NFT Nedir, Nasıl Oluşturulur? NFT Alım Satım İşlemi Nasıl Yapılır?

nft nedir nasıl oluşturulur
nft nedir nasıl oluşturulur

Kripto paralar günümüzün en sık konuşulan konularının başında yer alıyor. Kripto paralar ve blockchain teknolojisi ile de hayatımıza birçok kavram ve teknoloji girmiş durumda. Bu kavramlardan birisi de NFT (Non Fungible Token) kavramı oldu. Son yıllarda sıkça gündeme gelen bu kavram son günlerde ülkemizde de gündeme gelmeye başladı. Özellikle Ankara Üniversitesinde seçmeli ders olarak NFT’ye giriş dersinin eklenmesi ve Acun Ilıcalı’nın bu konuda yatırımlar yapması ile de tekrar gündemde yükselmiş oldu. Peki bu son günleri kasıp kavuran sıkça bize adını duyuran NFT Nedir? Nasıl Oluşturulur? Alım ve Satımı nasıl yapılır?

NFT Nedir?

NFT (Non Fungible Token) yani Türkçe anlamı ile değiştirilmesi mümkün olmayan bir nesneyi ifade eden tokenlerdir. NFT’lerin amacı dünyadaki sanat eserlerine benzer. Bir sanat eseri nasıl benzersiz ve tek ise NFT olarak dağıtılan ürünlerde böyle benzersizdir. Non Fungible Token bazen dünyadaki benzersiz bir nesnenin dijital karşılığı olabileceği gibi bazen internet üzerinde yaratılmış tamamen bir dijital içerik de olabilir. Bunun yanında ünlü birisinin bir posteri, tweet’i de NFT olabilir. NFT’ler bir sanatçıdan sanat eseri almaya benzer. Aldığınız nesne blockchain teknolojisi ile saklanır ve tamamen size ait olduğu bellidir. Size aitliği değiştirilemez. Bu sayede aldığınız eserin orijinalinin size ait olduğu belli olur. NFT nedir sorusunu cevapladıktan sonra geçelim NFT’nin nasıl oluşturulduğu ile ilgili detaylara..

NFT Nasıl Oluşturulur?

NFT olarak ne satmaya karar verdikten sonra bir NFT platformuna üye olmanız gerekmektedir. NFT olarak satacağınız ürün bir resim, fotoğraf, bir çizim, geçmişte attığınız bir tweet veya dünya üzerinde yer alan bir nesne olabilir. Bunu belirledikten sonra Enjin, Rarible, opensea, superRare, Decentraland veya benzer bir platform üzerinden bu nesneyi veya ürünü oluşturabilirsiniz.

  İsveç Asgari Ücret

Oluşturduğunuz ürüne göre sizden belli başlı bilgiler istenecektir bunun yanında bir de kripto para cüzdanınızın olması gerekmektedir. Bu ikisine sahipseniz kolaylıkla kendi NFT’nizi oluşturabilirsiniz. NFT oluşturmak için teknik bilgi, programlama bilgisi, yazılım bilme gibi şartlar yoktur. Çoğu platform artık Türkçe desteklemeye başladığı için İngilizce bilmenize bile gerek yoktur. Kolaylıkla siz de kendi NFT’lerinizi bu tür uygulamalar üzerinden oluşturabilirsiniz.

NFT Alım ve Satımı Nasıl Yapılır?

Oluşturduğunuz NFT’leri satmak veya yeni NFT’ler almak için yine yukarıda adı geçen platformları kullanabilirsiniz. Enjin, Rarible, opensea, superRare, Decentraland gibi bir platform üzerinden kolaylıkla oluşturduğunuz NFT’leri satabilir veya hoşunuza giden NFT’leri alabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey bir kripto para cüzdanınız olması ve NFT alım – satımı yapacağınız platformun kripto parasını desteklemesi. Trust Wallet burada en iyi seçeneklerden birisidir.

nft nasıl alınır satılır
nft nasıl alınır satılır, nft alım satımı nasıl yapılır, nft oluşturma, alınan nft tekrar satılabilir mi

