Bankadan Fiziki Altın Alınabilir mi? Fiziki Altın Satan Bankalar 2022

fiziki altın satan bankalar
fiziki altın satan bankalar var mı, hangi bankalardan fizi altın alınabilir

Altın birimleri, Türk halkı için yıllardır önemli yatırım araçlarından biri olarak görülmektedir. Bu nedenle kişiler, kuyumcu olarak nitelendirilen merkezlerden altın satın alarak yatırımlarını kolayca gerçekleştirebilmektedirler. Fakat son zamanlarda bankaların da fiziki altın satışlarına başladıkları bilinmektedir. Bu nedenle de yatırımcılardan bankadan fiziki altın alınabilir mi, fiziki altın satan bankalar hangileri tarzı sorularla gelmekteler.

Bankalar, fiziki altın al sat işlemlerine başlayarak kuyumculara rakip olmuş durumdadırlar. Bazı bankalar, hiçbir faiz veya ekstra ücret talep etmeden kişilere altın mevduat hesabı açabilmektedirler. Hal böyle olunca insanlar, bankalardan nasıl fiziki altın alabileceklerini merak etmektedirler. Biz de sizler için fiziki altın satan bankalar hakkında detaylı bir araştırma yaptık.

Fiziki Altın Satın Alabileceğiniz Bankalar

Bazı bankalar, fiziki altın alım satım işlemlerine başlamış durumdadır. Bu nedenle kişiler, artık yastık altı yatırım günlerine veda etmiş, tüm işlemlerini bankalar aracılığıyla gerçekleştirmeye başlamışlardır. Fakat tüm bankalar, yatırımcılar içim altın alım satım işlemine izin vermemektir. İşte, fiziki altın alım satım işlemi gerçekleştirebileceğiniz bankaların listesi;

 • Ziraat Bankası
 • İş Bankası
 • QNB Finans Bank
 • Garanti BBVA
 • Deniz Bank
 • Halk Bankası
 • Vakıfbank

Sıraladığımız bankalar, fiziki altın satan bankalar olarak nitelendirilmektedir. Siz de bu bankalara giderek fiziki altınlarınızı satabilir veya sahip olduğunuz altınları kolayca mevduat hesabınızda saklayabilirsiniz. Bu sayede yastık altında altın saklama derdinden de kurtulmuş olursunuz.

Vadesiz Altın Hesabı Nedir? Ne İşe Yarar?

Vadesiz altın mevduat birimleri, hiçbir vergi veya masraf bedeli ödemeden kolayca altın alım satım işlemlerinizi gerçekleştirebileceğiniz hesaplardır. Hesap açılışı veya teslimat sırasında fiziki bir altın satın alamıyor olsanız da hesapta bulunan paranız gram altın birimi üzerinden işlem görmektedir.

  İş Planı Nedir? İş Planı Nasıl Hazırlanır?

Vadesiz altın hesabı, güvenilmeyen yastık altı yatırımlarınızdan kurtulmanızı ve paranızın her daim değer kazanmasını sağlamaktadır. Ayrıca vadesiz altın hesabınızdan para çekerken fiziki bir altın alamayacağınınızı da belirtmekte fayda var.

Bankadan Fiziki Altın Nasıl Alınır?

Fiziki altın satan bankalar üzerinden işlem gerçekleştirebilmek için öncelikle bir altın hesabı açmanız gerekmektedir. Altın hesabı açabilmek için iki yöntem bulunmaktadır. Öncelikle altın alım satımında gerçekleştirilen kar zarar opsiyonlarını inceleyerek ilgilendiğiniz bir bankada hesap açmanız gerekmektedir.

hangi bankalar fiziki altın satıyor
bankadan fiziki altın almak, hangi bankalar fiziki altın satıyor

Daha sonra vadesiz hesabınızı altın hesabına çevirebilmek için müşterisi olduğunuz bankanın fiziki şubesine giderek altın hesabı açma talebinde bulunabilirsiniz. İnternet bankacılığı veya mobil banka uygulaması sayesinde oturduğunuz yerden kolayca altın alım satım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bankadan Altın Almanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Fiziki altın satan bankalar aracılığıyla bir altın hesabı açarak yükseliş trendlerine göre kar oranı amaçlamayı hedefleyebilirsiniz. Bu sayede paranızın yükseliş ve düşüş durumlarını anlık olarak takip edebilirsiniz. Ayrıca nakit ihtiyacınız olduğunda vadesiz altın hesabınızdaki ücretten başka bir hesabınıza para aktararak masrafsız şekilde ihtiyaçlarınızı kolayca tamamlayabilirsiniz.

