Dünyada Asgari Ücret Sıralaması, Güncel Ülkelerin Asgari Ücretleri 2022

asgari ücret sıralaması 2022
asgari ücret sıralaması 2022, asgari ücret ülkelerde ne kadar

Dünyada 2021 yılı adeta kıyamet yılı gibi geçti. Covid-19 dünya ülkelerine verdiği hasar yavaş yavaş kendini gösteriyor. Bu etkilerden en çok etkilenen ülkelerden biri de Türkiye oldu. Ancak sadece Türkiye mi? Derseniz cevap hayır. Tüm dünya ülkelerinde enflasyon aldı başını gidiyor. Türkiye’de ise hem enflasyon, hem de düşük faiz politikasından sonra döviz hiç olmadığı kadar çok yükseldi. Tüm bu gelişmelerin ışığında, geçen ay gündemi epey meşgul eden asgari ücretler de belli oldu. Bizde bu yazımızda son dönemin en çok tartışılan konularından birini yazdık. Sizlere, dünyada asgari ücret sıralaması ve güncel ülkelerin asgari ücretleri 2022 yılında nasıl gibi soruların cevaplarını araştırdık.

Türkiye’de Asgari Ücret Ne Kadar?

Ülkemizde çalışan nüfusun yaklaşık yüzde 49’u asgari ücretle çalışmaktadır. Toplam çalışan sayısının yaklaşık 14 milyon olduğu düşünüldüğünde ortalama 7 milyon işçi ve ailesi asgari ücretle geçimini sağlıyor.

Bu sebeple asgari ücret zamları işverenleri ve işçileri çok ilgilendiriyor. Ülkemizde 2021 yılında asgari ücret, brüt olarak 3 bin 577 lira 50 kuruş, neti ise 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak belirlenmişti. 2021 yılı asgari ücret zammı bir önceki yıla göre 500 TL yani yüzde 21,56 oranında artış göstermişti. Türkiye’de asgari ücret 2022 yılında ise geçen yıla oranla yüzde 50,54 oranında artış göstererek net 4 bin 253 TL olarak belirlendi. Uzun yıllardan sonra asgari ücrete bu denli yüksek zam gelmesi çalışanları sevindiriyor. Ancak diğer taraftan enflasyona bağlı tüm ihtiyaçların fiyatı 2 kat arttığından ve döviz kuru 1 ayda 2 kat yükseldiğinden dolayı tedirgin de etmiyor değil.

Türkiye’de Asgari Ücret Dolar Karşısında Eriyor mu?

Dünya sıralaması oluşturulurken asgari ücret dolar bazlı hesap ediliyor. Türkiye’de asgari ücreti dolar bazlı hesap etmek ise son dönemde oldukça zorlaştı. Çünkü günde 1-2 liralık hatta daha yüksek oynamaların yaşandığı bir dönem yaşanıyor. Bir kaç ay içerisinde 2 kat değer kazanan dolar/TL paritesi nedeniyle Türkiye’de asgar ücret dolar bazlı olarak ciddi anlamda eridi. Son yapılan zamla asgari ücret 2 katına çıkarılsa da, dolar bazında halen istenilen düzeyde olmadığı görülüyor.

  Doktrin Nedir ? Doktrin Hakkında Bilgiler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dolar kurunun 18 liradan 10-13 arasına çekilmesinden sonra marketlere zam düzenlemesi yapmaları konusunda tavsiyede bulundu. Bazı marketler bu tavsiyeye uysa da ne yazık ki yeniden ve sürekli bir zam söz konusu. Bu durum asgari ücretin 7 milyon asgari ücretli çalışan ve ailelerinin geçimi konusunda soru işareti oluşturuyor.

Tüm dünyada enflasyon rakamlarının yükseldiği bir gerçek. Ancak Türkiye’de enflasyon ABD veya Avrupa ülkeleri ,le kıyasanamaycak kadar yüksek. Dün aldığınız ürünü bugün daha pahalıya almamıza neden olan yüksek enflasyon, sadece asgari ücretlilerin değil tüm maaşlı çalışanların kabusu olmuş durumda.

