SPK 2 Şirketin Halka Arzını Onayladı, Pasifik Donanım – Bor Şeker

SPK iki yeni halka arza onay verdi
SPK iki yeni halka arza onay . Pasifik donanım yazılım ve bor şeker halka arzları onaylandı

2023 sonunda yapılan halka arzlar beklentileri karşılamayınca SPK birkaç haftadır halka arzlara ara vermişti. Borsa toparlamaya başlayınca SPK’dan 2 yeni halka arz onayı geldi. Tam piyasalar Fed’in faiz kararına odaklanmıştı ki sürpriz SPK’dan geldi. SPK bülteni açıklandı ve 2 şirkete halka arz onayı verildiği görüldü. Halka arzına onay verilen şirketler Pasifik Donanım Yazılım ve Bor Şeker oldu. İşte halka arzlarla ilgili merak edilen detaylar..

SPK’dan Pasifik Donanım ve Bor Şeker Halka Arzlarına Onay

spk iki şirketin halka arzına onay verdi
spk iki şirketin halka arzına onay verdi

Bir kaç haftadır devam eden halka arz sessizliği bu hafta bozuldu. Bu aranın çok uzun sürmeyeceğini ve yine yeni halka arz onaylarının gelmesini beklediğimizi ifade etmiştik. Tabi bunun sıklığı 2023 kadar olmasa da 2024’te de devam edecektir diye öngörmeye devam ediyoruz.

Pasifik Donanım Yazılım ve Bor Şeker şirketlerinin halka arz onayı sonrası şirketler hakkında araştırmalar başladı. Bu şirketler ne iş yapar* Halka arzın detayları neler gibi bir çok soru gelmekte. Bu soruların detaylı açıklamalarını bu hafta halka arz olacak şirketler sayfasından görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca bu sayfada da kısa kısa yeni halka arzlarla ilgili satır başlarını paylaşalım.

Pasifik Donanım Yazılım şirketinin izahnamesinde yer alan bilgiler şu şekilde;

27.000.000 Lot ile 35 TL’den halka arz olması planlanıyor. Arzın büyüklüğü 945.000.000 ve bireysele eşit dağıtım şeklinde planlanıyor. Ayrıca şirket halka arz izahnamasinde fiyat istikrarı planladığını ifade etmiş. Fon kullanım yerlerine bakıldığında ise elde edilecek gelirin %45’i yatırım harcamaları, %35’i Arge ürün yatırımları %20’sinin ise işletme sermayesi olarak kullanılacağı açıklanmış. Bu doğrultuda rakamlar güzel bir halkaarz olabileceğini gösteriyor. Bu anlamda şirketin fiyat istikrarı taahhüdü bulunması yatırımcıların akıllarındaki soru işaretlerini de silebilecek bir detay olarak belirtilebilir. Halka açıklık oranı ise yapılacak halka arz sonrası %20,15 olacak.

  Dolarla Para Kazanmak | Dolarla Para Kazanma Yolları Güncel

Pasifik Yatırım borsada PATEK koduyla işlem görmeye başlayacak. Emir toplama tarihi 6-7 Şubat olarak açıklandı ve şirketin Katılım Endeksine de uygun olduğu açıklandı. Ayrıntılar için Pasifik Donanım halka arz sayfasına göz atabilirsiniz.

Bor Şeker taslak izahnamesinde yer alan bilgiler ise şu şekilde;

70 milyon lot 26,54 TL fiyatla halka arz edilecek. Arzın büyüklüğü 1,857,800,000 olacak şekilde bireysel eşit dağıtımla planlanıyor. Bor Şeker de Pasifik Donanım gibi fiyat istikrarı planlayarak halka arz başvurusunda bulunmuş. Halka arzdan elde edilecek gelirin kullanım alanları ise %45 işletme sermayesi, %50 GES yatırımları, %5 Arge faaliyetleri olarak açıklanmış. Yapılacak halka arz sonrası halka açıklık oranının %29,17 olacağı belirtilmiş.

SPK halka arz onay işleminin bültende duyurulması sonrası şimdi halka arz emir toplama ve borsada işle görme tarihi merak edilmeye başlandı. Bu detayların yakın bir zamanda ilan edileceğini belirtelim. Tarihlerin duyurulmasıyla birlikte halka arz işlemleri ile ilgili daha ayrıntılı bilgileri sizlerle paylaşacağımızı ifade edelim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*