Hem birçok kripto parayı desteklemesi hem anonim olması hem de bu tür platformlara kolaylıkla bağlanabilmesi ile en çok tercih edilen cüzdanlardandır. Trust Wallet veya benzeri bir cüzdan uygulamasını kurduktan sonra bu platform ile bağlantısını sağlamanız gerekiyor. Bu aşamalar kolaylıkla tamamlanıyor. Bazen cüzdan uygulamasından okutacağınız bir QR kod bazen ise iki tarafa da gireceğiniz bir kod ile bağlantı işlemi tamamlanıyor. Daha sonrasında istediğiniz gibi alım ve satım işlemi yapabilirsiniz. Aldığınız NFT’lerin parası otomatik olarak cüzdanınızdan düşecek sattığınız NFT’lerin parası da site komisyonu düşüldükten sonra otomatik olarak cüzdanınıza aktarılacaktır. Bundan sonrasında yapmanız gereken bir işlem bulunmamaktadır.

Aldığım NFT’yi Tekrar Satabilir Miyim?

Evet aldığınız NFT’leri tekrar satabilirsiniz. Özellikle ünlü kişilerin sınırlı sayıda sattığı NFT’lerin fiyatlarının yüksek olma sebeplerinden birisi de budur. Bu tür NFT’ler bir nevi yatırım amacı ile de alınabilmektedir. Bu tür NFT’ler zamanla daha çok değer kazanabilmekte ve aldığınız fiyattan daha üst bir fiyata satılabilmektedir. Tabii ki bunun bir yatırım tavsiyesi olmadığını belirtmemiz gerekmekte. Aldığınız NFT’nin fiyatının düşebileceği gibi başka bir alıcı çıkmayabileceğini de göz önünde bulundurmalısınız.

  Girişimcilik Nedir? Nasıl Olmalıdır? Başarılı Girişimcilerin Ortak Özellikleri

Soruya tekrar dönecek olursak aldığınız bir NFT’yi tekrar satabilirsiniz. Sizden alan da tekrar başkasına satabilir. NFT’lerin sahiplik bilgisi sizde olduğu için bu bilgiyi istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Aldığınız bir NFT’yi tekrar satmak için yine yukarıda yer alan platformları kullanabilirsiniz. Aldığınız NFT platformu üzerinden tekrar NFT’yi satışa çıkarabilirsiniz. Bu durumda daha yüksek bir fiyattan satmaya çalışarak kar da elde edebilirsiniz.

NFT’ler Neden Bu Kadar Değer Görüyor?

Her popüler öğe gibi NFT’ler de belli bir değer kazanmış durumda. Özellikle ünlü isimlerin de bu alana yönelmesi ile değerleri katlanmış durumda. NFT’ler eşsiz olmaları, kolaylıkla alınıp – satılabilmeleri en önemlisi de kripto paralar ve blockcahin gibi iki teknolojinin eseri olmalarıyla büyük ilgi toplamış durumdalar. Topladığı bu ilgi de NFT’lerin yüksek fiyatlara satılabilmesine, bu platformlarda yaşanan en ufak bir olayın bile gündem olmasına neden oluyor. Fakat burada şunu da belirtmekte fayda var ben bir Tweet’imi milyon dolara satacağım gibi bir hayal ile girmeniz maalesef hayal kırıklığına neden olacaktır. Eğer milyon takipçili birisi değilseniz sattığınız NFT’ler fazla ilgi görmeyecek değerleri hep belli bir seviyede kalacaktır. NFT platformlarında başarılı olmak için ya ünlü olmak ya da bu alanda büyük başarılar elde etmek gerekmektedir. Aksi halde satmaya çalıştığınız NFT’ler ilgi görmeyecek veya yüksek fiyatlara satılmayacaktır.

Bunun yanında NFT’lerin değer görmesinin bir diğer sebebi de bazı insanların yatırım aracı olarak kullanmasıdır. İleri de değerleneceği düşündüğü NFT’leri alıp daha sonra yüksek fiyattan satmaktadır. Bu yöntemi kullanan kişi sayısının artması da NFT’lerin gördüğü ilginin artmasında büyük pay oynamaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*