Borsa Neden Düşüyor? Halka Arz Hisseleri Neden Yükselmiyor?

borsa neden düşüyor, halka arz hisseleri neden tavan olmuyor
halka arz hisseleri ve borsa neden düşüyor

Borsada sert düşüş nerede durur? Halka arz furyası neden patladı? Hisse senetleri ucuz mu pahalı mı? Bu tarz sorular artık en çok duyduğumuz soru başlıkları arasında yer alıyor. Son 1,5 aydır devam eden Bist tarafındaki satışlar yatırımcıların canını iyiden iyiye sıkmaya başlamış görünüyor. Öyle ki intihar haberleri bile gelmeye başladı. Peki Borsa İstanbul’da neler oluyor? Yaşanan sert düşüşün perde arkasında ne var?

Borsa Neden Düşüyor? 

Borsayı etkileyen birden fazla faktör var. Burada borsada fiyatlamalara etki edebilecek maddeleri tek tek anlatmaya gerek yok. Çünkü bunları zaten hepimiz bilmekteyiz. Önemli olan şu an borsanın neden düştüğü ve nereye adar düşebileceğini kestirebilmekte.

Mehmet Şimşek ekonominin başına geçtiğinden beri faizlerin artacağının sinyalini vermekteydi. Hafize Gaye Erkan da bu doğrultuda TCMB başkanlığına getirildi. Piyasalar da zaten bu duruma yeşil ışık yakmıştı ve olumlu fiyatlıyordu. Ancak piyasa beklentisi faizlerin %35 civarına getirilip bırakılacağı yönündeydi ki bu durum gerçekleşmedi. Faiz oranlarında artış devam etti ve dün itibariyle gelen son faiz artışıyla beraber %42,5 seviyesine yükselen bir politika faizimiz oldu. Tabii bu durumun yansıması olarak önümüzdeki hafta mevduat faiz oranlarının %50 üzerini zorlaması bekleniyor. Dolayısıyla da bu durum yatırımcıları tercihlerini etkiliyor. Borsada aradığını bulamayan veya stres yaşamak istemeyen yatırımcı parasını mevduata götürebiliyor. Bu nedenle de hisse senedi tarafına yatırımcı ilgisi azalıyor.

Borsanın düşme sebeplerinden bir diğeri ise Filistin-İsrail çatışmaları. Dünya borsaları bu dönemde rekor kırarken, Filistin’e açıkça desteğini ifade eden ve İsrail’e oldukça sert tavır takınan ülkemizin borsası da bu durumdan maalesef ki etkileniyor. Önümüzdeki dönemde ABD ile olan ilişkilerin boyutuna dair  endişeler yatırımcıları bir miktar tedirgin ediyor. Bu da borsada yaşanan düşüşte etkenlerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

  Ece Pulaş Kimdir? Nereli, Ne İş Yapıyor, Şarkıları ve Dahası

Borsa Yükselir mi?

Son bir kaç haftalık düşüş periyodunda dikkat edilmesi gereken başka bir detay var ki oldukça önemli. O da yerli satarken yabancının alıyor oluşu.

Yerli yatırımcıların hisse senedi piyasasına talebi azalırken, yabancı yatırımcı da iştahın arttığı gözleniyor. Son bir kaç haftada ciddi bir yabancı yatırımcı girişi olduğu da aşikar. Bu nedenle de yabancı payı son dönemde yükselmeye devam ediyor.

Son dönemde borsada halka arz yatırımcıları oluşmaya başlamıştı. Yani sadece halka arzlara yatırım yapıp tava serisinden arasını kazanmak isteyen bir kesim oluşmuştu. Yaşanan son halka arz vakaları sonrası bu işin bu kadar kolay olmadığı anlaşıldı. Bu durum yatırımcıların bundan sonraki halka arzlara da mesafeli yaklaşmalarına neden olacak gibi duruyor.