Tüm bu gerekçelerden ötürü asgari ücretin kaç olması gerektiği hala tartışılan bir konu olmaya devam ediyor. Bunun yanında dolar kurunun artmasından dolayı geçen yıla oranla asgari ücretin dolar cinsinden değeri de azaldı. Asgari ücret yüzde 50 zamlanmasına karşın hala geçen yıla oranla dolar bazında çalışanlar zararda görünüyor.

2021 yılının ocak ayının ilk günü, bir asgari ücretli 384 dolar alabiliyorken, 2022 yılı 1 Ocakta ise asgari ücret dolar bazında 324 dolar seviyelerinde bulunuyordu. Tüm bu gelişmeler ise dünyada asgari ücret sıralaması sorusunu akıllara getiriyor. Yazımızda kafalara takılan bu soruyla alakalı da cevaplar bulacaksınız. Buyurun okumaya devam edin.

Dünyada Asgari Ücret Sıralaması 2022

Döviz kurunun artması ile birlikte Türk Lirası hemen her geçen gün değer kaybediyor. Türkiye’deki asgari ücret geçen yılın ocak ayı dolar kuruna göre 60 dolar azaldı. Korona virüsün yarattığı panik ortamı dünya piyasalarını da oldukça etkiledi. Bu sebepten, çoğu ülke de ekonomik kriz baş gösteriyor. Bunun sonuçlarını yavaş yavaş tüm ülkeler hissetmeye başladı.

dünyada asgari ücret sıralaması 2022
dünyada asgari ücret sıralaması 2022, Türkiyede asgari ücret

Türkiye’de 2022 yılı asgari ücret açıklandıktan sonra geçen seneye göre durumu ve dünya asgari ücret sıralaması konusu da yeniden gündeme geldi. 2022 yılı asgari ücret her ne kadar tüm dünya ülkelerinin tamamında belli olmasa da biz sizler için genel bir tarama yaptık. Aşağıda dünya asgari ücret sıralaması ve bu ülkelerdeki asgari ücretin dolar cinsinden değerini açıklamalarıyla göreceksiniz.

Afganistan’da Asgari Ücret 2022

Bildiğiniz gibi daha yakın zamanda Taliban Afganistan hükümetini devirerek darbe yaptı. Burada rejim yeniden değişti. Yıllardır savaşların diyarı olan Afganistan ekonomik olarak da kendini çok geliştiremedi. Bu sebeple Afganistan çoğu çalışan asgari ücret dahi alamamakta olduğu biliniyor. Ancak ülkede resmi olarak belirlenen bir asgari ücret var. Afganistan da asgari ücret 74 dolar.

  Stopaj Nedir?

Arnavutluk Asgari Ücreti 2022

Balkanların Adriyatik kıyısında bulunan Arnavutluk, asgari ücret oranında ülkemize yakın görünüyor. Haftalık 40 saat çalışma süresi bulunan Arnavutların asgari ücretleri ise 332 dolar.

Cezayir Asgari Ücret 2022

Darbeler, savaşlar, devrimler. Cezayir kuzey Afrika’nın güzide ülkesinde halk ekonomik olarak epey zorluk çektiğini söyleyebiliriz. Her ne kadar asgari ücret resmi olarak 156,19 dolar olsa da, ülkede çoğu çalışan kayıt dışı olarak asgari ücretten az maaşlarla çalıştırılmaktadır.

Angola Asgari Ücreti 2022

Güney Afrika’nın batı kıyılarında bulunan Angola Cumhuriyeti kıt kaynakları ve siyasi istikrarsızlıklarıyla boğuşurken ekonomi de çok olumlu görünmüyor. Asgari ücret bu Afrika ülkesinde 58 dolar. Yıllık 13 maaşla çalışılır.

