Hafta Sonu Eft ve Havale Yapılır mı

Para göndermek için en çok tercih edilen yöntemler tabi ki Eft ve Havale ‘dir. Haliyle Havale ile Eft bukadar çok tercih edilirken aklımızda bazı sorular kalıyor.Hafta sonu Eft   yapılır mı?Hafta sonu para gönderme nasıl yapılır?Hafta sonu para transferi nasıl yapılır?Hafta sonu havale yapılır mı? gibi sorulara yanıt aranmaktadır.

Günümüz teknolojisinde para göndermek ve almak artık çok kolaylaştı.Bankalar sayesinde hem kolay para transferi yapılıyor hemde zamanda kazanılıyor.Bankalar aracılığı ile 2 farklı para gönderme işlemi mevcuttur. Bunlardan birisi EFT diğeri ise havale işlemidir. Eft ile Havale arasında bazı farklılıklar vardır.Havale aynı banka hesapları arasında ki para transferidir. Eft ise farklı iki banka arasında yapılacak olan para transferi işlemidir.

Hafta Sonu Eft Yapılır mı?

Bir çok vatandaşımızın merak ettiği konulardan biriside Eft işleminin hafta sonu ve mesai saatleri dışında yapılıp yapılamadığıdır. Eft farklı bankalar arasında gerçekleştirilen para transferi işlemi olduğu için kontrol edilerek onaylandıktan sonra gerçekleşen bir işlemdir.Bu nedenle Hafta sonu ve mesai saatleri dışında Eft işlemi yapılamaz. Eft işlemleri hafta içi  sabah 09.00-16.45 arasında yapılmaktadır.Ayrıca 16.45 ile 17.20 arasında yapacağınız Eft işlemi Geç Eft olarak yapılmaktadır.Geç Eft, işleminizin alınması ve bir sonraki mesai saati içerisinde gerçekleşmesi durumudur.Geç Eft ile normal Eft arasında fiyat farklılıkları gösterebilir.Geç Eft  normal Eft ücretinden fazladır. Eft işlemlerinin en yoğun olduğu zaman dilimi 16.00 ile 17.00 saatleri arasıdır. Eft işlemini internet bankacılığı ve mobil şubeler üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Eft işlemleri 5 ile 10 dk arasında sürmektedir.Sistemin yoğunluğuna göre bu süre 1 ile 3 saati bulabilmektedir.Eğer yapılan Eft mesai saatleri içerisinde 3 saat’den fazla sürürse bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak bilgi alabilirsiniz.

Hafta Sonu Para Gönderme Nasıl Yapılır

  Banka Hesabı Açmak İsteyenlere Öneriler

Eğer Yapı kredi, Akbank,DenizBank,Garanti bankası,İş Bankası ve TEB hesabınız var ise internet bankacılığı ve mobil bankacılık üzerinden hafta sonu ve mesai saatleri dışında da cep bank ile para transferi gerçekleştirebilirsiniz.Yapmanız gereken parayı göndereceğiniz kişinin Telefon numarasına TC Kimlik No girerek göndermek istediğiniz tutarı yazarak cebe havale yapmak.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:Moneygram Nedir? Hangi Bankalarda Bulunur?

 

Hafta Sonu Havale Yapılır mı?

Aynı banka içerisinde bir hesaptan başka bir hesaba yapılan para transferi işlemidir.Hafta sonu ve mesai saatleri dışında havale ile para transferi yapabilirsiniz.Altını çizerek belirtmek istiyorum aynı banka arasında ki para transferi hafta sonu ve mesai saatleri dışında yapılmaktadır.7/24 dilediğiniz zaman havale işlemi gerçekleştirebilirsiniz.Havale yapılan tutar maksimum 10 dakikada karşı hesaba geçmektedir.Genelde yapılan havaleler anlık olarak hesaba geçmektedir.Fakat sistem yoğunluğu olması durumda en fazla 10 dk içinde karşı hesaba para yatar.

 

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*