Öğrenci İçin Para Kazanma Yolları, Öğrenciler Nasıl Para Kazanabilir?

öğrenciler için para kazanma yolları
öğrenciler için para kazanma yolları

Öğrenci para kazanma yolları inceleyeceğimiz bu yazımızı öğrenciyseniz ve para kazanmak istiyorsanız dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz. Birazdan size anlatacağım para kazanma yöntemlerinin tamamı gerçek ve inanın sizin gibi binlerce öğrenci bu yöntemleri uygulayarak para kazandı ve kazanmaya da devam ediyor. Sizde hem okuluma devam edeyim hem para kazanayım diyorsanız öğrenci para kazanma yolları yazımızı çok dikkatle okumanızı tavsiye ediyoruz. Sizlere anlatacağımız bu iş modelleri tamamen gerçek bu yazı size hayal satmak için değil gerçekten para kazanmanız için araştırıldı, yazıldı. Öğrenci için para kazanma yolları amacıyla sizlere 10 başlık altında neler yapabileceğinizden bahsedeceğiz ve tekrar belirtmek gerekirse bunlar gerçek iş fikirleridir. Sadece kendinize hangi model yakın gelirse o alanda uzmanlaşmak ve adım atmanız gerekmektedir. Hadi öğrenci para kazanma yolları yazımızda hangi iş modelleri var detaylı şekilde inceleyelim.

Yarı Zamanlı Ürün Tanıtımı (AVM vb. Yerlerde)

Öğrenciler için para kazanma yolları arasında belki de en popüler olanı part time işlerde çalışmak. Öğrenciyken çalışmaya ihtiyaç duymuş hemen herkes bir yerlerde part time çalışmıştır. Bu iş modelinde pek çok alternatif bulunmaktadır. Birçok firma ürünlerinin tanıtımı için direk sahada yarı zamanlı ürün tanıtım personeli çalıştırmaktadır Tekel Bayii, Tobacco Shop, Market ve Benzin İstasyonları gibi yerlerde pek çok firmanın tanırım personelini görmekteyiz. Örneğin AVMlerde pek çok firmanın ürün tanıtım personeli olarak çalışabilirsiniz. İş ilanı sitelerinde bu konuda işe alım yapan birçok reklam veya insan kaynakları firması görebilir ve eğer bu işi yapmak istiyorsanız başvurabilirsiniz. Öğrenci para kazanma yolları arasında en çok rağbet gören yarı zamanlı ürün tanıtımı işini yapmak istiyorsanız hemen iş ilanı sitelerine girin ve bu işlere başvurunuzu yapın.

Yarı Zamanlı Reyon Görevlisi, kasiyerlik vb. Pozisyonlarda Marketlerde Çalışmak

Öğrenci para kazanma yolları yazımızda 2 numarada yine yarı zamanlı işler arasında bulunan Reyon görevlisi, kasiyerlik gibi perakende ve toptan marketçilik sektörleri gibi çalışan sirkülasyonu ve istihdamın fazla olduğu sektör bulunuyor. Girişken, aktif, diksiyonu düzgün ve kendinize güveniniz var ise ülkemizdeki pek çok market zinciri dönemsel yâda yarı zamanlı reyon görevlisi, kasiyer gibi personel alımı yapmaktadır. Bu iş modelinde öğrenciyken para kazanabilirim diyorsanız market zincirlerinin ilanlarını takip edebilir ve başvuru yapabilirsiniz.

  Bitcoin Neden Düşüyor, Nereden Döner? Uzmanların Bitcoin Analizleri

Kafe ve Restoranlarda Yarı Zamanlı Garsonluk

Öğrenciler için para kazanma yolları yazımızda 3 numarada Kafe, Restoran ve Barlarda yarı zamanlı çalışmak var. Hareketli ve sosyal çevreniz geniş hizmet sektöründe çalışmaktan da keyif alıyorsanız bu iş modeli tam size göre. Çalışma saatleri genel olarak öğrenciler ile de uyuşan bu iş modelinde çalışmak için iş ilanlarına bakabilir ve lokasyonunuza yakın alanlarda bulunan işletmelere bizzat gidip başvuru yapabilirsiniz. Evinize, okulunuza yakın bir yerde günlük 5-6 saat çalışma ile 50-100 tl arası bir para kazanabilirsiniz. Bu iş geçmişten günümüze öğrenci para kazanma yolları arasında en çok çalışanı bulunan sektörlerden biridir.

Anketörlük Yapmak

Öğrencilerin para kazanma yolları yazımızda 4 numarada Anketörlük bulunmaktadır. Bildiğiniz gibi pek çok firma, siyasi parti, kurum ve kuruluş kamuoyu yoklamaları, piyasa araştırması, sayım vb. araştırmalar için anket firmalarıyla çalışmaktadır. Anketör, saha çalışmalarında araştırmalar için insanlara sorular soran, cevapları kaydeden kişidir.

