CDS Oranı Nedir? Türkiye’nin Güncel CDS Primi

Business Acronym CDS – Credit default swap. Yellow paint line on the road against asphalt background. Conceptual image

Son günlerde ekonomi de yaşanan çalkantı sebebi ise sıkça gündeme CDS konusu gelmektedir. TV’lerde borsa kanallarında ve finansal işlemlerde sıkça karşımıza çıkan CDS ne demektir bu yazımızda ayrıntıları ile açıklayacağız. Eğer sizde CDS nedir, sıkça neden gündeme geliyor, Türkiye’nin CDS oranı nedir merak ediyor iseniz yazımızın devamında tüm ayrıntılara ulaşabilirsiniz.

CDS Ne Demek ?

CDS’ nin ilk olarak açılımına baktığımızda Credit Default Swap olarak görmekteyiz. Birçok finansçı ve bu alana ilgisi olan kişiler CDS için kısaca Swap tanımını da kullanmaktadır. Kelimenin Türkçe karşılığına baktığımızda kredi temerrüt takası olarak dilimize çevrilmektedir. Bu durumu da borçların ödenememesi halinde sigorta maliyeti olarak daha açık şekilde tanımlayabiliriz. Ekonomi bültenlerinde sıkça karşımıza çıkan CDS nedir daha ayrıntılı olarak bakalım

Kredi Risk Primi ( CDS ) Ne İfade Eder ?

Kişinin elinde bulundurduğu finansal araçların vade sonunun gelmesi ile alacağının belirli bir kısmını bedel karşılığında ödememe riskine karşı ortaya sunulan bir durumdur. aslına baktığımızda bu cümlenin daha kısaltılmış ve basit manası ile sigorta olarak adlandırılabilir. Bu noktada tahvil alma sırasında güncel baz hesaplaması gerçekleştirerek CDS işlemi devreye giriyor ve ödenmeme riski karşısında ödenen tutara prim deniliyor. Bu noktada bu prim CDS primi olarak da nitelendirilebilir.

Türkiye’nin Güncel CDS Oranı

Türkiye CDS oranına baktığımızda kur krizleri karşımıza çıkmaktadır. 2018 yılı içinde yaşanan birçok sorun ve bu sorunların getirisi ile birlikte ülkemiz ekonomisinde bazı sorunlar oluşmuştur. 2018’de yaşanan kur krizi nedeniyle Türkiye’nin CDS oranı 370 seviyesinin üzerine çıkmış ve piyasalarda ciddi bir huzursuzluk ortamı oluşmuştur. Bu noktada yüksek bir dalgalanma ve farklı seviyeleri görmek mümkün olmaktadır.

  İmza Sirküsü Nedir ? Nasıl ve Nereden Alınır ?

Ortalama olarak seviyeye baktığımızda 260 ile 370 arasında bir bantta Türkiye’nin CDS oranlarının olduğunu ve dalgalanma yaşandığını söyleyebiliriz. Türkiye’nin güncel CDS primi son dönemde özellikle dünya borsalarında yaşanan düşüşler nedeniyle yeniden yükseliştedir ve 360 seviyelerinde seyretmektedir.

Türkiye’nin Güncel CDS Primini Görmek İçin Buraya Tıklayınız.

Cds Oranı Yükselirse ya da Düşerse Ne Olur ?

Türkiye’nin CDS oranları yabancı yatırımcıların yakından takip ettiği bir orandır. Türkiye’nin CDS primi yükseldiğinde bu durum ülke ekonomisinde bazı şeylerin rayında gitmediğini göstermekte veya dünya ekonomisinde yaşanan sorunların ülke cds primine olumsuz yansıdığının göstergesi olmaktadır.

Ülke ekonomisinin iyiye gittiği veya dünya ekonomisinde yaşanan olumlu yansımaların ülke cds primine yansıması ise cds lerde düşüş şeklinde olmaktadır. Cds priminin düşmesi ekonominin rayında gittiğini gösterdiğinden yabancı yatırımcıların ülkeye olan ilgisi artmaktadır. Bu nedenle de cds primlerinde yaşanacak düşüşler dolaylı olarak piyasalarda pozitif bir hava oluşmasını sağlamaktadır.

  Dropshipping Nedir? Nasıl Yapılır ?

CDS Primi Yükselirse Ne Olur ?

Cds primlerinde yaşanacak yükselişler ise yabancı yatırımcıların ülkeden ayrılmalarını bu nedenler ülke para birimlerinde düşüşler yaşanmasını ve kur krizleri oluşmasını sağlayabilmektedir. Yani genel olarak toparlayacak olur isek, Türkiye için veya farklı bir ülke için CDS priminin yükselmesi olumsuzdur. CDS oranının düşmesi ise o ülke ekonomisi için olumludur.

28.03.2019 Türkiye CDS Primi Kaç Oldu ?

Türkiye’de seçim sürecinde döviz kuru ve piyasalar üzerinde yaşanan olumsuzluklar neticesinde CDS primi yükselişe geçmiştir. Günlük bazda %10 ların üzerinde gerçekleşen yukarı hareketlerle beraber 470 seviyesinin üzerindedir. Türkiye CDS primi uzun bir aradan sonra ilk kez 470 seviyesine yükselmiştir. Türk Lirası’nın geçtiğimiz günlerde Londra swap piyasasında faizinin %1000 in üzerine yükselmesi, sonrasında borsaya gelen sert satışlar ve yaşanan seçim belirsizliği CDS oranlarında yükselişi desteklemeye devam etmektedir.

CDS primleri ile alakalı bildiklerinizi, Türkiye’nin ve dünyanın diğer ülkelerinin CDS primleri hakkında güncel gelişmeleri sitemiz üzerinden paylaşmaya çalışacağız. Sizlerde CDS oranları ile alakalı olarak diğer kullanıcılarla paylaşmak istediğiniz detayları paylaşabilirsiniz.

4 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*