Arjantin Asgari Ücret 2022

Futbol diyarı Arjantin… Güney Amerika’nın en meşhur ülkelerinden biridir. Arjantin’de yıllık 13 maaş ödenmektedir. Bir Arjantinli çalışanın aldığı asgari ücret ise 305 dolardır.

Ermenistan’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Zaman zaman gerilimlerimiz olsa da en eski komşu devletlerimizden biri de Ermenistan. Ermenistan ekonomisinin çok güçlü olmadığı ve siyasi istikrarsızlıklarla boğuştuğu biliniyor. Ermenistan’da asgari ücret ise 143 dolar.

Avusturalya’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Avusturalya büyük bir kıtada tek başına bir imparatorluk gibi görünüyor. Son yıllarda çok fazla göç alan ülkede kaynaklar çok olmasına karşın kalifiye çalışan sıkıntısı yaşanıyor. Çoğu çalışanın hayalini oluşturan kanguru diyarı Avustralya’da asgari ücret yaş gruplarına göre ayrılmış durumda.

21 yaş altı asgari ücretin belirlenmiş bir yüzdeliği kadar alabilitor.21 yaş üst işe ayda 2273 dolar maaşla çalışıyor.

Avusturya’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Avrupa’nın merkezinde bulunan Almanların akrabası Avusturya da ekonomik olarak oldukça güçlü Avrupa ülkelerinden biri. Özellikle almanlar olan bağları ve ticaret hacmi Avrupa’nın ortasında bulunması gibi özellikleri sayesinde güçlü bir ekonomik yapıya sahip olduğunu söyleyebiliriz

Avusturya’da asgari ücretle çalışanlar aylık 1289 dolar alıyor.

Azerbaycan’da Asgari Ücret 2022

Azerbaycan, genel olarak petrol doğal gaz gibi yer altı kaynakları ve bunların transferinden oldukça güzel gelir ediyor. Tabii ki bu özelliğini asgari ücrette de görülmesi beklenirken Azerbaycan da asgari ücret 146 dolar olarak görülüyor.

Bahreyn’de Asgari Ücret 2022

Çok fazla yabancı işçi kabul eden Bahreyn’de Bahreyn vatandaşları ve diğerleri olarak 2 sınıf bulunuyor. Bahreyn vatandaşları için asgari ücret 800 dolar.

Bangladeş Asgari Ücreti 2022

Bir güney Asya ülkesi olan Bangladeş’te asgari ücret 95 dolar oldu. Dünyanın en düşük asgari ücretinin belirlendiği ülkelerden bir tanesi Bangladeş. Bu anlamda dünyanın en düşük

  Borsa Neden Düşüyor? Halka Arz Hisseleri Neden Yükselmiyor?

Belçika’da Asgari Ücret 2022

Belçika, resmiyette aslında Belçika krallığı. Avrupa ülkesi olan Belçika’da asgari ücret 1593 Euro olarak belirlenmiştir. Belçika, dünya asgari ücret sıralamasında üst sıralarda yer almayı başarmıştır.

Çin Asgari Ücreti 2022

Çin dünyanın en büyük ekonomilerinden biri. Ayrıca dünyada en düşük asgari ücret uygulaması olan ülkeler arasında yer alıyor. İhracata dayalı ekonomik politikasıyla son zamanlarda modeli ülkemizde de tartışılıyor. Çin büyük ekonomisine karşın, aynı zamanda dünyanın en kalabalık ülkesi. Ekonomide Amerika ve Rusya’dan sonra üçüncü sırada bulunuyor. Dünya asgari ücret sıralaması noktasında ise aynı başarıda değil. Çin’de asgari ücret bölgeler arasında farklılık gösteriyor. Örneğin Liaoning’de asgari ücret aylık 161,07 dolar iken, Shanghai de asgari ücret 348,02 dolar olarak belirlenmiş.