Anketörler çalışma mekânları açık alan veya kapalı alanlar olmak üzere işe göre değişiklik göstermekle birlikte çalışma saatleri açısından genel olarak esnek çalışma saatleri olduğu söylenebilir. Bu yönüyle öğrenciler tarafından çok tercih edilmektedir.

Bu işte kazanılan para, anket sorularına, anket sayısına, anketi yaptığınız güne, anket yapılan bölgeye ve hatta anketi yaptığınız kişi profiline göre değişmektedir. Anket başına ortalama 4-10 tl verildiği düşünüldüğünde daha fazla anket ve zaman ile ikna kabiliyeti yüksek sosyal ilişkileri iyi öğrenciler için çok güzel paralar kazanılabileceğini belirtmek gerekir.

Makale Yazarak Para Kazanmak

Öğrenci para kazanma yolları yazımızda 5 numarada makale yazarak para kazanmak bulunmaktadır. Makale yazarak para kazanmak da bir çok öğrencinin denediği ve bu yolla geçimini sağladığı yöntemlerden bir tanesidir.

öğrenci para kazanma yolları
öğrenci para kazanma yolları, makale yazarak para kazanmak

Üstelik bu iş için diğer işlerde olduğu gibi ekstra bir yeteneğinizin olmasına gerek kalmıyor. Kelimeleri kullanma sanatında iyiyseniz ve dil bilgisi kurallarına hâkimseniz meslek fark etmeksizin bu işi sizler de yapabilirsiniz. Makale yazdıkça bu konudaki uzmanlığınız artacak ve daha çok para kazanmaya başlayacaksınız. İnternet dünyasında makale yazarlığı olarak para kazanabileceğiniz birçok site mevcuttur. 100 kelimesi 2-3 tl arasında değişen gelirler de elde edebilirsiniz. Öğrenci para kazanma yolları olarak belki de en zahmetsiz görülen sadece evinizde bulunan bir bilgisayar ile yazı yazarak para kazanmak çok güzel olsa gerek!

  Yurtiçi Kargo Gönderi Takibi Nasıl Yapılır?

E-Ticaret Yaparak Para Kazanmak

Öğrencilerin para kazanma yolları arasında 6. Sırada e-ticaret yaparak para kazanmak bulunuyor. Alışveriş alışkanlıklarının gerek fiyat performans gerek ürün çeşitliliği açısından her anlamda tüketicilere daha çok seçenek sunan e-ticaret siteleri artık hayatımızın vazgeçilmezlerinden oldu. Her gün hızla büyüyen bu sektörde sizde öğrenci olarak paran kazanma yolları bulabilirsiniz. E-ticaret yaparak para kazanma yolları arasında instagram üzerinden satış yapmak, online pazaryerlerinde dükkan açarak ürün satışı yapmak, kendi e-ticaret sitenizi kurarak satış yapmak gibi pek çok farklı seçenek bulunmaktadır. Başlı başına ayrı bir yazı konusu olacak e-ticaret yaparak para kazanmak konusu ilginizi çektiyse öğrenci olarak para kazanma yolları arasında değerlendirebilir ve sizde dijitalleşen dünyada yerinizi alabilirsiniz.

YouTube İçerik Üreterek Para Kazanmak

Öğrenci para kazanma yolları arasında 7. Sırada Youtube üzerinden içerikler hazırlayarak para kazanmak bulunuyor. Video çekme konusunda yetenekli ve hevesli olduğunuza inanıyorsanız. YouTube sizin için uygun bir platform olabilir. Videolarınıza aldığınız reklam başına para kazanabilirsiniz. Süreklilik ve kaliteli içerik üretmek ve izlenenlerde üst sıralarda olmanız tabiki kazancınızı da yükseltecektir.

youtube ile para kazanmak
youtube ile para kazanmak, öğrenciler youtube üzerinde içerik üreterek para kazanabilir

Ne kadar çok kişi videolarınızı izlerse o kadar çok para kazanırsınız. Kazanç konusunda video içeriği, bölge, reklam içeriği gibi pek çok farklı etmen bulunsa da YouTuber’ların ortalama her 1000 izlenme başına yaklaşık 2-3 TL kazandığı düşünülmektedir. Öğrenci olarak para kazanma yolları arasında belki de en popüler ve eğlenceli ancak artık bir o kadar da zor bulunanı YouTuber olmak!

Blog ve Web Siteleri Üzerinden Para Kazanmak

Öğrenci para kazanma yolları arasında 8. sırada blog ve web siteleri üzerinden para kazanmak bulunuyor. Kendinize ait bir blog ya da internet sitesi açabilir ya da bu işi birine yaptırabilirsiniz. Her şeyi internet üzerinden ve oturduğunuz yerden yapacağınız bu iş sayesinde gayet tatmin edici bir kazanç elde etmeniz mümkün. Çoğu web sitesi sizler gibi öğrenci olarak para kazanma yolları arayan kişiler tarafından bir girişim olarak başlamış ancak bugün aylık ziyaretçi sayısı milyonlara ulaşmıştır. Bu konuda kendinize güveniyorsanız yapmanız gereken ilk iş domain satın almak ve uygun fiyatlı bir web hosting planı oluşturmak. Bu konuda çok bilginiz yoksa başlangıç aşamasında profesyonel destek alabilirsiniz.

