Temettü Nedir? Temettü Nasıl Hesaplanır?

Bu Sayfada Bulabilecekleriniz

Temettü Nedir? Kar payı ya da Temettü; bir işletmenin dönem karından kazandığı nakit veya hisse senetlerini şirket ortaklarına vermesidir. Pay sahibinin hakkı olan temettü, her ortak tarafından kuruluştaki hisselerin miktarına göre pay vermek anlamına gelir.

Temettü nedir?
Temettü nedir?

Temettü oranları, şirket yıl sonu bilançolarında belirlenir ve yatırımcılar tarafından dikkatle izlenen veriler arasındadır. Bir şirketin net yıllık karı, şirketin yatırımcılarına ödeyeceği Temettüyü belirler. Temettü dağıtımı, vergi ve diğer giderler düşüldükten sonra kalan net karının% 20’sinden az değildir. Kar dağıtım kararı, yönetim kurulu önerisi üzerine genel kurulda alınır.

 

Temettü Nasıl Alınır?

Temettü alabilmek veya bu haklara hak kazanmak için bireylerin hisselere (Sisse senetlerine) sahip olmaları gerekir. Bu şekilde elde edilen ortaklık, bu hakkın şirketin Temettü ödeme gününde alınmasını sağlar. Hisse ya da hisseler, Temettü kar dağıtımından bir gün önce alınmış olsa bile; Bireylerin temettü hakkından yararlanmalarını sağlayan bir yatırım aracıdır.

 

Kar dağıtım tarihi genel kurulun onayından sonra pay sahiplerine duyurulur. Temettü dağıtım sabahına kadar, şirketin hisselerini elinde bulunduran hissedarlar temettü dağıtımına katılabilir. Temettü tutarı, temettü dağıtılacak olan şirketin hissedarlarının yatırım hesaplarına otomatik olarak aktarılır. Bedelsiz hisseler olarak dağıtılacak kar payı da doğrudan yatırım hesabına aktarılır.

 

Temettü dağıtımı; Vergilerin ve diğer ödemelerin çıkarılması sonucu kalan miktarın en az% 20’si tutarının, bir şirketin hissedarlar arasında net yıllık karından düşülmesi sonucu elde edilmesi. Temettü dağıtan şirketler yatırımcılar tarafından daha çok tercih edilmektedir. Bunun nedeni; Temettü verimliliği yüksek şirketler yatırımcılara veya yatırımcı adaylarına daha fazla güven veriyor. Yatırımcılarına hem sermaye hem de temettü getirisi sunan hisse senetlerinin daha avantajlı olduğu düşünülmektedir.

  Eft İptal Edilir mi? Geri Çekilebilir mi ? Nasıl Yapılır ?

 

Şirketin net yıllık karından vergi ve diğer giderlerin düşülmesinden sonra; % 20’den az olmamak kaydıyla pay sahiplerine dağıtılmaktadır. Temettü dağıtımında genellikle tercih edilenler; sadece nakit veya sadece stoktan dağıtımdır. Ancak bir kısmı nakit olarak, diğerleri de hisse senedi olarak dağıtılabilir. Ücretsiz sermaye artırımı yapan şirketler, temettülerini hisse şeklinde dağıtırlar. Bu durumda temettü tutarı eklenir ve paylar şirketin piyasa değeri üzerinden pay sahiplerine dağıtılır.

Kredi Kartı Borcunun Asgari Ödemesi Nedir? Yapıldığında Faiz Durumu Nasıl Olur?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*