Fiziki altın satan bankalar aracılığıyla alım satım yapmanın zararları arasında değer kaybında yaşanacak olan nakit azalması gösterilmektedir. Bu durumda, paranızı bankadan geri almayı veya fiyatlar yükselene kadar bekletmeyi deneyebilirsiniz. Ayrıca alım satım işlemleri sırasında anlık oluşan farklar nedeniyle yüksek maliyetler görebilirsiniz. Son olarak altın alım satımlarında banka saatlerini hesaba katmanız gerektiğini de belirtmekte fayda var.

Kuyumcudan Altın Almanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Kuyumcu dükkanlarında gerçekleştirilen altın alım satım işlemleri, geleneksel bir yöntem olduğu için insanlara güven vermektedir. Bu nedenle ülkemizdeki milyonlarca insan, bankalar yerine kuyumcuları tercih etmektedir. Ayrıca kuyumcularda oluşan pazarlık payı, bankalarda kesinlikle bulunmamaktadır.

  Peşinatsız Araba Nasıl Alınır?

Kuyumcudan altın almanın zararları arasında fiziksel satın alınan altının saklanması ve korunması yer almaktadır. Bu işlemler, kişiler için oldukça zahmetlidir. Ayrıca birçok güvenlik açığını da ortaya çıkarabilmektedir. Bunun yanı sıra kuyumcudan aldığınız altınlarda düşüş yaşadığınız taktirde zararına satışını gerçekleştirmek zorunda kalırsınız. Son olarak fiziki altınlarınızı her zaman nakit paraya çeviremeyeceğinizi de belirtmekte fayda var.

İnternet Bankacılığı ile Altın Satın Almak Güvenilir Mi?

Yıllardır fiziki altın alım satım işlemlerine alışkın olan kişiler, internetten altın alımının ne kadar güvenilir olduğunu sıklıkla araştırmaktadır. İnternet bankacılığı ile altın alırken dikkat edilmesi gereken birçok husus bulunmaktadır. Bunlar;

 1. Mümkün olduğunca güvenilir ve kaliteli bankaların internet bankacılığı kullanılmalıdır. Al sat işlemlerinde de güvenmediğiniz noktalarda işlem yapmamalısınız. Mümkünse işlem gerçekleştirdiğiniz birimin canlı destek hattı olmasına da dikkat edin.
 2. Firmanın TSE belgesi ile faaliyet göstermesine dikkat edin. TSE belgesi olmayan banka veya internet sitelerinden mümkün olduğunca uzak durun.
 3. İnternet bankacılığı ile altın satın alırken firmaların patent damgalarına mutlaka dikkat edin. Damgaların güncelliğini ve doğruluğunu da kontrol edin.
 4. Altın satın alma işleminizden sonra faturanızı mutlaka saklayın.
 5. Altın satın alırken 22 veya 24 ayar gibi özelliklerine dikkat edin. Çünkü işçilik değiştikçe altın fiyatı da değişkenlik gösterecektir.

Bankalar Fiziki Altın Bozuyorlar Mı?

Fiziki altın satan bankalar, bünyelerinde gerçek bir altın borsası bulunmamaktadır. Bankalara yatırdığınız fiziki altınlar, altın hesabınıza nakit olarak aktarılmaktadır. Fakat altınlarınız, o anki piyasa satış fiyatı üzerinden işleme alınır. Bu sayede yatırımlarınız değer kaybetmeden nakite dönüşebilmektedir. Fakat fiziki altınlarınızı anında nakit olarak bozdurmak istiyorsanız fiziki altın satan bankalar yerine geleneksel yöntemlere yani kuyumcu dükkanlarına başvurmak zorundasınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*