Favök Nedir? Favök Hesabı Nasıl Yapılır?

favök nedir, favök ne demek
favök nedir, favök hesabı nasıl yapılır

Hem dünya piyasasında hem de Türkiye’de kullanılan ekonomik bir kavram olmakla birlikte FAVÖK, aslında çok pratik bir kısaltma şeklinde kullanılmaktadır. FAVÖK bir kelime anlamına sahip olmamakla birlikte “Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kar” ifadesinin kısaltılmış halini oluşturmaktadır. Bu kavram global olarak İngilizcede de “Earnings Before Interest, Tax, Depreciation and Amortization” ifadesinin kısaltması olan EBITDA şeklinde kullanılmaktadır.

Favök Nedir?

Türkçe ve İngilizce olarak aynı karşılıklara sahip olan FAVÖK ve EBITDA kavramlarının her biri, Türkiye’de geçerli bir ekonomik terim olarak kabul görmektedir. Aslında Türkiye’de bazen bu kısaltma VAFÖK ya da FVAÖK gibi şekillerde de kullanılmaktadır.

Kısaltma ve kullanılış şekli dışında FAVÖK nedir sorusu için ise bir finansal hesaplama yani değerleme yöntemi olduğu ifade edilebilir. Çok önemli bir şekilde bir işletmenin kar sağlama potansiyelini net bir şekilde ortaya koyar. Bu sayede de hem bir değerleme yöntemi hem de bir performans ölçüm yöntemi olarak kullanılabilir. Ancak asıl kullanım noktası, şirket satın alma veya birleşme işlemlerinde faydalı olarak görülmesidir.

FAVÖK Nasıl Hesaplanır?

Borsa ve hisse senetleri açısından analiz gerçekleştirilirken, genellikle bilanço okuma ve gelir tablosu inceleme gibi işlemler yapılır. Çünkü bilanço, kar-zarar durumunu ortaya koyarken, gelir tablosu ise bu durumun nasıl oluştuğunu anlatır. Bu bağlamda da gelir tablosu kullanılarak, faaliyet karı ve amortisman giderleri ortaya çıkarılır. Sonuç olarak şirketin gerçek faaliyet karı üzerine nakit olmayan giderler eklendiğinde FAVÖK sonucu elde edilir.

Hesaplamalarda nakit olmayan gider için amortisman en iyi örneklerden biri olarak görülebilir. Çünkü amortisman için para çıkışı yer almaz ve bu nedenle FAVÖK hesaplamasında amortisman esas faaliyet karı üzerine çoğu zaman eklenir.

  Organik Tarım İle Para Kazanılır mı? Organik Tarım ile Ne Kadar Kazanılır?

Diğer bir hesaplama yönteminde ise işletmenin net karı, amortismanlar, faizler ve vergiler toplanarak FAVÖK elde edilebilir. Bu bağlamda ortaya iki formül çıkacaktır ki

  1. FAVÖK= Net Kar + Faiz + Vergi + Amortisman
  2. FAVÖK= Faaliyet Karı + Amortisman Giderleri

FAVÖK Yorumlaması Nasıl Yapılır?

Bir şirket ile ilgili analiz gerçekleştirmek istediğinizde, FAVÖK çok fayda sağlayan bir değerleme ölçütü olarak kabul edilir. FAVÖK hesaplaması yapılırken, en önemli noktalardan birisi de şirketin bulunduğu sektöre göre sahip olduğu durumun karşılaştırılmasıdır.

Bu karşılaştırma için öncelikle sektörün FAVÖK marjı ele alınır. Sonrasında ise şirketin FAVÖK değerleri ele alınarak, iki değer birbiri ile çarpılır ve şirket değeri elde edilir. Bu durumda aslında şirketin ucuz veya pahalı olduğu konusunda net bir bilgi sağlanabilir. Ardından aynı sektördeki şirketler için bu hesaplamaları yaptığınızda, en ucuz şirketi bulma imkanınız daha yüksek olacaktır.

Hesaplamalar sonucu eğer EBITDA-FAVÖK değeri pozitif belirlenirse, bu durumda işletmenin nakit gelir kazandığını ortaya koyar. Ancak değer negatif çıkar ise işletme veya kurumun para akışında yani kar elde etmede sıkıntı yaşadığı görülecektir.

FİRMA DEĞERİ/FAVÖK oranı açısından da bir hesaplama yapılması çok önemli bir gösterge oluşturmaktadır. Firma değeri(FD); piyasa değeri ve net borçların toplamı sayesinde elde edilebilir. Sonrasında firma değeri FAVÖK ile birbirine oranlandıktan sonra kesin bir seviye elde edilmemekle birlikte genellikle 5 ile 14 arasında bir değer sağlanır. Bu değer ne kadar düşük çıkarsa, şirket için o kadar olumlu bir intiba elde edilir. Borsayla ilgili olarak ödenmiş sermaye nedir makalemizi okuyabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*