Sicili Bozuk Olanlar Kredi Alabilir Mi ? YENİ

Kara Listeye giren tüketiciler internette Kara liste olan kişiler kredi alabilir mi?Kırmızı kalem yiyen kredi çekebilir mi?Kara listede Olanlar Kredi Çekebilir mi?Kara listedeyim nasıl kredi çekerim? Kara Listeden Nasıl,Ne zaman Çıkılır ? Sicili Bozuk Olanlar Kredi Alabilir mi?Sicilim bozuk nasıl kredi çekebilirim? gibi sorulara yanıt aramaktadır.Bizde Bu yazıyı bu tür sorunları olan tüketicilerimize ışık tutması adına hazırladık.

 

Finansal işlemlerinde geçmişte sorun yaşayan tüketiciler günümüzde nakit ihtiyaçlarını bankadan karşılamak istediğinde engelle karşılaşmaktadır.Bu engeller geçmişte yaşadığınız sorunların büyüklüğüne göre değişmektedir.Geçmişte ödemelerinizi 1 ay 2 ay gibi gecikmelerle yaparak ödediyseniz kredi notunuz düşmüş ve siciliniz bozulmuştur.Fakat geçmişteki borcunuzu hiç ödemediniz ve hakkınızda yasal takip başlatıldı,banka borcunu avukat aracılığıyla almaya başladıysa kara listeye girdiniz demektir.Kara liste,aynı zamanda kırmızı kalem olarak da bilinir.

 

Kara Liste Nedir ?

 

Hemen Hemen Herkes Çeşitli ihtiyaçları karşılamak için bankaların sunduğu ürünlerden faydalanmaktadır.Bu kredi kartı olur,kredi olur veya mevduat hesabı olabilir.Bir şekilde ihtiyaçlarımız doğrultusunda kendimize en uygun ürünü kullanırız.Bazı dönemler bu ürünlerin geri ödemelerinde aksaklıklar yaşayabiliriz.Kullandığımız kredi veya kredi kartının geri ödemesini uzun süre yapmadığımız taktirde kara listeye girebiliriz.Peki Kara liste nedir?

 

Kara liste tüketicilerin bankalardan kullandığı kredi ve kredi kartı borçlarının 3 ay kadar ödenmemesi durumda yasal sürecin başlatıldığı andan sonraki süreçtir.Ödemeleriniz 3 ay kadar geciktiyse  banka sizden parasını avukatlar aracılığı ile yasal yollardan alma sürecinin başlatır.Bu sürecin başlaması sizinde kara listede yer almanıza sebep olacaktır.Kara listeden en az 5 yıl sonra siline bilirsiniz.Bu yüzden güçlük çektiğiniz banka ödemelerinde mutlaka uzun vade geciktirmeden banka ile iletişime geçerek yapılandırma yoluna gidin.Yapılandırma yaptırmanız demek sizin kara listeye girmenizin önüne geçmektir.Ayrıca kısa süreli gecikme durumunun ardından yaptıracağınız yapılandırma sizin de kredi notunuzu da etkilemesine mani olacaktır.

  Kredi Notuna Bakmadan Kredi Veren Banka Var mı?

 

Bankalarla bu tür sıkıntılar yaşamak istemiyorsanız kullandığınız kredi kartı harcamalarına özen göstermelisiniz.Ayrıca çekmek istediğiniz kredinin aylık ödeme tutarı sizin gelir durumunuza göre olmalıdır.Aylık harcama planlarınızı hesaplayarak sizi zorlamayacak taksit tutarlarına uygun vade seçenekli kredi kullanmalısınız.

 

Kara Liste Olanlar Kredi Çekebilir mi?

 

Kara listede olan tüketiciler evet kredi çekebilir.İnternet üzerinde haber sitelerinde ve bloglar’da bu konu hakkında çeşitli bilgiler verilmiştir.Bizde sizlere bu bilgileri toplayarak daha anlaşılır ve detaylı halde sunmak istedik.