Borsa İstanbul’da yabancı payı artarken tahvil tarafına da yabancının ilgisinin olduğu gözleniyor. Türk yatırımcılar ise yaşanan son düşüşlerden sonra bir miktar korkmuş durumda. Yabancı bu düşüşleri fırsat olarak görüp alım yaparken yerli yatırımcı daha çekimser davranmaya başladı. Bizi sorarsanız bizim de görüşümüz orta vade için pozitif. Öyle ki 2024’te yeni rekorlar göreceğimizi düşünüyoruz. Ancak burada tabii hisse senedi seçmek işin püf noktası. Çünkü borsa aslında puan olarak çok sert düşüş yaşamamış gibi duruyor olsa da bazı hisselerde ciddi geri çekilmeler yaşandı. Son bir kaç haftada %20 üzeri değer kaybeden bir çok hisse senedi oldu. Bu nedenle sektör ve doğru hisse tercihi bir kez daha ön plana çıkmış oldu. Bu bağlamda yatırımcıların hisse senedi seçerken çok daha dikkatli olmaları gerektiğini hatırlatmış olalım.

Halka Arz Hisseleri Neden Düşüyor?

Tabii bir diğer önemli soru da halka arz hisseleriyle alakalı. Her halka arz hissesi tavan serisi yaparken son haftada halka arz olan hisselerin değeri neden düşüyor. Öyle ki son haftada halka arz olan surgy, avpgy gibi şirket hisseleri ik işlem günlerinden itibaren oldukça sert düşüşlerle güne başladılar.

  Rüyada Para Kazanmak Anlamı Nedir? Rüyada Para Kazandığını Görmek

Aslında halka arz hisseleri tavan tavan gidecek diye bir kaide yok. Ancak halka arz yatırımcıları buna alışmıştı. Tabi tersi durum olunca da oldukça şaşırdılar. Aslında halka arzı anlattığımız içeriğimizde buna değinmiştik. Yani bir gün işlerin tersine dönebileceği ve halka arzların tavan serisi yerine olumsuz başlangıçlara yerini bırakabileceğini ifade etmiştik. Dilerseniz o yazımız da halka arz nedir başlığından göz atabilirsiniz. Dolayısıyla yatırımcıların br halka arz hisse alırken artık gözü kapalı almaması gerektiği anlaşılmış oldu. Yani bundan sonra katılacağınız halka arz hisselerini daha detaylı incelemeniz gerekecek. Yatırımcılara vaatleri neler, neden halka arz oluyorlar? Belli bir taahhütleri var mı? Bu gibi soruların cevapları, halka arz hisselerinin fiyatlamaları açısından önümüzdeki dönemde büyük rol oynayacak gibi duruyor.

Borsa ve Halka Arz Hisseleri Ne Zaman Yükselmeye Başlar?

Öncelikle halka arz hisselerinin de bu dönemde borsa ile birlikte bir çöküş içine girdiğini söylemekte zarar yok. Her ne kadar Borsa İstanbul 7,50 puan altına inmemiş olsa da, hisse senetleri sanki BİST100 5000 puana inmiş gibi fiyatlanıyor. Yani hisse senetleri oldukça ucuzlamış durumda. Özellikle de cante, imasm, issen gibi hisselerde yıllık düşüş %60’ların üzerinde. Yani ciddi zararda olan yatırımcılar var. Dün TCMB faiz kararında artık sona yaklaşıldığını ifade etti. Faiz artış hızını 500 baz puandan 250 baz puana indirerek, son bir veya iki dfa daha 250 baz puanlık faiz artışı gelebileceği şeklinde bir algı oluştu. Bu anlamda TCMB’nin %50 üzerine çıkmayacağı öngörülmekte ve muhtemelen son bir faiz artışıyla bu süreci sonlandıracak. Bu durumun piyasalara destek olabileceği uzmanlar tarafından ifade edilmekte.

Biz işe borsa tarafından bakıyoruz. Ancak TCMB ve Hazine tarafı döviz kurları ve KKM’den çıkışa da odaklandığı için yaklaşımları gelecek verilere dayalı olarak bir miktar daha şahin olabilir. Bu nedenle gelecek olan enflasyon verilerine ve döviz kuru fiyatlamalarına ekstra dikkat etmek gerekiyor. Bu anlamda güne dolar kaç tl sorgulamasıyla başlamak yatırımcılar için mantıklı bir başlangıç olabilir.

  Bankalar Dışında Kredi Veren Yerler Hangileri

Ayrıca gün içerisinde ABD tarafında açıklanan ekonomik veriler de doların seyri açısından önemlidir. Fed’in faiz indirimine beklenenden erken başlaması TCMB’nin faiz artırım sürecini daha hızlı sonlandırıp faiz indirim sürecine de sokabilir. Bu bağlamda gün içi piyasa gelişmelerini dolar ne olur sayfamızdan takip edebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*