Almanya’da Asgari Ücret 2022

Büyük yıkımlardan sonra ayağa kalkan Almanya dünyanın en güçlü ekonomileri arasında yer alıyor. Avrupa birliğinin ise lokomotifi konumunda diyebiliriz. Dünya asgari ücret sıralamasında Almanya iyi bir konumda diyebiliriz. Almanya’da asgari ücret ise yeni yasa ile değişeceği kesin olmakla birlikte 1584 Euro olarak belirlenmiş durumda. Almanya’nın asgari ücret fiyatı, Avrupa Birliği’ndeki (AB) en yüksek ücretler arasında yerini alıyor.

Fransa’da Asgari Ücret 2022

Eyfel kulesi, şarabı, yemekleri ve öpücüğü ile meşhur, Avrupa’nın kadim ülkelerinden Fransa’da asgari ücret ise Almanya’ya çok yakın 1585 Euro olarak görülüyor.

İspanya Asgari Ücreti 2022

Matador diyarı Akdeniz’in güzel ülkelerinden ispanya da asgari ücret 1108 Euro olarak belirlenmiş.

Hollanda Asgari Ücreti 2022

Dünyada asgari ücret sıralamasında üst sıralarda olan ülkelerden bir tanesi de Hollanda. Pahalı ülkeler arasında yer alıyor Hollanda. Küçük ama özellikle tarım sektöründe başarısıyla iyi bir ihracata bulunuyor. Hollanda da asgari ücret 1701 Euro olarak belirlendi.

Lüksemburg Asgari Ücret 2022

Lüksemburg, çoğu kişinin ismini duyduğu ancak nerede olduğunu tam bilemediği bir ülkedir. Aslında resmi adıyla Lüksemburg Büyük Dukalığı, konum olarak Avrupa’da, Almanya, Fransa, Belçika’nın arasında bulunan küçük bir ülke. Son dönemlerde bu kadar popüler olmasının esas sebebi ise; dünya asgari ücret sıralaması yapıldığında 2150 Euro ile ilk sırada yer almasından kaynaklanıyor.

Türkiye Asgari Ücrette Avrupa’da Kaçıncı Sırada?

Asgari ücret Türkiye’de geçen yıla oranla yüzde 50 bir artış olmasına rağmen döviz kurunun hızlı yükselişi asgari ücreti de dolar bazında oldukça eritmiştir. Çalışanlar ise Avrupa’ya kıyasla Türkiye asgari ücrette Avrupa’da kaçıncı sırada sorunun cevabını merak ediyor.

türkiyede asgari ücret 2022
türkiyede asgari ücret 2022, Türkiye dünya asgari ücret sıralamasında kaçıncı sırada

09,01,2022 tarihi itibariyle 1 dolar 13,85 TL olarak fiyatlanmış durumda bu durumda 2022 yılı asgari ücret dolar bazında 306 dolara denk geliyor. Dünya asgari ücret sıralaması incelendiğinde, örneğin Avrupa kıtası ülkelerinde Türkiye, Arnavutluk’tan sonra sondan 2. Sırada bulunuyor. Hala ekonomik hacim bakımından G-20 de bulunan son günlerde ara ara çıkıp giren Türkiye, asgari ücrette Avrupa’da sondan ikinci olması ise çalışanlar arasında büyük tartışma konusu olmuş durumda. Dünyada asgari ücret sıralaması üzerine detaylı bir makale hazırladık. Makalemizi beğendiyseniz, sosyal medya hesaplarınızda paylaşmayı ihmal etmeyin. Eklemek istedikleriniz yanlış olduğunu düşündüğünüz bölümler varsa aşağıya yorum bırakmaktan çekinmeyin.

1 yorum

  1. Türkiye de aktif ve emekli maaşı hesabında işçinin hiçbir kriteri Dikkate alınmamaktadır.Diploma yok,kıdem,Unvan ve Medeni durum işçi maaş hesabında dikkate alınmayarak işçiye köle muamelesi yapılıyor.Devlet seyrediyor.Devlet kendisi köle muamelesi yapıyor.Bu konuda Devlet bana cevap veremiyor.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*