 

Kara listede olan kişiler maaşlarını banka aracılığıyla alıyorsa,maaşın yattığı banka ile iletişime geçerek küçük miktarda kredi talebinde bulunabilir yada düşük limitli kredi kartı talep ederek bir başlangıç yapabilir.Bu başlangıç çok önemli çünkü kara listeye girmek demek kredi notumuzun düşmesi demektir.Bu sayede aldığımız bu küçük miktardaki kredi veya düşük limitli kredi kartın ödemelerini düzenli yaparak kredi notumuzu yükseltebiliriz.Eğer kredi kartı alırsanız harcamalarınıza dikkat etmelisiniz kredi kartınızın limitinin bir bir miktarını kullanarak geri ödemenizde fayda vardır.Kredi kartı limitinizin tamamını harcamanız bilinçsiz harcama yapmanız demektir.

 

Kara Listede Olanlar İpotek İle Kredi Çekebilir

 

Kara listede olanlar varsa mal varlıkları bunu ipotek göstererek kredi çekebilir.Nakit ihtiyacı acil olanlar bu yöntemle kredi ihtiyaçlarını karşılayabilir.Banka ipotek koyduğu malınız sayesinde verdiği krediyi garanti altına alır ve size kredi vermeye sıcak bakar.Tabi tüketiciler ipotek koydurdukları mallarını risk etmiş oluyorlar.Ödemelerini düzenli yapan tüketiciler hem ipotek ettirdikleri mallarını kurtarmış olur hemde düşen kredi notlarını yükseltmiş olurlar.Şunu da bilmeniz gerekmektedir.Her bankanın kendine ait politikaları mevcuttur.Bu neden siz malınıza ipotek koydurmak isteseniz de size kara listede olduğunuz için kredi vermeyebilir.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :Düşük Olan Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?2018

  Kredi notum kaç olursa kredi çekebilirim ?

 

Kara Listede Olanlar Kefil İle Kredi Çekebilir

 

Kara listede olan kişiler gelir durumu iyi olan yada kamuda çalışan birini kefil göstererek kredi çekebilirler.Burada önemli olan kefil olacak kişinin geliri ve kredi notu’dur.Size kefil olacak kişinin gelir durumu iyiyse ve  kredi notu’da yüksekse banka kendi politikalarını da göz önünde bulundurarak size kredi verebilir.Bu kredi sayesinde ödemelerinizi düzenli yaparak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.Şunu belirmekte fayda var her bankanın kendine ait kuralları vardır.Siz kredi notu ve geliri yüksek bir kefil bulsanız da kara listede olduğunuz için size kredi vermeyebilir.

 

Kara Listeden Nasıl Çıkılır ve Kredi Notu Nasıl Yükselir

 

Kara listeye giren kişi 5 yıl gibi uzun bir süre kara listeden çıkamamaktadır.Bu duruma düşen tüketiciler kara listeden çıkmanın yollarını araştırmaktadır.Bu konumuzda kara listeden çıkmanıza yardımcı olacak bir kaç önderi hazırladık.

Kara listeden çıkmak için eğer maaşınızı banka aracılığı ile alıyorsanız maaş aldığınız bankadan küçük miktarlarda kredi ve ya kredi kartı talep edebilirsiniz.Bu küçük miktardaki kredi veya kredi kartı talebinizi banka olumlu karşılayıp verirse kısa vadede ve zamanında ödemeniz size kara listeden çıkmanızda fayda sağlayacaktır.Ayrıca kredi notunuzda yükselme olacaktır.Bunun dışında banka hesaplarınıza sürekli para giriş,çıkışı yapmanız hesaplarınızın sürekli aktif olmasını ve siciliniz düzelmesini etkiler.Hesabınız üzerinden otomatik fatura talebi vermenizin de size faydası olacaktır.

 

6 yorum

  1. Çok faydalı bilgiler var.
    Benimde çok eskiden kredi kartı borcumdan dolayı kara listede olma durumum vardı. 5 sene geçtikten sonra tamamen silindi. Yakın zamanda kredi başvurusunda bulundum ve eski sorunum bir probleme neden olmadı.

  2. Hocam teşekkürler bilgiler için gerçekten bilmediğim bazı konulara inmişsiniz ama kredi puanı = kredi cekilebilirlik oranı günümüzde 1 krediniz dahi geçikse hemen diğer bankalar durummu sistemden görüp, müdahale edebiliyor ve puanınızı düşürebiliyor. Her şekilde düzenli ödeyip kredi puanımızı yüksek tutmak başka bir kredi cekmemizi kolaylaştırakcaktır. teşekkürler

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*