Kredi Başvurusu Yapmak Puan Düşürür mü?

Kredi kullanmak isteyenler tüketiciler için kredi başvurusu yapmak puan düşürür mü? Sorusu cevabı en çok merak edilen sorular arasında yer alıyor. Son dönemde bankalar kredi konusunda geçmişe göre çok daha dikkatli davranıyor. Bu sebeple kredi çekmek geçmişe göre çok daha zor ve yoğun prosedürlerle gerçekleşiyor. Kredi çekmek isteyenler için gelir durumu, ödediği borçlar, geçmiş dönemdeki ödeme performansları gibi hususlar belirleyici oluyor. Bu hususların geneli kişinin kredi puanını oluşturuyor.

Kredi Puanının Kredi Çekme Noktasındaki Etkisi

Kredi puanı kredi çekme anlamında en önemli ve dikkat edilen göstergeler arasında yer alıyor. Kredi çekmek isteyen kişinin daha önce dönemlerde ödeme performansı, geliri, gelirinin borçlarına göre oranı ve daha önceki dönemlerde bankalar yaşanılan sorunlar bu puana direkt etki ediyor. Kredi puanı ne kadar düşük olursa kredi çekme şansıda o denli azalıyor.

Kredi Puanlarına Göre Kredi Şansı

700 puan altında bir kredi puanına sahip olan kişilerin kredi çekme şansları neredeyse bulunmuyor. 700 ile 1100 arası orta riskli olup kredi çekme şansı oldukça az oluyor. 1100 ile 1500 arası az riskli olup gelir düzeyine göre kredi çekme imkanı oluyor. 1500 ile 1700 arası risksiz grupta yer alırken kredi çekme ihtimali son derece yüksek oluyor. 1700 ve yukarısı ise en iyi müşteri grubuna girip kredi kullanmalarında hiçbir sorun olmuyor.

Kredi Başvurusu Kredi Puanını Ne Derece Etkiler?

Kredi başvurusu yapmak puan düşürür mü? Sorusunun en net ve güncel cevabı ise olumsuz kredi taleplerinin tekrarlanması puanların düşmesine neden olabiliyor. Bu sebeple kredi talebi geri çevrilen kişiler bir süre bekleyip bu süre zarfında kredi puanını arttırmak için düzenli bir ödeme performansı göstermesi gerekiyor. Aksi takdirde sürekli yapılan kredi başvuruları sahip olunan kredi puanının daha da aşağı inmesine neden olabiliyor.

  Kredi Kartı Limiti Nasıl Düşürülür

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*