İnternetten Ücretsiz E-Devlet Şifresi Alma

internetten ücretsiz e devlet şifresi alma yolları 2019
ücretsiz e devlet şifresi alma, internetten e devlet şifresi nasıl alınır

İnternetin yaygınlaşmasıyla beraber birçok işlem e-devlet üzerinden yapılır hale gelmiştir. E-devlet üzerinden resmi işlemler yapabilmeniz için e-devlet şifresine sahip olmanız gerekiyor. İnternetten ücretsiz e-devlet şifresi alma işlemini gerçekleştirmeniz mümkündür.

İnternetten E-Devlet Şifresi Alma

Birçok işlemin hızlı ve güvenilir bir şekilde yapılabilmesine olanak sağlayan e-devlet şifresini alabilmek için 15 yaşını doldurmuş olmanız gerekiyor. 15 yaşını dolduran Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, mavi kartlılar ve ülkemizde yaşayan yabancı uyruklu vatandaşlar e-devlet şifresini rahatlıkla alabilirler.

E-devlet şifresi alabilmek için farklı yöntemler bulunur. Kimliğiniz ile herhangi bir PTT şubesine gidip e-devlet şifresi almak için talepte bulunabilirsiniz. Sonrasında ilgili görevli içerisinde e-devlet şifrenizin yer aldığı kapalı zarfı size teslim edecektir. İkinci yöntem ise internet üzerinden hızlı ve ücretsiz bir şekilde yapılabilmektedir. İnternetten ücretsiz e-devlet şifresi alma işlemini gerçekleştirmek için şu adımları takip etmelisiniz:

  • Öncelikle turkiye.gov.tr adresine giriş yapmalısınız.
  • Ardından sağ üst köşede yer alan İnternet Bankacılığı kısmına tıklamalısınız.
  • Bu kısımda birçok banka adı yer almaktadır. Müşterisi olduğunuz herhangi bir bankayı seçerek internetten ücretsiz e-devlet şifresi alma işlemine devam edebilirsiniz.
  • C kimlik numaranız ve internet bankacılığı şifreniz ile sisteme giriş yapabilirsiniz.
  • Sisteme giriş yaptıktan sonra şifre oluştur sekmesine tıklayarak e-devlet şifrenizi belirleyebilirsiniz.

E-devlet şifresi ile birçok işlem yapılabildiği için belirlediğiniz şifrenin güvenli olmasına mutlaka dikkat etmelisiniz. Aksi taktirde birçok sorunla karşılaşabilirsiniz.

  Kart Aidatı Almayan Bankalar 2020

E-Devlet Şifresi İle Neler Yapılabilir?

İnternetten ücretsiz e-devlet şifresi alma işlemini tamamladıktan sonra e-devlet şifrenizi kullanarak birçok işlem yapabilirsiniz.

Adliye Dosya Sorgulama İşlemleri

Adınıza açılan ya da kendinizin açmış olduğu davaları e-devlet sistemi üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra adınıza açılmış icra taleplerini de bu sistem üzerinden görüntülemeniz mümkündür. Eskiden savcılıklarda uzun sıralar sonucu alınabilen adlı sicil kaydı belgesini e-devlet üzerinden ücretsiz bir şekilde görüntüleyip çıktısını alabilirsiniz.

Nüfus/Vatandaşlık İşlemleri

Daha öncesinde muhtarlıklardan veya nüfus müdürlüklerinden halledilen nüfus işlemleri, şuan e-devlet üzerinden basitçe halledilebilmektedir. Adres değişikliği gibi bildirimlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

İletişim Hizmetleriyle İlgili İşlemler

Yurt dışından ülkemize getirilen telefonlarda herhangi bir sorunla karşılaşmamak için getirdiğiniz telefonun IMEI kaydını mutlaka yapmanız gerekir. IMEI kayıt işlemleri de e-devlet üzerinden halledebileceğiniz işlemlerden biridir. IMEI kayıt sayfasına Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu alt menüsünden ulaşabilirsiniz. Ayrıca sabit telefon, internet aboneliklerinizi de e-devlet üzerinden takip edebilirsiniz.

Trafik ve Aracınız İle İlgili İşlemler

Sisteme giriş yaparak Emniyet Genel Müdürlüğü menüsünden araç sorgulama, trafik ceza puanı sorgulama gibi işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Tarafınıza ait olan trafik cezalarını da görüntüleyebilirsiniz.

SGK İşlemleri

SGK işlemleri sekmesi ile emeklilik kayıtları, hizmet dökümleri gibi çalışanları ilgilendiren belgelere pratik bir şekilde ulaşılabilir.

E-devlet üzerinden bu işlemlerin yanı sıra vergi, tapu işlemleri gibi birçok farklı işlemi de yapmanız mümkündür.

3 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*