gün içerisinde %0,50 faiz
  • 90 gün içerisinde %0,75 faiz
  • 1 yıl vadede de %0,80 faiz sağlamaktadır.

1000/1000 saflıkta gram altın üzerinden işlemler yapan bankada faiz getirisi üzerinde %15 stopaj bulunur.

Kuveyt Türk Altın Hesabı Avantajları

Türkiye’nin en sık seçilen bankalarından biri olarak altın hesabında 1 yıl vade ile %1,37 getiri sağlamaktadır. Yatırımcılara 995/1000 saflık değeri üzerinden altın işlemi sağlarken, vadenin bozulması gibi bir durum yaşanmaz.

Garanti Bankası Altın Hesabı Avantajları

Özel bankalar arasında en fazla tercih edilenlerden biri olarak Garanti Bankası altın hesabı için vadesiz hesaplarda açma limiti bulundurmamak ile birlikte vadeli hesaplarda minimum 50 gram altın talep etmektedir. 1 yıllık vadeli hesaplarda faiz oranı 0,80 yüzdeliğe sahiptir. Ayrıca banka üzerinde 100 gram veya üzerinde altın ile vadeli hesap açtığınızda, 1 yıl vade için %2,5 faiz oranı gibi bir avantaj sağlanır.

İş Bankası Altın Hesabı Avantajları

Mobil uygulaması ve banka sistemi ile en pratik sistemlerden birine sahip olan İş Bankası’nda ise altın hesaplarında 995/1000 saflıkta işlem gerçekleştirilirken, 6 ay vadeli hesaplarda %0,75 faiz oranı bulunmaktadır.

  Tanzim Satışları Nerelerde Yapılıyor?

Bu bölümde en karlı altın hesabı ile ilgili açıklayıcı bilgiler paylaştık. Dilerseniz, fiziki altın alan ve satan bankalar konulu makaleye de göz atarak konu hakkındaki bilgilerinizi pekiştirebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*