Müzik, Resim, Tiyatro vb. Sanatsal Yetenekler İle Para Kazanmak

Öğrenci olarak para kazanma yollarında 9. Sırada ve hem havalı hem en eğlenceli kısmı Müzik, resim, tiyatro vb. sanatsal yetenekler ile para kazanmak. Güzel sanatlar ya da konservatuar okuyorsanız bu iş tam size göre.

  Paradan Para Kazanma Yolları, Parayla Para Kazanmak Mümkün mü?

Bir müzik aleti çalabiliyorsanız kafe ve barlarda, etkinliklerde yarı zamanlı müzisyenlik yapabilir ve öğrenci olarak para kazanma bir yana belki de normal bir asgari ücret kadar para kazanabilirsiniz bu tamamen sizin yeteneğinize ve çalıştığının mekânın büyüklüğüne göre değişmektedir. Resim yeteneğiniz iyi ise resim yapıp satarak sanat atölyelerinde bu yeteneğinizi paraya dönüştürebilirsiniz.

Peki, müzik aleti çalamıyorsunuz, resim yapamıyorsunuz ancak iyi bir tiyatrocu olduğunuzu düşünüyorsunuz o zaman bir tiyatro kulübüne gidin ve sahnede kendinizi gösterin bu kategoride anlattığımız ve daha fazlası sizi hem sosyalleştirecek hem para kazanacaksınız.

Özel Ders Vererek Para Kazanmak

Öğrenci olarak para kazanma yollarında 10. Sırada sizlere özel ders vererek nasıl para kazanabileceğinizden bahsedeceğiz. Ortaöğretim ve lise öğrencilerine, üniversite hazırlık öğrencilerine, KPSS hazırlık vb gibi sınavlara hazırlanan pek çok insana iyi olduğunuz ya da bölümünü okuduğunuz dersi özel ders olarak verebilirsiniz. Hatta pandemi sürecinde birçok ders evden online olarak bile verilmekte.

özel ders vererek para kazanmak
özel ders vererek para kazanmak, özel ders ile para kazanmak

Belirli bir alanda iyiyseniz bu bilginizi paraya dönüştürebilirsiniz tek yapmanız gereken öğrenci bulmak ve öğretmek. Özel ders müzik aleti, resim ve tiyatro gibi alanlarda da verilebilir. Yeter ki birine öğretecek kadar bir konuda bilgili olun. Öğrenci olarak para kazanma yollarının son kategorisi de özel ders vererek para kazanmak konusuydu. Ancak son dönemde öğrencilerin çok daha fazla ilgi duydupu finans piyasalarını da incelemeden geçmek olmaz.

Finans Piyasalarından Para Kazanmak

Finans piyasaları denildiğinde akla forex, borsa ve kripto para piyasaları gelmekte. Dijitalleşen piyasalarda en çok öğrencilerin ilgisini çekmekte. Çünkü teknoloji ile en haşır neşir olan kesim öğrenciler. Özellikle son yıllarda kripto para piyasaları, borsa ve forexte yatırımcıların yüksek kazançlar elde etmesi bu alana olan ilgiyi artırmakta.

Forex piyasalarını merak eden yatırımcılar bu anlamda demo forex hesabı açarak piyasalar hakkında bilgi sahibi olabilirlr. Gerçek para yatırmadan işlemlerini yapabilirler. Gerçek hesap açmayı düşünen yatırımcılar en iyi forex firmalarını inceleyerek bir karar alabilirler.

borsa forex kripto para yatırımları ile para kazanmak
borsa forex kripto para yatırımları ile para kazanmak, öğrenciler için finans piyasalarında para kazanma yolları

Bitcoin, ethereum gibi en çok kullanılan kripto para birileri ya da Elon Musk’ın desteklediği dogecoin benzeri coinlere de yatırım yapmak isteyebilirsinz. Kripto para piyasaları oldukça riskli olmakla birlikte bir çok insanı da zengin yapmıştır. Bu anlamda yatırımcıların özellikle de gençlerin bu alana ilgisi giderek artmaktadır. Bu anlamda sizlerde bu pastadan payınızı almak istiyorsanız bir kripto para borsasından hesap açarak işlem yapmaya başlayabilirsiniz.

Kripto para piyasalarında kaldıraçlı işlem yapılması tavsiye edilmemektedir. Çünkü oldukça risklidir ve tüm paranızı kaybetmenize neden olabilir. Forexte de kaldıraçlı işlem özelliği var ancak kripto para piyasası bu doğrultuda daha riskli görülmektedir. Kripto para işlemlerine başlamak için en iyi kripto para borsaları sayfasına göz atabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*